Petrol imparatorundan dudak uçuklatan rakam: Geleceğin enerjisine 76 milyar dolar

Asya'nın en zengin adamı ve petrokimya imparatorluğu Reliance Industries'in Yönetim Kurulu Başkanı Mukesh Ambani, temiz enerji projelerine 76 milyar dolar yatırım yapmayı planladığını duyurdu. Petrokimya imparatorluğu, 76 milyar dolarla geleceğin enerjisi hidrojen ve güneş enerjisinin yanı sıra, depolama tesislerine yatırım yapacak.

GİRİŞ 16.01.2022 09:13 GÜNCELLEME 16.01.2022 10:06
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

Petrokimya devi Reliance Industries'in Başkanı Mukesh Ambani, geleceğin temiz enerjisi için dudak uçulatan yatırım bedelini açıkladı.

Reliance Industries şirketinin, Perşembe günü borsaya sunduğu bir dosyada, Gujarat eyalet hükümetiyle toplam 5.96 trilyon rupi (81 milyar $) yatırım için anlaşmalar imzalandığı bildirildi.

Bunun yaklaşık 5 trilyon rupisi önümüzdeki 15 yıl içinde 100 gigawatt yenilenebilir enerji projesi ve yeşil bir hidrojen ağı inşa etmek için kullanılacak. 600 milyar rupi güneş modülleri, hidrojen elektrolizörleri, yakıt hücreleri ve depolama pilleri üreten fabrikalar için kullanılacak.

Reliance Industries

Kalan meblağ, perakendeden rafinaj grubuna 5G hizmetleri için telekom ağının yükseltilmesi ve tüketici perakende işletmelerinin genişletilmesi de dahil olmak üzere, yeni ve mevcut projelere harcanacak.

Reliance, yenilenebilir enerji projeleri için şimdiden "arazi keşif sürecini başlattı" ve Gujarat yönetiminden kurak Kutch bölgesinde 450.000 dönümlük (182.110 hektar) talep etti.

PETROL İMPRATORLUĞUNDAN GELECEĞİN ENERJİSİNE 76 MİLYAR DOLAR

Yatırım anlaşması şu anda sadece bir mutabakat zaptı olsa da, Ambani'nin yeşil hedeflerinin kapsamını özetliyor ve Haziran ayında duyurduğu üç yılda 10 milyar dolarlık yatırımdan çok da büyük bir adım.

Mukesh Ambani

Şirketin toplam yatırımlarının 76 milyar dolar gibi dudak uçuklatan bir rakamı göreceği belirtiliyor.

Ambani, fosil yakıtla beslenen imparatorluğunu dönüştürmenin ve onu yeşil enerji ve dijital teknolojiye doğru yöneltmeye çalışıyor.

yenilenebilir enerji kaynakları

Bu projeler aynı zamanda Reliance'ın operasyonlarını 2035 yılına kadar karbon nötr hale getirme hedefini de güçlendirecek. Bu hedef, gelirinin %60'ını petrol rafine ve petrokimyadan elde eden bir şirket için iddialı bir hedef.

KAYNAK: STAR.COM.TR
YORUMLAR 19
 • İklimdeğişikliği 4 ay önce Şikayet Et
  Mehmet bey ufak at biraz enerji kaynağı üretmek için yapılan bir proje çünkü üretimde enerji kaynağı çok önemli
  Cevapla
 • Milli ve yerli 4 ay önce Şikayet Et
  Bizim de bu sektörlerde hatta tüm sektörlerde güçlü şekilde yer almamız lazım.
  Cevapla
 • Hasan 4 ay önce Şikayet Et
  Sayın Cumhurbaşkanım . yeni Doğalgaz rezerv müjdesini ne olur milletimizle paylaşın.fetöcüler fara bakan tavşan gibi kalsın.
  Cevapla
 • Hasan 4 ay önce Şikayet Et
  İnsanlar Coinlerde Milyarlarca dolar kaybediyor.Paralar buharlaşıyor sistemde. Devletimiz bütün dünyadaki bu coinlerdeki dönen paralara Devlet Garantisi ile talip olmalı.Türk Coin veya yeşil Enerji Coin Helal Coin hisse senedi çıkarmalı.çok kolay değişim olmalı.Garanti verilmeli Tether gibi Dolar fiyatına bağlanmalı veya Altına bağlanmalı.Dolar piyasada tedavülde dönmeyecek ve Dolar 1 TL'ye düşer.Bu paralarla Yeşil Enerjiye veya Organize Sanayilere veya ortak edilmeli. İnsanlar Kar payı almalı. 1 Trilyon usd(14 Trilyon TL)bir hacimden yatırımdan bahsediyorum.
  Cevapla
 • Hasan 4 ay önce Şikayet Et
  Bankaların kiralık kasalarında 20 milyar dolar,35 milyar euro,3200 ton altın var, piyasa değeri : 3 TrilyonTL,piyasaya girse dolar 5 Türk Lirasına düşer,Devlet enerji şirketi kursun bütün halkımızı ortak etsin yeşil enerjiyede geçmiş oluruz.200 milyon panelden oluşan devasa bir enerji kaynağı 60.000 MW gücünde Temiz enerji veya Rüzgar, panel başına 250 usd bozdurulacak, aylık bir kişi en fazla 10.000 TL kar elde edebilecek kadar alabilecek .Devletimiz 30 yıl boyunca halkımıza kar payı dağıtsın faizsiz,Faize bulaşmak istemeyen kardeşlerimde faydalanır. Büyük bir çağ başlatmış olursunuz ekonomide. Rusya ya Elektrik üretmek içinde yılda 16 milyar dolarımız Kömür, Doğalgaz alımı için gitmez.
  Cevapla
 • Selami 4 ay önce Şikayet Et
  Dolarin 5 tl olmasi iyi birsey degilki 10 11 tl.altina düşmemeli . Önemli olan istikrarli bir seviyede kalması.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle