Akaryakıt bayileri en az yüzde 15 kâr payı talebinde bulundu

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Genel Başkanı İmran Okumuş, akaryakıt bayilerinin kâr payının en az yüzde 15 seviyesinde olması ve her yıl enflasyon oranında artırılması yönünde kamudan talepte bulunduklarını duyurdu.

Akaryakıt bayileri en az yüzde 15 kâr payı talebinde bulundu
Akaryakıt bayileri en az yüzde 15 kâr payı talebinde bulundu
GİRİŞ 14.01.2022 16:16 GÜNCELLEME 14.01.2022 16:16
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Genel Başkanı İmran Okumuş, PÜİS Başkanlar Kurulu'nun, bayilerin kâr payları ve bazı sorunlarını masaya yatırmak amacıyla yaptığı toplantının ardından yazılı açıklama yaptı.

Akaryakıt bayilerinin maliyetlerdeki artıştan olumsuz şekilde etkilendiğini ifade eden Okumuş, mevcut kâr payıyla bayilerin zarar ettiğini aktardı.

Okumuş, bu konuda bir rapor hazırladıklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Hazırladığımız raporlarla mevcut kâr payıyla bayilerin zarar ettiklerini rakamlarla çok net olarak ortaya koyduk. Kâr payının en az yüzde 15 seviyelerinde olması ve her yıl enflasyon oranında arttırılması talebimizi içeren raporumuzu hazırlayarak başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na, Hazine ve Maliye Bakanlığı'na, Ticaret Bakanlığı'na, TBMM Enerji Komisyonu Başkanlığı'na, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanlığı'na, siyasi partilerimizin Grup Başkanvekillerine, Milletvekillerine, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkan ve Başkan Yardımcılarına ilettik.

Daha sonra hükümetimizin ve devlet bürokrasimizin en yetkili isimleriyle, kanun yapıcılarla karşılıklı görüşmelerde bulunduk. En son 11 Ocak'ta gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde kendilerini ikna ettik ve bayilerin bugünkü kâr paylarıyla zarar ettikleri konusunda bizimle fikir birliğine vardılar ve bu konuda bir çalışma başlatıldı."

Okumuş, bayilerin kâr payının sürdürülebilir bir yapıya kavuşmasının önemini vurgulayarak, "Günde 10 bin litre satan bir istasyon ayda 54 bin lira zarar etmektedir. Ülkemizdeki istasyonların günlük satış ortalamasının 3 bin litre civarında olduğu göz önüne alındığında bilhassa taşrada bulunan istasyonların varlıklarını sürdürmelerine imkan bulunmamaktadır" ifadesini kullandı.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
Akaryakıt bayileri
YAZDIR
YORUMLAR 15
 • Memet 1 gün önce Şikayet Et
  Yanlış derim
  Cevapla
 • faycaal 5 gün önce Şikayet Et
  akaryakıt istasyonları bu kar marjıyla ayakta kalmakta çok zorlanır kar marjı %6 lara düşmüş durumda sıkıntılı bir döneme girmiş durumdayız
  Cevapla
 • cenkss42 5 gün önce Şikayet Et
  yakıtları peşin para ile alsınlar, haftalık aylık ödemeyle almasınlar kazançları bal gibide yerinde, alıştaki düşük karları utanmadan devlettenmi isterler
  Cevapla
 • @roma 5 gün önce Şikayet Et
  sizde geçin arkamıza
  Cevapla
 • Misafir 5 gün önce Şikayet Et
  Akaryakıt istosyonu olup altı ay önce benzinliği satan biri olarak, hakkaten birçoğu zarar etmesede günü ancak kurtarıyor.belki işi bilmeyenler için %15 çok gibi gelebilir ama hakketen çok değil.ben sattım kurtuldum bu işi yapan ve hatta tüm ticari işleri hakkıyla yapmaya çalışana gerçekten çok zor zamanlar. ALLAH yardımcıları olsun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle