Milyonlarca kişiyi ilgilendiren yeni düzenlemeler! Ceza ödemeden sözleşme feshedilebilecek

Tüketici Hakları Yönetmeliği’nde yapılan düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, aboneye duyurulan internet hızının sağlanamaması halinde vatandaş ceza ödemeden sözleşmeyi fesih edebilecek. İşte tüm yenilikler...

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren yeni düzenlemeler! Ceza ödemeden sözleşme feshedilebilecek
Milyonlarca kişiyi ilgilendiren yeni düzenlemeler! Ceza ödemeden sözleşme feshedilebilecek
GİRİŞ 18.01.2022 00:37 GÜNCELLEME 18.01.2022 00:45
Bu Habere 27 Yorum Yapılmış

Elektronik Haberleşme Sektörüne İlişkin Tüketici Hakları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı.

Konuya ilişkin Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Düzenlemenin, haberleşme hizmetlerinde vatandaşlarımızın haklarını daha güçlü koruduğunu ve ‘Dijital Türkiye’ hedefleri adına birçok yeniliği içerdiğini kaydeden Sayan, ‘Vatandaşlarımız elektronik haberleşme aboneliklerini; e- imza, T.C. Kimlik Kartı veya İnternet Bankacılığı bilgileri ile e-Devlet kapısı üzerinden başlatılabilecekler. Ayrıca gerçek zamanlı dijital görüşme ile kimlik doğrulaması yapılarak abone olabilecekler’ bilgisini paylaştı.KELİME OYUNLARI SON BULACAK

"Bu kampanyaya üye olursanız . kampanyasını da onaylamış sayılırsınız" gibi cümlelerle yapılan kampanyaların devrinin bittiği müjdesini veren Sayan, “Düzenleme ile abone onayı gerektiren işlemler, tek onay altında birleştirilemeyecek, ayrı ayrı onay alınacak. Talep olmadan dolaylı yollardan yapılan aboneliklerin önüne geçilecek. Artık verilen tüm onaylar çevirim içi görüntülenebilecek. Müşteri hizmetleri, kısa mesaj, mobil uygulama, SIM vb. yöntemler aracılığıyla verilen onaylar, işletmecilerin çevrim içi işlem merkezinden 7 gün 24 saat kontrol edilebilecek. Çağrı merkezi tarafından yapılan aramalarda, müşterinin doğrudan ilgili abone olduğu teyit edilmeden işlem yapılamayacak” dedi.
Hatların kullanımında ebeveyn kontrolü başladı

Birden fazla hattı olanların, diğer hatlarının işlem yetkililerini sınırlandırabileceğini de söyleyen Sayan, diğer maddeleri ise şöyle sıraladı:

“ Özellikle ebeveynlerin, yüksek fatura mağduriyetleri engellenecek. Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı (çipli nüfus cüzdanı) veya Çipli Pasaport ile yapılan işlemlerde belgelerin fotokopisi alınmayacak. Böylece başkalarının kimlik kartları kullanılarak yapılan usulsüzlüklerin önüne geçilecek. Abonelik sözleşmesi yapıldığında tüketiciye kolay ve anlaşılabilir bir taahhütname/sözleşme örneği verilecek. Yeni düzenleme ile taahhütname süresi en fazla 24 ay ile sınırlı olacak.”

CEZASIZ FESİH YOLU AÇILDI

Taahhüdün bittiğine ilişkin tüketicilere bilgilendirme yapılacağının altını çizen Sayan, “Aboneler, hangi işlemlerinin taahhüde aykırılık oluşturacağı konusunda şeffaf bir şekilde bilgilendirilecek. Aboneye duyurulan internet hızının sağlanamaması halinde, vatandaşımız ceza ödemeden sözleşmeyi fesih edebilecek” ifadelerini kullandı.
Tüm tarife ve paketler e-devlet üzerinden karşılaştırılabilecek

Bakan Yardımcısı Sayan “Dijital Türkiye” yolunda hayata geçen bir diğer hizmeti ise ekapi olarak açıkladı.

Bu yenilik üzerinden vatandaşların, işletmecilerin tekliflerini karşılaştırabileceğini işaret eden Sayan, “Paket, kampanya ve tarifeler aynı isimle tanıtılamayacak. Her paket tek bir isimle tanıtılacak ve olası kafa karışıklıklarının önüne geçilecek. Mevcut, kaldırılan ya da abone alımına kapalı geçmiş tarifelerin tamamı işletmecilerin web sitelerinde yer alacak. Hizmetleri kısıtlanan abonelere, işletmeciler tarafından yeni ücret yansıtılması durdurulacak. Fatura gönderimi tercihinde bulunmayan abonelere, kısa mesajla fatura bilgisi ve fatura linki gönderilecek. Aboneler son 1 yıllık fatura ve kullanım detaylarına ulaşabilecek” bilgilerini paylaştı.

Yapılan düzenlemelerin geçmiş ve yeni haline ait detaylı bilgilere btk.gov.tr adresinden ulaşılabileceğini hatırlatan Sayan “Düzenleme milletimiz ve sektörümüz için hayırlı uğurlu olsun. Yönetmelikte emeği geçen çalışma arkadaşlarımıza canı gönülden teşekkür ediyorum” temennisinde bulundu.

YORUMLAR 27
 • Ekolayzer 4 ay önce Şikayet Et
  Haksiz yere 1200tl ceza yedim.kimse ilgilenmedi umurlarinda da olmadi.2 yildir ev internetim yok kagam o kadar rahat ki.hizmetiniz batsin!!!!!
  Cevapla
 • vatandaş.. 4 ay önce Şikayet Et
  Abone olurken KOLAY da İPTAL EDERKEN KOLAYLIK SAĞLANSIN! 40 dereden su getirtiliyor, yok şu şubeye gelmelisiniz, yok şu kablo da olmalı, yok zırt pırt....!
  Cevapla
 • MİSAFİR 4 ay önce Şikayet Et
  Taahhüt vererek abonelik saçmalığını kaldırın. Bu yolla insanları esir alıp öpüyorlar.
  Cevapla
 • orhan01 4 ay önce Şikayet Et
  Peki internet hizimizin kampanyada taahhut edilen hizda mi yoksa düşük mü oldugundan nasil emin olabilecegiz sayin yetkililer..İnternet hiziniz taahhut edilenden dusukse cezasiz sözlesme fesh edilebilecek demek kolay da bunun hizini telefonla arayip şikayet edince yine kendileri bize hiziniz sözlesmede belirtilen gibi diyorlar.Bu hizi ölcen tarafsiz bir kurum mi var ki hakkimizi arayalim.Hirsiza sen mi çaldin diye sormakla nasil hakkimizi arabiliriz.
  Cevapla
 • hasan 4 ay önce Şikayet Et
  şimdiye kadar neden çıkarmadınız bu kanunları cayma bedeli adı altında ödenen paralar ne olacak.
  Cevapla
 • ÖMER 4 ay önce Şikayet Et
  senin yasın AKP hükümeti gelmeden önce sen nerdeydin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle