BAE Türkiye hedefini açıkladı: 3 katına çıkaracağız

Birleşik Arap Emirlikleri Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Sani ez-Zuyudi, ülkesinin Türkiye ile ticaret hacmini iki veya üç katına çıkarmayı hedeflediğini belirtti.

GİRİŞ 13.01.2022 17:42 GÜNCELLEME 13.01.2022 17:50
Bu Habere 41 Yorum Yapılmış

Zuyudi, Bloomberg TV'ye verdiği röportajda, Türkiye’yi lojistik hizmetler ve tedarik zincirleri aracılığıyla BAE’ye yeni pazarlar açacak bir ülke olarak gördüklerini ifade etti.

Ülkesinin Türkiye ile ticaret hacmini iki veya üç katına çıkarmayı hedeflediğini söyleyen Zuyudi, BAE'nin Türkiye'nin sanayi sektöründeki büyük yatırımlarından, kalifiye işgücünden ve özellikle Afrika kıtasıyla lojistik ağından yararlanmayı beklediğini kaydetti.

Bakan Zuyudi, BAE hükümetinin İsrail ve Hindistan ile ticaret anlaşmalarını sonuçlandırma aşamasında olduğuna işaret ederek, söz konusu ülkelerden biriyle yapılacak anlaşmanın iki ay içinde açıklanmasının beklendiğini aktardı.

Abu Dabi yönetiminin Türkiye ile ticaret hacmini artırma çabası, iki ülke arasındaki ilişkilerin yakınlaşmasına en bariz kanıt olarak görülüyor.

BAE, 2021'de, hızla büyüyen Asya ve Afrika ekonomileriyle ticari ilişkilerini derinleştirmeyi ve 150 milyar dolarlık doğrudan yabancı yatırım çekmeyi planladıklarını açıklamıştı.

BAE Ekonomi Bakanlığı tarafından hazırlanan bir rapora göre, Türkiye ile son on yılda toplam petrol dışı ticaret, yaklaşık 329 milyar dirhem (89,6 milyar dolar) oldu.

Aynı rapora göre, iki ülke arasındaki petrol dışı ticaret, 2019 yılında 26,8 milyar dirheme (7,3 milyar dolar) kıyasla, 2020 yılında yüzde 21 artarak 32,7 milyar dirheme (8,9 milyar dolar) ulaştı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 41
 • Recebali 10 ay önce Şikayet Et
  Noldu gavurcuk. Ortadogu ve körfez şer ülkeler birliğinizmi bozulduda türkiyeye yanaşmaya başladın
  Cevapla
 • n ayır olamaz 10 ay önce Şikayet Et
  adamlarla kavga ederken ticaret nasıl olur da yukselir kimse bu işe akıl erdiremiyor değilmi :) bu işin sırrı başka bu işin sırrı katar peki sudiler neden düşürdü ticareti o işin sırrıda daha öncekiler gibi satılık olmaları butun paralarını ve geleceklerini abd ye satmaları yani almanya ingiltere ve abd üçgeninde saklı
  Cevapla
 • heka 10 ay önce Şikayet Et
  sırada kaşıkçıyı öldüren katil dediğimiz suud var. seçime kadar dolar çıkmasın yeter...
  Cevapla
 • Yusuf 10 ay önce Şikayet Et
  15 Temmuzun finansörü BAE ama bakıyorum hükümetin yanlışta olsa doğruda olsa herşeyine alkış tutanlar şimdi yine yorumlarda alkış tufanında malesef
  Cevapla
 • Halk 10 ay önce Şikayet Et
  Ne satıldı acaba???
  Cevapla
 • Selim 10 ay önce Şikayet Et
  Aferiiiim.Ulaa kedi olalı bir fare tuttunuz.Müslümanlar kardeştir be yaaa
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle