Asgari ücret alanlar dikkat! Çok önemli haciz kararı

Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) asgari ücretle alanlarla ilgili çok önemli bir karara imza attı. TKBB kendi alacakları için geçerli olmak üzere; aylık geliri asgari ücret veya altında olan borçluların, üye bankalar nezdindeki hesaplarına yatan ücreti ve maaşının haczedilmemesi ve teminata alınmaması kararlaştırıldı.

Asgari ücret alanlar dikkat! Çok önemli haciz kararı
Asgari ücret alanlar dikkat! Çok önemli haciz kararı
GİRİŞ 19.01.2022 09:43 GÜNCELLEME 19.01.2022 09:53
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

TKBB açıklamasına göre, sürdürülebilirlik odağına hizmet eden, yenilikçi ve alternatif finansman kaynakları ile paydaşlarına çözümler sunmaya devam eden TKBB, çevresel, sosyal ve ekonomik sürdürülebilirliği, finansal rakamların ötesine konumlayan büyüme stratejisi doğrultusundaki yeni mesleki tanzim kararını paylaştı.

"Bazı Müşteri Hesaplarının Haczedilmemesi ve Teminata Alınmaması ile Bu Hesapların Kredi Tahsilatı İşlemlerine Konu Edilmemesi Hakkında Mesleki Tanzim Kararı", katılım bankacılığının insan ve aile odaklı yaklaşımı ile etik ilkeleri ve prensipleri doğrultusunda alındı.
2022 Asgari ücret: 4253 TL

Karar ile TKBB üye bankalarının kendi alacakları için geçerli olmak üzere; aylık geliri asgari ücret veya altında olan borçluların üye bankalar nezdindeki hesaplarına yatan ücreti ve maaşının haczedilmemesi ve teminata alınmaması kararlaştırıldı. Ayrıca yine bu kişilerin hesaplarına yatan sosyal yardımların da haczedilmemesi, teminata alınmaması ve borçların tahsilatında kullanılmamasını da kapsayan kararla ilgili duyuru tüm TKBB üyelerine yapılarak yürürlüğe girdi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TKBB Yönetim Kurulu Başkanı ve Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş, güçlü bir devamlılığın ancak ve ancak içinde bulundukları toplumun ihtiyaçlarını gözeterek, paydaş ekonomisini odağa alarak mümkün olacağını belirtti.
TKBB Yönetim Kurulu Başkanı ve Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş

Göktaş, şunları kaydetti:

"Tek taraflı değil, kolektif bir kazancı ve refahı önemseyen, daha yaşanabilir bir dünya hedefiyle faaliyetlerini yürüten ve bugüne kadar yaşanan tüm krizleri başarıyla atlatan katılım bankacılığı sektörünün giderek artan gücü de bu çalışma anlayışından ileri gelmektedir. Önümüzdeki dönemde tüm dünyada katılım finans sektörünün, faaliyet modelinin ve benimsediği prensiplerin, finans modellerinin sürdürülebilirliği açısından ne derece önemli olduğu çok daha iyi anlaşılacaktır. Ülkemizin refah düzeyinin yükseltilmesi misyonunda ekonomik hedeflere ulaşmayı amaçlayan katılım bankacılığı, toplumsal fayda odağına hizmet eden esasları ile sosyal finans konusunda üzerine düşen sorumlulukların farkında olarak yeni adımlar atmaya devam edecektir."

YORUMLAR 19
 • Ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu hazır nafaka icrası içinde gecerlimidir
  Cevapla
 • Nihat 1 yıl önce Şikayet Et
  Ben tam olarak anlamadım . Haberde diyorki tkbb ne üye olan bankalar filan diyor. Tüm asgari ücretlileri kapsamıyormu. Tam bilgisi olan cevap verebilirmi
  Cevapla
 • aslann 1 yıl önce Şikayet Et
  emekli insanlar var onlarında maaşına el koyulmamalı çünkü emekli maaşı insanın son kalesi
  Cevapla
 • Şakir 1 yıl önce Şikayet Et
  Emekli bin maaşına el konulamıyor kendi rızası ile maaşının bir kısmını alınıyor
  Cevapla
 • Kadir 1 yıl önce Şikayet Et
  Toplumsal huzur bozulur demedi demeyin
  Cevapla
 • Vatandaş ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Borçlanıyorsa ödeyecek kimin hakkını kime veriyorsun şahdi aşacağın varsa ister ise al ister alma kendi paran değilse borç verdiğin elin parası alacağı ike alakalı şov yapma lüksüne sahip değilsin. Cebinden çıkar öde o zaman askari üçretlinin borcunu
  Cevapla
 • Doğukan 6 ay önce Şikayet Et
  Kredi çekmiş ödemede zorlanan asgari ücretli maaş alanlara yönelik bir karar bu. Bankalar kredi verirken zaten sigorta yapıyorlar verdiği para kadar . Bankanın riski yok müşteri ödemezse sigortadan alıyor karşılığını zaten . Ödemede zorlanan asgari ücret kazanan insanların maaş haczinin kaldırılmasında sana ne zararı var anlayamadım !!!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle