Ev sahipleri üç aylık kira ile tüm yılın kirasını alma peşindeler

Bozcaada’da, kış aylarında evlerin büyük bölümü boş olsa da kiralık ev bulunmuyor. Adada yerleşik hayat sürmek isteyenler için kiralık ev bulmak mümkün olmuyor. Bulunan az sayıdaki evin aylık kirası ise cep yakıyor.

Ev sahipleri üç aylık kira ile tüm yılın kirasını alma peşindeler
Ev sahipleri üç aylık kira ile tüm yılın kirasını alma peşindeler
GİRİŞ 18.01.2022 09:51 GÜNCELLEME 18.01.2022 09:58
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Çanakkale'nin Bozcaada ilçesinde, evlerin turizm sezonunda kiraya verilmesi nedeniyle, adanın yerli halkı, yeni evlenen gençler ile kamu ve özel sektörde çalışanlar ya kiralık ev bulamıyor ya da buldukları evleri yüksek fiyatlar yüzünden tutamıyor. Bu durum ise kış aylarında ada nüfusunun giderek azalmasına neden oluyor. Emlakçı Hüseyin Pehlivan, "İnsanlar kiraya verdiği evlerine pansiyon mantığıyla bakıyorlar. 2-3 ay kiraya verip, bütün bir yılın parasını alma peşinde ev sahipleri" dedi.

Kuzey Ege'nin incisi, Türkiye'nin köyü bulunmayan tek ilçesi Bozcaada, son yıllarda tatil için gözde yerlerin başında geliyor. Bozcaada'da resmi rakamlara göre, otel ve pansiyonların toplam yatak kapasitesi 4 bin 200. Ancak ruhsatsız, pansiyon şeklinde kiraya verilen evlerle birlikte bu rakam 20 bine kadar çıkıyor.

Bozcaada

Özellikle uzun bayram tatilleri ve hafta sonları bazen adada yatacak yer dahi bulmak mümkün olmuyor. Bu durum, ev sahiplerinin evlerini pansiyon mantığıyla kiralamasına neden oluyor. Bu da adada uzun süreli ev kiralamak isteyenleri zora sokuyor.

SABAH İLK FERİBOTLA MESAİYE GELİP, AKŞAM SON SEFERLE DÖNÜYORLAR

Adada kiralık evlerin fiyatı 5 bin liradan başlayıp 10 bin liraya kadar çıkıyor. Bu nedenle adalılar kış aylarında anakarada yaşamak durumunda kalıyor. Kış aylarında bin kişiden daha az insanın yaşadığı adada lojman sıkıntısı da olunca birçok memur ev bulamıyor. Ya da tek-tük bulunan evlerin çok yüksek fiyatlarla kiralanması yüzünden öğretmeninden sağlık çalışanlarına kadar memurların büyük bölümü anakarada ev tutuyor, sabah ilk feribotla mesaiye geliyor, akşam son seferler de dönmek zorunda kalıyor.

Çanakkale feribot seferleri

Adada kış aylarında evlerin büyük bölümü boş olduğu halde kiraya verilmiyor. Ev sahipleri sezonda ruhsatsız, kaçak olarak evini pansiyon gibi kiraya verip 2-3 ay gibi bir sürede 1 yılda kazanacağı paranın çok daha fazlasını kazandığı için kışın evini kiraya vermeye yanaşmıyor. Bazı ev sahipleri ise yaz aylarında pansiyon olarak kullanmak için evlerini sadece ekim ve mayıs ayları arasında kiraya veriyor.

Kiralık ev

Yıllık kiraya verenler ise 80-90 bin lira kira istiyor. Kirayı da genelde peşin olarak alıyor. Bu durum nedeniyle, yaz aylarında 20 bine kadar çıkan ada nüfusu, kış aylarında binin altına düşüyor.

'İNSANLAR KİRAYA VERDİKLERİ EVLERİNE PANSİYON MANTIĞIYLA BAKIYOR'

Emlakçı Hüseyin Pehlivan ise, "İnsanlar kiraya verdiği evlerine pansiyon mantığıyla bakıyorlar. Ev sahipleri, 2-3 ay kiraya verip, bütün kışın parasını alma derdindeler. Kışın kiraya vereyim, mayısta çıksın diye düşünüyorlar. Mayıstan eylüle kadar ayrı bu işi yapıyorlar. Şu anda 5 bin liraya bile kiralık ev yok, çünkü hemen tutuluyor. Çok büyük ev sıkıntısı var. Bu ev pansiyon işine bir çare bulmak gerekiyor" diye konuştu.

Çanakkale ilçesi Bozcaada

'BİRİNİN BU DURUMA EL ATMASI GEREKİYOR'

Bozcaadalı Mert Özserbes da, "Bir arkadaşımdan 80 bin lira istediler. Ada şartlarında 80 bin lira kira, aylık 6 bin 500 TL'ye denk geliyor. Çok zor durumdayız. Hiç kimse de yardımcı olmuyor. Var olan evleri pansiyon yaptıkları için ev yok. Yazın zaten bunun bin katını çıkarıyorlar. 5-6 bin lirayı bile umursamıyor. Adalıyım diyen insan bile 5 bin liradan aşağı kiraya vermiyor evini. 7 ile 10 bin lira arasında kira isteyen var. Şu an çevremde 10'a yakın kişi ev arıyor. Ama bulunan evlerin kirası 5 bin liradan aşağı değil. Ev pansiyonculuğu yapan kim varsa, akrabalarım dahil tespit edersem, nereye olursa şikayet edeceğim. Ada şartlarında yaşanılamaz duruma geldik. Birisinin bu duruma artık el atması gerekiyor" dedi.

Bozcaadalı Erol Eken ise, ev kiralarının çok yüksek olduğunu ifade ederek, "Doğma büyüme buralı olup, ev bulamamak gerçekten çok kötü" dedi.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 5
 • bir bilen 4 ay önce Şikayet Et
  Devlet böyle yerlerde ya lojman yapmalı yada buralara memur göndermemeli,maaşının tamamını verse gene yok.
  Cevapla
 • Greenpeace 4 ay önce Şikayet Et
  Bizim insanımız hiçbir yere kabahat bulmasın önce kendi ahlakını düzeltmedikçe çile çekmeye mecbur.Fırsatçı bir toplum,maddeci bir toplum,empati yoksunu bir toplum olduk çıktık.Herşeyin sonuçta bir ederi var nedir yani,alt tarafı bir ev uygun fiyatı aylık maximum olsun da 2500-3000 t. olsun.
  Cevapla
 • Serdengeçti 4 ay önce Şikayet Et
  Nasıl bu kadar canavarlaştık.
  Cevapla
 • misafir 4 ay önce Şikayet Et
  Şikayet edin en azından vergi kaçırma cezası, ruhsatsız konaklama cezası alırlar.
  Cevapla
 • İsmet 4 ay önce Şikayet Et
  sanki bilmiyorlar
  Cevapla