Türkiye Uzay Ajansı'ndan iddialara cevap: Milletimizin vicdanına havale ediyoruz

Türkiye Uzay Ajansı, medyada yer alan 'Milli Uzay Programı için dev bütçe: 20 bin lira' şeklinde yer alan iddiaları yalanladı.

Türkiye Uzay Ajansı'ndan iddialara cevap: Milletimizin vicdanına havale ediyoruz
Türkiye Uzay Ajansı'ndan iddialara cevap: Milletimizin vicdanına havale ediyoruz
GİRİŞ 15.01.2022 21:47 GÜNCELLEME 15.01.2022 21:47
Bu Habere 116 Yorum Yapılmış

Türkiye Uzay Ajansı (TUA), bugün bazı basın yayın organlarında yer alan "Milli Uzay Programı'nın 2022 yılı bütçesinin 20 bin lira olduğu bilgisinin hiçbir şekilde gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Ajans, bazı basın yayın organlarında yer alan "Milli Uzay Programı için dev bütçe: 20 bin lira" şeklinde yer alan iddialara istinaden yazılı açıklama yaptı.

Türkiye Uzay Ajansı

GERÇEKLER TEK TEK AÇIKLANDI

Açıklamada, 15 Ocak 2022 tarihli 31720 mükerrer sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 2022 Yılı Yatırım Programı'nda Milli Uzay Programı 1. safha çalışmaları için öngörülen 20 bin lira projenin yatırım programında izlenebilmesi için bütçe tekniği gereği "iz bedeli" olarak belirlendiği belirtilerek 2021 yılında benzer şekilde, iki önemli proje için Ajansa 1 milyar 890 milyon lira ödenek tahsisini müteakip 270 milyon lira ilgili kurumlara aktarıldığı ifade edildi.

Devletin, stratejik önemi büyük uzay projeleri için ihtiyaç duyulan kaynağı gerektiği şekilde sağlamaya muktedir olduğuna işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

'GAZETECİLİĞİN TEMEL PRENSİPLERİNİ HATIRLATMAK İSTİYORUZ'

"2022 yılı için TUA ile alakalı yatırım programında yer alan miktar onaylanmış iken bütçe teknikleriyle ilgili maddeler üzerinden algı yönetimi yapanlara, gazeteciliğin temel prensiplerini hatırlatmak istiyoruz. Gerçek apaçık ortadayken algı oluşturma ve ülkemizin geleceğe yönelik en değerli projelerinden biri olan 'Milli Uzay Programı'nı karalama amaçlı bu güdümlü habercilik anlayışını şiddetle kınıyoruz. Türkiye kamuoyunu böylesi bir gündemle manipüle ederek Türkiye'nin uzay çalışmalarına gölge düşürmeye çalışanları milletimizin vicdanına havale ediyoruz. TUA, Türkiye'nin uzay liginde hak ettiği noktaya ulaşabilmesi için gerekli tüm çalışmaları gayret ve özveri içinde sürdürmeye devam edecektir."


YORUMLAR 116
 • M3hk 4 ay önce Şikayet Et
  Gereksiz. Cep tel tablet yazılım uretilmeli.
  Cevapla
 • Hasan 4 ay önce Şikayet Et
  Dünyada ilk 800 de üniversitesi olan ülkede ağır teknolojilere yönelmek sadece kaynaklarını heba etmeye yarar... Önce eğitim kalitesi sonra Bilim öğreten Dünyada ilk 50 ye üniversite bulundurmayı sağladığında bu yatırımlara gir...Sonuç almak gibi bir niyet varsa..Yoksa sadece reklam kandırmaca...
  Cevapla
 • Ben 4 ay önce Şikayet Et
  Evet, biz 20 Bin lira ile işte böyle mucizeler yaratıyoruz, de geç. Cevap vermeye bile değmez.
  Cevapla
 • Omer 4 ay önce Şikayet Et
  Kimyaptiysa gazetesini kapat ver cezayı sen devlet degilmisin bu gevşeklik ligin sebebi ne
  Cevapla
 • Akın 4 ay önce Şikayet Et
  Hangi medyaymış bu ? Yani bu iddia yı ciddiye almak bile yersiz. 20000 tl ayrıldığı iddiasına kargalar bile güler, 10 yasındaki cocuk bile asılsız olduğunu anlar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle