TOBB'dan yurt dışı lobi faaliyetlerine ilişkin açıklama

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), "Çamur at izi kalsın düşüncesiyle getirilmek istenen akıl dışı suçlamaları, karalama çabalarını hayretle ve üzüntüyle karşılıyor, kamuoyunun takdirine sunuyoruz" açıklamasını yaptı.

TOBB'dan yurt dışı lobi faaliyetlerine ilişkin açıklama
TOBB'dan yurt dışı lobi faaliyetlerine ilişkin açıklama
GİRİŞ 14.01.2022 15:03 GÜNCELLEME 14.01.2022 16:03
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), yurt dışındaki lobi faaliyetlerine ilişkin eleştirilere yanıt vererek, "TOBB'un ülkemiz lehine German Marshall Fund (GMF) ile yaptığı yurt dışı lobi faaliyetlerine 'Çamur at izi kalsın' düşüncesiyle getirilmek istenen akıl dışı suçlamaları, karalama çabalarını hayretle ve üzüntüyle karşılıyor, kamuoyunun takdirine sunuyoruz." ifadelerini kullandı.

Birlikten yapılan açıklamada, TOBB'un, Türkiye'nin ticari ilişkilerinin önünü açmak, geliştirmek ve Türkiye'nin yurt dışı lobi faaliyetlerine destek vermek amacıyla her zaman aktif bir rol aldığı bildirildi.

Bu kapsamda Avrupa Birliği, ABD başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde uluslararası etkinlikler yapıldığı ve yapılmaya devam edileceği vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"İlgili bakanlığın olumlu görüşü ile bu faaliyetler düzenlenirken yurt dışında lobi gücü ve kamuoyunu etkileme imkanı yüksek kuruluşlarla da iş birliği yapılmaktadır. TOBB ile GMF arasında da bu kapsamda bir dizi programlar yapılmıştır. Brüksel, Paris, Berlin, Washington​​​​​​​'da kamuoyuna açık şekilde gerçekleştirilen bu programlarda, Türkiye'nin ekonomik potansiyeli ve ülkemiz tezleri ABD ve Avrupa'daki hükümet, iş dünyası ve düşünce kuruluşları çevrelerine anlatılmaktadır. Türkiye'den kamu kurum ve kuruluşlarından yetkililer ve devlet adamlarımız da programlarda yer almış ve ülkemizin görüşlerini tüm bu çevrelere aktarma fırsatı bulmuşlardır."

Türkiye karşıtı lobilere işaret edilen açıklamada, "Türkiye karşıtı lobilerin ülkemize karşı harekete geçtiği, bilgi kirliliğinin arttığı bir dönemde, ülkenin hak ve menfaatlerini korumak ve oluşturulmak istenen negatif kamuoyu algısının önüne geçmek üzere uluslararası arenadaki faaliyetlerin artması gerektiği bir dönemdeyiz. Hal böyleyken ve ülkemizin son yıllarda yurt dışında karşı karşıya bırakıldığı durum ortadayken, TOBB'un ülkemiz lehine GMF ile yaptığı yurt dışı lobi faaliyetlerine 'Çamur at izi kalsın' düşüncesiyle getirilmek istenen akıl dışı suçlamaları, karalama çabalarını hayretle ve üzüntüyle karşılıyor, kamuoyunun takdirine sunuyoruz." değerlendirmesinde bulunuldu.

YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Hasan 5 gün önce Şikayet Et
    Bankaların kiralık kasalarında 20 milyar dolar,35 milyar euro,3200 ton altın var, piyasa değeri : 3 TrilyonTL,piyasaya girse dolar 5 Türk Lirasına düşer,Devlet enerji şirketi kursun bütün halkımızı ortak etsin yeşil enerjiyede geçmiş oluruz.200 milyon panelden oluşan devasa bir enerji kaynağı 60.000 MW gücünde Temiz enerji veya Rüzgar, panel başına 250 usd bozdurulacak, aylık bir kişi en fazla 10.000 TL kar elde edebilecek kadar alabilecek .Devletimiz 30 yıl boyunca halkımıza kar payı dağıtsın faizsiz,Faize bulaşmak istemeyen kardeşlerimde faydalanır. Büyük bir çağ başlatmış olursunuz ekonomide. Rusya ya Elektrik üretmek içinde yılda 16 milyar dolarımız Kömür, Doğalgaz alımı için gitmez.
    Cevapla