Madencilik sektörü cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı

Tüm sektörlere doğrudan ve dolaylı yoldan ham madde sağlayan madencilik sektörü, 2021 yılında yaklaşık 5,9 milyar dolarlık ihracata imza atarak 2020 yılına kıyasla yüzde 38,89’luk artış gösterdi.

Madencilik sektörü cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı
Madencilik sektörü cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı
GİRİŞ 12.01.2022 13:46 GÜNCELLEME 12.01.2022 13:46
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Açıklanan verilere dair görüşlerini paylaşan TİM Maden Sektör Kurulu Başkanı ve İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer, yeni normal döneme geçilmesinin ardından T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın destekleri ve ihracatçı birliklerin çabası sayesinde maden ihracatında cumhuriyet tarihi rekorunun kırıldığını belirtti. Tanıtım çalışmalarına hızla devam edeceklerini söyleyen Dinçer, 2022 yılında ihracatta % 20 artış hedeflediklerinin altını çizdi.

Türkiye ekonomisine ham madde, üretim ve istihdam özelinde büyük katkılar sağlayan madencilik sektörü, 2021 yılını 5,93 milyar dolarlık cumhuriyet tarihi rekoruyla tamamladı. Rakamlara ilişkin görüşlerini paylaşan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Maden Sektör Kurulu Başkanı ve İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer, geçen yıla göre ihracatta yaşanan değer artışının yüzde 38,8 olduğunu belirtti.

2021 YILINDA METALİK CEVHER İHRACATI 2,14 MİLYAR DOLAR  

Dinçer, maden sektörünün alt kırılımlarındaki ihracata yönelik ise şu bilgileri paylaştı: “2021 yılında metalik cevherler geçen yıla göre yüzde 56,2’lik bir artış gösterdi ve 2,14 milyar dolarlık ihracat ile ilk sırada yerini aldı. İkinci sırada yüzde 21,3’lük artış ve 1,28 milyar dolar ile işlenmiş doğal taş, üçüncü sırada yüzde 32,4’lük artış ve 1,1 milyar dolar ile endüstriyel mineraller yer aldı. Dördüncü sırada ise yüzde 19,3’lük artış ve 809,1 milyon dolar ile blok doğal taş ihracatı yer aldı. Toplam doğal taş ihracatı ise yüzde 20.5lik bir artışla 2,09 milyar dolar oldu. Bu maden gruplarını yüzde 124,6’lık artış ve 331,5 milyon dolarlık ihracat ile ferro alyajlar takip etti.” 

2021 YILI MADEN İHRACATINDA İLK SIRADA 1,65 MİLYAR DOLAR İLE ÇİN YER ALDI

Maden sektöründe Çin’e yapılan ihracatta geçen yıla göre yaşanan büyüme yüzde 27,8 oldu. Bu durum ABD’de yüzde 44,7, İspanya’da yüzde 42,3 olarak gerçekleşti. 2021 yılında doğal taş ihracatında ilk sırayı 615 milyon dolarla Çin’in aldığını söyleyen Dinçer, ikinci sırada ABD’nin olduğunu ve ülkeye 462 milyon dolar değerinde doğal taş ihracatı yapıldığını aktardı. Dinçer, ABD’den sonra 98,4 milyon dolarla Fransa’nın, 98 milyon dolarla Irak’ın ve 95,4 milyon dolarla Hindistan’ın bulunduğunu belirtti.

CUMHURİYET TARİHİ REKORUNU KIRMAK BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Dinçer, ihracat rakamlarına dair ise şunları söyledi: “2021 yılı sektörümüzün cumhuriyet tarihi rekorunu kırması adına çok önemli bir fırsat yılı oldu. Bu başarıda sektörümüzün pandemi ve onun oluşturduğu yeni normali en iyi etüt eden sektörlerden biri olması da önemli bir faktör oldu. Bu noktada bakanlığımızın uyguladığı yerli ve milli politikaların 2021 yılında kararlılıkla devam etmesi başarımıza büyük katkı sundu. Bu açıdan ‘Güçlü ekonomi ve ulusal güvenlik’ temeli ile şekillenen Milli Enerji ve Maden Politikası çerçevesince enerjide tam bağımsızlık hedefiyle yoluna güçlü adımlarla devam eden ülkemiz, enerjide üst üste birçok dev hamleyi hayata geçirdi. Milli Enerji ve Maden Politikası’nda öne çıkan arz güvenliği, yerlileştirme ve öngörülebilir piyasa eksenleri, ülkemizin enerji alanında daha iyi bir konuma gelebilmesi açısından yol gösterici olmaya devam edecek. Sektör olarak 2022 yılında ihracatımızı daha da arttırmak için ruhsat güvencesinin sağlanmasının önemli bir nokta olduğunu düşünüyoruz. Firmalarımız böylelikle yatırım ve ihracat düzeyini daha üst seviyelere taşıyarak sektörümüzün geleceğinin daha öngörülebilir olmasına da katkı sağlayabilirler. Yanı sıra tüm izin süreçlerinin sadeleştirilmesi ve hızlandırılmasıyla birlikte madenlerin ekonomiye kazandırılma süresi çok daha hızlı olacaktır. Böylelikle uzun yıllardır izin bekleyen alanlar için de üretim süreci başlamış olur. Orman izin süreçlerinde yüksek bedellerin makul seviyelere getirilmesi sayesinde ise ormanlar için ödenen miktar madenlerin çıkarılmasına ayrılabilir ve süreç daha verimli işleyebilir. Enerji maliyetleri (akaryakıt ve elektrik) sebebi ile vergi düzenlemesi sağlandığı takdirde de firmalarımızın elde ettiği kâr, madenlerin aranmasi ve milyarlarca dolarlık rezervlerin keşfedilmesine ayrılabilir.”

“SÜRDÜRÜLEBİLİR MADENCİLİK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

İMİB’in madenciliğin daha iyi bir konuma gelmesi ve bunun sonucunda da yüksek ihracat rakamlarına ulaşmak adına faaliyetlerine devam ettiğinin de altını çizen Dinçer, İMİB’in sürdürülebilir madencilik için çalıştığını ve bu çalışmaların ekonomiye ve doğaya olan katkısını her platformada dile getirdiklerini söyledi. Dinçer, sözlerinin devamında “Maden çeşitliliğimiz, marka oluşturma çabalarına yönelik yapılan çalışmalar, jeopolitik konum ve teknolojik gelişmeler bazındaki fırsatları sektör olarak değerlendirdiğimiz takdirde, 2022 yılında başarımızı arttırarak devam edeceğimizden hiç kuşku yok. Hemen hemen tüm sektörlere ham madde sağladığı gibi istihdama da ciddi oranda katkı sunan maden sektörünü ve ihracatımızı, 2022 yılında Sayın Cumhurbaşkanımızın ülkemiz için gösterdiği 250 milyar dolar ihracat hedefiyle uyumlu olarak, devletimiz ve bakanlığımızın da destekleriyle daha ileriye taşıyacağımıza olan inancımız tam” dedi.

YORUMLAR 2
  • Hasan 1 yıl önce Şikayet Et
    İnsanlar Coinlerde Milyarlarca dolar kaybediyor.Paralar buharlaşıyor sistemde. Devletimiz bütün dünyadaki bu coinlerdeki dönen paralara Devlet Garantisi ile talip olmalı.Türk Coin veya yeşil Enerji Coin Helal Coin hisse senedi çıkarmalı.çok kolay değişim olmalı.Garanti verilmeli Tether gibi Dolar fiyatına bağlanmalı veya Altına bağlanmalı.Dolar piyasada tedavülde dönmeyecek ve Dolar 1 TL'ye düşer.Bu paralarla Yeşil Enerjiye veya Organize Sanayilere veya ortak edilmeli. İnsanlar Kar payı almalı. 1 Trilyon usd(14 Trilyon TL)bir hacimden yatırımdan bahsediyorum.
    Cevapla
  • Mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
    Demir ihraç ederken,hammaddede ithal ;ucuz emeğimizle mamul hale getirip emeğimizi satiyoruz.Bize düşen işin hammalığı ve aşırı karbon salinimı solumak .Bir Payasa gidip ne kadar temiz hava soluduğunuzu görün.
    Cevapla