Yerli üretim dev sektörü ele geçirmeye başladı! Fiyat avantajına dikkat

Haber7 Haber Şefi Fuat Öner, milyon dolarlık yatırımlarla Samsung, Xiaomo ve Oppo gibi dünya teknoloji devlerini Türkiye'ye çeken yerli telefon üretim hamlesinin güzel sonuçlar verdiğine dikkat çekerek, bu yatırımların korunması için yerli üretimdeki fiyat avantajı devam etmeli dedi.

GİRİŞ 14.01.2022 09:53 GÜNCELLEME 14.01.2022 09:55
Bu Habere 52 Yorum Yapılmış

2020 yılında atılan önemli teşvik adımıyla dünya devi telefon üreticileri bir bir Türkiye'ye gelerek milyon dolarlık yatırımlarla fabrikalar açarak üretime ve istihdama katkı sağlamaya başladı. Bu adım aynı zamanda vatandaşların teknolojiye daha ucuza ulaşmasını da sağladı. Haber7 Haber Şefi Fuat Öner bugünkü köşe yazısında yerli telefon üretimindeki son durumu paylaşırken, yerli üretim telefonlardaki fiyat avantajının kritik önemine dikkat çekti. 

İşte Fuat Öner'in o yazısı;

Yatırım, üretim, istihdam ve ihracat odaklı büyüme stratejisiyle ekonomide önemli bir makas değişikliği yapılırken, ihracat tarafında rakamlar her ay rekor kırarak devam ediyor.

Pandemi sonrası değişen ekonomik dinamiklerle özellikle Çin’den büyük pay kapmaya başladığımız dönemde Çin’li teknoloji üreticisi OPPO’nun Türkiye’de kurduğu fabrikadan işçi çıkarma kararı alması sonrası yerli telefon üretiminde son durumu nasıl diye merak ettim.

Süreç 2010 yılında Çin’li teknoloji üreticisi Huawei'nin AR-GE merkezi ile başladı. Dijital teknoloji şirketlerinin Türkiye'ye yatırım yolculuğu 2020 yılında atılan önemli teşvik adımı sonrası büyük hız kazanıp dünya devi markaları ülkemize çekti. 

Yerli telefon üretimi

Samsung, Oppo, Xiaomi, Vivo, Tecno Mobile, realme, TCL ve Omix bir bir fabrikalarını açıp binlerce istihdam sağlayarak ‘Made in Türkiye’ etiketi ile telefon üreterek tüketicilere sunmaya başladı. Huawei ve Honor ise yerli üretim için çalışmalarını sürdürüyor.

CKD SİSTEMİYLE ÜRETİM BAŞLADI

Sadece üretim ve istihdam dışında Know-how için de çok stratejik bir adım olarak gördüğüm bu süreç kısa sürede güdüm kazanarak, sadece parça montajından çıkarak Complete Knock-Down (CKD) sistemine dönüştü. Yani ithal edilmiş hazır bileşenleri monte etmek yerine ürünlerinin sıfırdan üretilmesi…  AMİRAL GEMİSİ ÜRETİMLER SIRADA…

Ayrıca yerli telefon üretimi ilk olarak giriş seviyesi modellerle başlarken bugün Orta-Üst seğment telefonlara kadar yükseldi.

Açıklanan rakamlara göre Türkiye’de yıllık ortalama 12 milyona yakın telefon satılıyor ve bu satılan telefonların çoğunluğunu ise giriş ve orta segment modeller oluşturuyor. Yani yerli üretim bandından çıkan modellerin içinde bulunduğu segment.

Aslın önemli nokta ise yerli üretim modellerin satış rakamlarında… Yerli üretimler şu anda sektörün yüzde 60’ı gibi önemli bir seviyeye ulaşmış durumda.

İşte bu müthiş satış başarısını getiren de yerli üretim telefon modellerinin yüzde 50’lik ÖTV dilimine girmeyerek büyük bir fiyat avantajı sağlamasıydı.

Ancak üretim, istihdam ve satışlarda her şeyin yolunda gittiği hamlede, artan dolar kurunun etkisiyle hem üretim maliyetlerindeki yükseliş hem de artık üretilen modellerin yüzde 50’lik dilimine girmesi maalesef ‘yerli üretimin’ avantajını ortadan kaldırmaya başladı. FİYAT AVANTAJINI KAYBETMEMELİ

Bir yıl gibi kısa bir sürede sektöründe yüzde 60’ını oluşturmaya başlayan ve önümüzdeki dönemde özellikle Avrupa’ya ihracatın planlandığı, dünyaca ünlü markaların milyon dolarlık yatırımlarla Türkiye’ye girerek istihdama ve üretime katkı sağladığı bu müthiş hamlede hem yatırımların artması, korunması hem de yerli üretim telefonların vatandaşlar için tekrar avantajlı hale getirilmesi için yeni adımlar atılması büyük önem taşıyor.

fuat.oner@haber7.com

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 52
 • Aydin 8 ay önce Şikayet Et
  Herli üretim h m çok pahalı hemde verilen garantiler firmalara ülke ekonomisini çökertir bence yanlış kendi firmalarımıza garanti verisek ekonomi çökmez girisi yalan
  Cevapla
 • Dadaş 8 ay önce Şikayet Et
  Oppo kullanıcısıyım mükemmel telefon şu an evimde 2 adet var
  Cevapla
 • Harun 8 ay önce Şikayet Et
  Yeni oldu bu ama fiyatlar pahalı ucuzlar insAllah
  Cevapla
 • vatan 8 ay önce Şikayet Et
  hangi fiyat avantajı? türkiyede üretildiği söylenen modeller daha pahalı, ithal ürünlerde okadar vergi yükü, 2500 lira kayıt ücreti gibi ek ücretler olmasına rağmen daha ucuz. çinli üreticilerin kendi ülkelerinde son kullanıcıya 100 dolara sattıkları modeller türkiyede 400 dolara satılıyor. ayrıca şuan 1 yuan= 2,14 lira, yani oradaki işçilik maliyetleri buradan 2 kat fazla. bu ülkede ne ekonomi, ne döviz, ne özgürlük nede başka bir sorun yok, tek sorun ahlaksız bir millete dönüşmüş olmamız son 100 senede...
  Cevapla
 • Ghhgg 8 ay önce Şikayet Et
  Hadi canım nereden uyduruyorsunuz hangi modeller burda üretiliyor bir yazsanız da konuya hakim misiniz bir öğrensek
  Cevapla
 • Nefakef 8 ay önce Şikayet Et
  Para birimini 2 ile çarpıp işçilik orda 2 kat pahalı mı diyorsun jsjdsjfjks herkes ekonomist
  Cevapla
 • Harun 8 ay önce Şikayet Et
  Bu arada hani disaridan ime açma sorunu OLMİYCAK diyor yanlış anlamışsın belli ki
  Cevapla
 • ibrahimm 8 ay önce Şikayet Et
  ülkemize yapılan yatırımlar desteklenmeli yerli üretim daha çok destek ve teşvik edlmeli
  Cevapla
 • H.K 8 ay önce Şikayet Et
  Telefon Ülkemizde %100 yerli üretilmediği taktirde hiçte ucuz olmayacaktır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle