Dev keşifte kritik aşama

Türkiye'nin en büyük doğal gaz keşfi olan Sakarya Gaz Sahası'ndaki gazı karaya taşıyacak deniz altı borularının ilk etabı Zonguldak'taki Filyos Limanı'na getirildi.

Dev keşifte kritik aşama
Dev keşifte kritik aşama
GİRİŞ 16.01.2022 15:03 GÜNCELLEME 16.01.2022 15:03
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

Keşfin gerçekleştiği 2020'de dünya genelinde deniz keşifleri arasında ilk sırada yer alan Sakarya Gaz Sahası'ndaki işlemler, gece gündüz demeden devam ediyor.

Geçen yıl temmuz ayının sonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in ateşini yaktığı Sakarya Gaz Sahası'nda çalışmalar sürüyor.

BORULAR FİLYOS LİMANI'NA GELDİ

Bakan Dönmez'in yakından takip ettiği inşa çalışmalarında bir aşama daha kaydedildi. Keşfin yapıldığı noktadan gazı karaya taşıyacak deniz altı boruların sevkiyatı başladı. Deniz tabanındaki açık üretim tesisi ile karadaki doğal gaz işleme tesisini birleştirecek boruların ilk etabı, Filyos Limanı'na getirildi.

Yaklaşık 170 kilometre uzunluğunda olması planlanan borular, limana vinç yardımıyla indiriliyor. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı ekiplerinin hassas çalışması ve iş güvenliği önlemleriyle 24 saat devam eden operasyonda her biri 12 metre uzunluğundaki borular 4'erli olarak tırlara yükleniyor.

Tırlara yüklenen borular hasar kontrolü için uzman ekiplerce inceleniyor. Yapılan kontrollerin ardından borular istif edilecek alana getiriliyor.

TOPLAM BORULARIN YÜZDE 20'Sİ GELDİ

Limana getirilen borular, planlanan 170 kilometrelik boru hattının yüzde 20'sini oluşturuyor. Boruların tamamının yaklaşık 10 ayrı seferde limana getirilmesi planlanıyor.

Boruların taşıma işleminin Haziran 2022'ye kadar devam etmesi öngörülüyor. Tüm boruların Filyos Limanı'na getirildikten sonra deniz tabanına serim işlemlerinin başlaması düşünülüyor. Boru hattı döşeme işleminin ise yaklaşık 5 ay kadar sürmesi öngörülüyor.

2023'ÜN İLK ÇEYREĞİNDE ULUSAL SİSTEME BAĞLANACAK

Bakan Dönmez, 2022'nin ilk gününde Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde yapımı süren Filyos Doğal Gaz İşleme Tesisi'nde incelemede bulunmuş, "Bu büyüklükte, bu kapasitede tesis, sanırım Avrupa'da artık ilk sıralarda yer alacak bir tesistir. Son teknolojiyi kullanacağız. İnşallah Rabb'im nasip ederse artık 2022'deyiz. Önümüzdeki yılın diyelim ilk çeyreğinde bu gazı burada yakmış olacağız, hizmete alacağız. Sonra da ulusal iletim sistemimize bağlamak suretiyle artık yurdumuzun dört bir köşesinde Karadeniz gazı kullanılır hale gelecek. Hem halkımız hem devletimiz kazanacak. Herkes mutlu olacak." diye konuşmuştu.

YORUMLAR 26
 • Dogrucu 8 ay önce Şikayet Et
  O Boruları CHPKK ningenel merkezinin yedinci katına bağlayın yalanları oradan üflerler kilicdarda yalan bol salla gitsin nasıl olsa utanacak karekder yok
  Cevapla
 • Mustafa 8 ay önce Şikayet Et
  CHPKK bu işe acaip bozulur. Ülkenin hayrına yapılan her hizmet her buluş CHPKK için kabus gibidir.Kısaca hükümete ve reise puan kazandıran her türlü hizmet CHP için tukakadır.Asla takdir etmezler Kendi fisku fücur yayın organları da asla haber konusu yapmaz
  Cevapla
 • Vatandaş 8 ay önce Şikayet Et
  Allah hükümetimize milletimize zeval vermesin devletimize güçkuvvet versin hainleride allah kahrı perişaneder inşallah
  Cevapla
 • Bekir 8 ay önce Şikayet Et
  Devamı gelsin inşallah. Yeni keşifler müjdeler bekliyoruz. Karadeniz’de. Daha fazlası var
  Cevapla
 • M. Ali 8 ay önce Şikayet Et
  Allah yardımcınız olsun..
  Cevapla
 • İhan 8 ay önce Şikayet Et
  Amiiin allah miletimizi topraklarimizi korusun içimizdeki hainler kahrolsun bu borular onların bir yerlerine girsin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle