SGK'dan Genel Sağlık Sigortasına ilişkin açıklama

SGK, herhangi bir sosyal güvencesi olmayan ve düşük gelirli vatandaşların, ayda 150,12 lira Genel Sağlık Sigortası (GSS) primi ödemeleri halinde kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin sağlık hizmetlerinden faydalanabildiği açıkladı.

SGK'dan Genel Sağlık Sigortasına ilişkin açıklama
SGK'dan Genel Sağlık Sigortasına ilişkin açıklama
GİRİŞ 14.01.2022 09:58 GÜNCELLEME 14.01.2022 10:01
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (SGK) yapılan yazılı açıklamada, nüfusun tamamına yakınını GSS çatısı altına alan Kurumun, kaliteli, sürdürülebilir, güvenli ve kontrol edilebilir sağlık sistemiyle hizmet vermeye devam ettiği belirtildi.

Sosyal güvencesi olmayan ve geliri düşük vatandaşların sağlık hizmetlerinden yararlandırıldığı ifade edilen açıklamada, "Herhangi bir kapsamda sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar, ayda 150,12 lira GSS primi ödeyerek kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler için sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyor. Genel Sağlık Sigortası primini (150,12 lira) ödeyecek gücü olmayan vatandaşlar ise ikametlerinin bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yaparak gelir testi yaptırabilirler. Gelir testi sonucunda aile içinde kişi başına düşen gelir, brüt asgari ücretin üçte birinin altında ise bu vatandaşların GSS primleri devlet tarafından karşılanıyor." ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, analık halinde kadınlara, 18 yaşını doldurmamış çocuklara ve lise mezunu gençlere 20 yaşına kadar, üniversite mezunlarına ise 25 yaşına kadar GSS kapsamında sağlık hizmeti verildiği kaydedildi.

Acil serviste tedavi gören, madde bağımlısı olan, trafik ve iş kazası geçiren vatandaşların da hiçbir şart aranmaksızın GSS kapsamında sağlığa erişiminin sağlandığı aktarılan açıklamada, Bağ-Kur ve GSS sistemine prim borcu olan vatandaşlar ile bakmakla yükümlü olduğu kişilerin, Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık tesisleri ile devlet üniversitelerinin sağlık uygulama ve araştırma merkezlerinde (üniversite hastanelerinde) 31 Aralık 2022'ye kadar sağlık hizmeti alabilecekleri hatırlatıldı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 10
 • konyalı 8 ay önce Şikayet Et
  117 di 150 mi olmus
  Cevapla
 • Q44 8 ay önce Şikayet Et
  Eskiden hastanede rehin tutulurda hastalar senetsiz çıkış olmaz dı devlet hastanesi özel olsun vs unuttunuz mu
  Cevapla
 • misafir 8 ay önce Şikayet Et
  birde borcu olanlara e-devletten uyari gönderseniz hic fena olmaz... 3000 liraya yaklasmis borc, girip bakmasam hic haberim olmayacak...
  Cevapla
 • Mülayim 8 ay önce Şikayet Et
  Vatandaş zaten yardıma muhtaç 150 tl yi nasıl versin
  Cevapla
 • Aziz 8 ay önce Şikayet Et
  Ne kadar boşsunuz. Özel hastanenin 30.000 TL istediği ameliyatı ayda 150 TL karşılığı devlet hastanesinde bedava yaptırıyorsun. Bu kadar nankör olmayın.
  Cevapla
 • engin kaya 8 ay önce Şikayet Et
  sosyal devlet vatandaştan para almaz bu bir soygundur
  Cevapla
 • Ahmet 8 ay önce Şikayet Et
  Çalışanların maaşından ayda 800 lira SGK primi kesilmesine rağmen her eczaneye gittiğimizde yaklaşık 20 lira ilaç, muayene ve reçete katılım payı ödüyoruz. O ne olacak?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle