İslam Memiş'ten bomba altın tahmini: Yeni enkazlar görebiliriz

Gram altın, ons altın ve döviz kurundaki gelişmeleri değerlendiren Altın ve Para Uzmanı İslam Memiş, dünya genelinde altının enflasyon fiyatlamasını yapmadığına dikkat çekerek, gram altının uzun vadede 1450 TL seviyesine göreceğini söyledi.

GİRİŞ 13.01.2022 16:00 GÜNCELLEME 13.01.2022 17:38
Bu Habere 60 Yorum Yapılmış

Geçtiğimiz gün açıklanan ABD enflasyon verilerine göre yıllık enflasyon aralık ayında yüzde 7 oldu. Böylece ABD'de enflasyon son 40 yılın zirvesinde yer aldı. Bu verilerin açıklanmasının ardından gram altın 809 TL sınırına dayandı. Gram altın bugüne ise yüzde 0,70 yükselişle başladı.

Altın ve Para Uzmanı İslam Memiş gram altın, ons altın ve döviz kurundaki gelişmeleri Dünya WEB TV değerlendirdi.

Altın ve Para Uzmanı İslam Memiş

UZUN VADEDE ÖNGÖRÜM 1450 TL

Altın fiyatlarındaki düşüşlerin kalıcı olmadığı tahmininde bulunan Memiş, “Bunun nedenini kısa vade için dolar kuruna, orta ve uzun vade için de altının ons fiyatına bağlıyorum. Hem döviz kurlarında hem de altın fiyatlarında veya ons tarafında bir dalgalanma öngörüyorum. Dolayısıyla düşüşler yatırımcısına alım fırsatı vermeye devam ediyor. Uzun vadedeki öngörüm 1450 TL seviyesi. Yıl içinde ons altında jeopolitik riskler, enflasyonla alakalı 1960-2000 dolar seviyesine kadar bir yükseliş bekliyorum. Burada bir Ukrayna-Rusya krizinden bahsedebiliriz. Öte yandan enflasyon rakamlarının yükseliyor olması yatırımcıları yine güvenli liman altına yönlendirebilir” dedi.

Gram Altın

YENİ ENKAZLAR GÖRMEYE DEVAM EDEBİLİRİZ

Bu gibi etkenlerin altını olumlu yönde etkileyeceği öngörüsünde bulunan ve altın yatırımcısına tavsiyelerde bulunan İslam Memiş, “Gram altın yatırımcısına mutlaka 2022 yılında uzun vadeli pozisyonlarını korumasını tavsiye ediyorum. Eğer uzun vadeli bir pozisyon kurulmazsa ve kısa vadeli bir al-sat yatırımcısı olursa yine geçtiğimiz yılki gibi sert hareketlerden dolayı enkazlar görmeye devam edebiliriz. O nedenle gram altında 700-800 TL bantlarını uzun vadede iyi alım fırsatları olarak görüyorum. Yani 2022 yılında pozitif öngörümün devam ettiğini söyleyebilirim” ifadelerini kullandı.

Ons altın-Dolar

YÜZDE 50 DOLAR YÜZDE 50 ALTIN SEPETİ TAVSİYE EDİYORUM

Ons altının 1790-1830 seviyelerinde dar bantta dalgalandığına dikkat çeken Memiş, “25 Ocak’a kadarda bu bant aralığında kalacağını belirtmek isterim. Kripto para, emtia piyasası yani bütün yatırımcılar FED’e odaklanmış durumda. 2022’nin ilk pozisyonu FED toplantısı ile alınacak. Burada yatırımcıya yüzde 50 dolar yüzde 50 altın sepeti oluşturmasını tavsiye ediyorum. Yarı yarıya sepet yapmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Pazartesi akşamı FED Başkanı Jerome Powell şahin tonda bir açıklama yaptı. ‘Gerekirse agresif olarak faiz artırabiliriz ve bunu sıklaştırabiliriz’ dedi. Yani enflasyona parmak sallayan bir FED başkanı var. Enflasyonla mücadele için FED bu gibi adımları ciddi bir şekilde uygulayacak. 25 Ocak’ta şahin bir açıklama beklediğim için ve FED’in faiz artırma ihtimalini Mart ayında çok kuvvetli gördüğümden dolayı ons altında tekrar bir baskılanma olabilir. Ben ons altında 1765 dolar seviyesine bir destek seviyesi olarak takip edeceğim. Kısa vadede faiz artırma süreci başlar ve tarih netleşirse ons altında 1650 dolar seviyeleri bile görülebilir. Uzun vadede ise 1960-2000 dolar seviyelerini bekliyorum. 1765 dolar seviyesine inecek ons altın yatırımcısına bir alıp fırsatı sunuyor olacak” şeklinde konuştu.

Fed Başkanı Jerome Powell

ONS ALTIN ENFLASYON FİYATLAMASINI HENÜZ YAPMADI

2021 yılında ons altının kötü bir performans sergilediğini ve bunu enflasyon fiyatlanmasını yapmadığından kaynaklandığına vurgu yapan Memiş, “Ne zamanki yöneticiler geçici enflasyondan kalıcı enflasyon söylemine geçtiğinde 1678 dolar seviyesinden 1835 seviyelerine gelen bir ons altın gördük. Bu söylem değişikliği bile ons altında 200 dolarlık bir atağa neden oldu. Öngörüm 2022’de enflasyonla mücadele kolay olmayacaktır. Bütün ülkelerde artmaya devam edecektir. Haliyle 2021 yılında baskı altında kalan ons altın enflasyon fiyatlamasını yapmadığı için düşüşlerin çok da kalıcı olacağını düşünmüyorum” dedi.

FED’İN AÇIKLAMASI BEKLENMEMELİ

FED’in faiz artırımının gram altını çok etkilemeyeceği tahmininde bulunan Memiş, şöyle devam etti:

25 Ocak’ta FED’in şahin söylemleri doları agresif bir şekilde yükseltirse ons tarafında bir düşüş görsek bile gram altın bu düşüşlere dahil olmaz ve alım fırsatı vermeyebilir. Bence 25 Ocak tarihini beklemek yanlış. Beklentiler hep önceden satın alınır veya önceden pozisyonlar alınır. Bu tarihe kadar yüzde 50 yüzde 50 olarak bir sepet yapmanın daha doğru bir karar olduğunu düşünüyorum.

Merkez Bankaları altın stoklamaya devam ediyor

MERKEZ BANKALARI ALTIN STOKLAMAYA DEVAM EDİYOR

Dünya Altın Konseyi’nin raporları ile kendi öngörülerinin örtüştüğüne de dikkat çeken İslam Memiş, “Altına olan talep mutlaka artacaktır ama bunun zamanlaması ciddi anlamda belirsiz. FED’in adımlarını görmek gerekiyor. Benim düşüncem 6 aydır aynı. Altın enflasyonu fiyatlamadı. Altın enflasyonu fiyatlamaya başladığında dünyada ucuz altın olmaz. Çin Merkez Bankası başta olmaz üzere dünyadaki merkez bankaları altın stoklamaya devam ediyorlar. Ons tarafındaki 1678-1700 dolar seviyesinden altın toplamaya devam ediyorlar. Kriz yaşayan ülkeler de altın rezervlerinde gerileme yaşıyor. Altın merkez bankaları tarafından talep görmeye devam ediyor. Burada Çin’in hamlesi çok önemli. Daha önce Çin küresel ısınma ve kuraklıklar daha konuşulmadan tarım emtiası stoklamıştı. Şu anda da enflasyon fiyatlamasının hazırlığını yapıyor. Bu hamlelerin başarılı olduğunu düşünüyorum” dedi.

KAYNAK: DÜNYA.COM
YORUMLAR 60
 • KITA 10 ay önce Şikayet Et
  Kılavuzu karga olanın!
  Cevapla
 • Muro 10 ay önce Şikayet Et
  İslam Memiş abimde bir türlü Türk Liramıza geçin arkadaş ekonomide kazansin millette kazansın demiyor altını olanda olmayanda gözü kulağı yorumlarda iniyormu çıkıyormu pisikolojisi yavaş yavaş sıkıntılanıyor.
  Cevapla
 • Hasan 10 ay önce Şikayet Et
  Bankaların kiralık kasalarında 20 milyar dolar,35 milyar euro,3200 ton altın var, piyasa değeri : 3 TrilyonTL,piyasaya girse dolar 5 Türk Lirasına düşer,Devlet enerji şirketi kursun bütün halkımızı ortak etsin yeşil enerjiyede geçmiş oluruz.200 milyon panelden oluşan devasa bir enerji kaynağı 60.000 MW gücünde Temiz enerji veya Rüzgar, panel başına 250 usd bozdurulacak, aylık bir kişi en fazla 10.000 TL kar elde edebilecek kadar alabilecek .Devletimiz 30 yıl boyunca halkımıza kar payı dağıtsın faizsiz,Faize bulaşmak istemeyen kardeşlerimde faydalanır. Büyük bir çağ başlatmış olursunuz ekonomide. Rusya ya Elektrik üretmek içinde yılda 16 milyar dolarımız Kömür, Doğalgaz alımı için gitmez.
  Cevapla
 • özcan 10 ay önce Şikayet Et
  güneş - rüzgar enerjisi olayı düşünüldüğü gibi çok karlı değil. Daha doğrusu uzun vadede ihtiyaçları karşılamıyor. Sizi karbon salınımı diye uyutan Abd ve Çin kömürden enerji üretimlerini arttırdılar.
  Cevapla
 • olgun 10 ay önce Şikayet Et
  Yorumlarınıza katılıyorum. Neden güneş enerjisi evlerde desteklenmez. Neden tarım gereğince desteklenmez unutmayalım aç insan yaşayamaz. Ben Cumhurbaşkanı olsam en önce tarıma önem veririm. Her şey pahalı olsun ama gıda ucuz olmalı
  Cevapla
 • bekleyin 10 ay önce Şikayet Et
  Bu adam altın ekimde dip olacak demişti.tam tersi oldu.İnanmayın
  Cevapla
 • Hayta 10 ay önce Şikayet Et
  Atmam böyle dinkardeşiz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle