Emekli maaşında ve ikramiyesinde yeni düzenleme: En az 37 bin TL artış olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "kaymakam emrindeki çalışandan düşük ücret almayacak" çağrısı hayata geçiyor. 3600 ek göstergeyle, hizmeti 25 yıl olan öğretmen, polis, din görevlisinin emekli aylığı 1150, emekli ikramiyesi de 37 bin TL artacak.

Emekli maaşında ve ikramiyesinde yeni düzenleme: En az 37 bin TL artış olacak
Emekli maaşında ve ikramiyesinde yeni düzenleme: En az 37 bin TL artış olacak
GİRİŞ 17.01.2022 08:14 GÜNCELLEME 17.01.2022 12:45
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "kaymakam emrindeki çalışandan düşük ücret almayacak" çağrısı bu yıl hayata geçiyor.

En geç Mayıs-Haziran ayında Meclis'e gelecek olan 3600 ek gösterge düzenlemesiyle kıdemler arasındaki ücret dengesizliği giderilecek, kariyer mesleklerinde 600 puanlık artış olacak. Daire başkanı, genel müdür yardımcısı gibi yöneticilerin altındaki personelden düşük ücret alarak emeklilikte de maaşlarında büyük oranda azalma yaşanmasının önüne geçilecek.

Sabah gazetesinin ulaştığı emekli maaşı düzenlemelsine ilişikin detayları şu şekilde:

SON DAKİKA HABERİ: EMEKLİ MAAŞINDA ÜCRET KAYBI SONA ERECEK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, milyonlarca memuru ilgilendiren 3600 ek gösterge düzenlemesine ilişkin çalışmasını tamamlarken Memur-Sen başta olmak üzere taraflarla değerlendirme yapılacak. Sendika düzenlemenin bütün meslek gruplarını kapsaması yönünde bir çalışma yürütüyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, devletin fonksiyonel olması açısından kamu çalışanları arasındaki statü farkını koruyan kapsamlı ve adil bir düzenleme olacağını vurguladı.

Bakan Bilgin, çalışanların emeklilikte büyük bir ücret kaybı yaşadığına dikkat çekerek, "Çalışan ile emekli arasında ücret kaybı çok yüksek, 3600 ek gösterge bunu giderecek bir düzenleme olacak" dedi.

SON DAKİKA HABERİ: 3600 EK GÖSTERGEDE MESLEK GRUPLARI GENİŞLEYECEK

Maaş, emekli aylıkları ve ikramiyelerinin yüzde 25 ila 30 arasında artırması beklenen bu yeni düzenleme öğretmen, polis, hemşire, din görevlilerinin yanı sıra idari kadro, yardımcı hizmetler sınıfını da kapsayacak. Emekli aylığı, ikramiyeleri 2200'ün altı, 2200 ve 3000 ek göstergeye hesaplanan memurlardan 3600'e yükselecek olanların toplam sayının yüzde 90'ı olduğu belirtiliyor.

Müfettişler, uzmanlar, şube müdürleri, daire başkanları, genel müdür yardımcıları başta olmak üzere kariyer meslekleri, idari kadrolara yönelik düzenleme yapılacak.

Sendikalar ek göstergelerin eşit oranda sınıf, kadro, unvan ayırımı yapılmadan (daha üst ek göstergeden yararlananlar hariç olmak üzere) 3600'e yükseltilmesini talep ediyor. Müdür ve şube müdürü kadrosunda birinci derece kadro/aylık derecesi ile görev yapan yükseköğrenim mezunu devlet memurları en çok 2200 ek göstergeden yararlanabiliyor.

SON DAKİKA HABERİ: 3600 EK GÖSTERGE CETVELİ YENİDEN DÜZENLENECEK

Milyonlarca memurun kazancını etkileyecek ek gösterge düzenlemesi yaşama geçtiğinde öğretmen, polis, hemşire ve diğer kamu çalışanlarının ek gösterge cetveli yeniden düzenlenecek. Emekli aylığı, ikramiye artışı ile birlikte kamuda yükselmenin de önü açılacak.

SON DAKİKA HABERİ: 3600 EK GÖSTERGEYLE ÖĞRETMEN, POLİS, HEMŞİRE MAAŞLARI NE KADAR ARTACAK?

Mevcut sistemde 4 yıllık üniversite mezunu öğretmen, polis 3000, hemşireler de 2200 ek göstergeye tabi bulunuyor.

Yeni düzenlemeyle hizmet süresi 25 yıl olan öğretmen, polis, din görevlisinin emekli aylığındaki artış en az 1150 lira, emekli ikramiyesi de yaklaşık 37 bin lira artacak.

SON DAKİKA HABERİ: SSK EMEKLİLERİ ZAMLI AYLIĞINI BUGÜN ALIYOR

Emekliler hafta başından itibaren yüzde 25,5 zamlı aylıklarını almaya başlayacak. En düşük emekli aylığı da 2500 lira olarak hesaplara yatacak. Devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri, zamlı maaşlarını ve enflasyon farkını aldı.

Memur ve emeklilerinin yüzde 2,5'luk ek zammı ise gelecek ay itibariyle hesaplara yatacak. SSK emeklileri bugünden itibaren, Bağ-Kur emeklileri de 25 Ocak'tan itibaren yüzde 25,5 zamlı aylıklarını alacak.

Eşinden dolayı maaş alan SSK ve Bağ-Kur'lular yüzde 25,5, Emekli Sandığı'ndakiler yüzde 30,95 zam alacak. Alt sınır aylığındaki 2 bin 500 lira sınırı ise dosya bazında uygulanacak. Ölen sigortalıdan dolayı dul veya yetim aylığı alanlar, bu uygulamadan hisseleri oranında faydalanacak.

KAYNAK: SABAH GAZETESİ / HAZAL ATEŞ
YORUMLAR 1
  • mevlut 5 ay önce Şikayet Et
    Ulan arkadas ocaktan sonraki yaptigin zamlari yalan enflasyonla maaslari errittin ayiptir yaptigin sizin simdide ek gostergeyle miletimi kandiriyon 3600 herkese ver ozaman esit is yapalim
    Cevapla