Bakanlık yeni adımı duyurdu! Döviz ve altın açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türk lirasına dönüşümün desteklenmesi kapsamına alınan kurumların kur ve altın değerlemesinde oluşan kazanç farklarına kurumlar vergisi istisnası getirecek.

GİRİŞ 11.01.2022 22:01 GÜNCELLEME 12.01.2022 09:16
Bu Habere 75 Yorum Yapılmış

Bakanlıktan edinilen bilgilere göre, kurumlar vergisi mükellefleri, 31 Aralık 2021 tarihli bilançolarında yer alan yabancı paralarını Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) düzenlemeleri çerçevesinde Türk lirasına dönüştürmeleri halinde bu suretle açılacak TL mevduat ve katılım hesaplarında en az üç ay vadeli olarak değerlendirebilecek.KURUMLAR VERGİSİNDEN İSTİSNA EDİLECEK

Bakanlığın hazırladığı taslak kapsamında, kur değerlemesi sonucu hesaplanan kur farkı kazançları kurumlar vergisinden istisna edilecek.

Vade sonunda elde edilen faiz ve kar payları da kurumlar vergisinden istisna olacak.

Türk lirasına dönüştürme işleminin 17 Şubat 2022 tarihine kadar yapılması durumunda, 2021 yılı son geçici vergi dönemi için de bu istisnadan yararlanılabilecek.

Altının TL'ye dönüşümünden elde edilecek kazançlar da destek kapsamında

Ayrıca kurumlar vergisi mükellefleri, altın cinsi hesaplarındaki varlıkları ile işlenmiş ve hurda altın karşılığı altın hesabı bakiyelerini dönüşüm fiyatı üzerinden Türk lirasına çevirebilecek.

Böylelikle elde edilen Türk lirası varlığının en az üç ay vadeli Türk lirası mevduat ve katılma hesaplarında değerlendirilmesi durumunda, altının Türk lirasına çevrildiği tarihte oluşacak kazançlar ve vade sonunda elde edilen faiz ve kar payları da kurumlar vergisinden istisna tutulacak.

YORUMLAR 75
 • Hasan 2 yıl önce Şikayet Et
  İnsanlar Coinlerde Milyarlarca dolar kaybediyor.Paralar buharlaşıyor sistemde. Devletimiz bütün dünyadaki bu coinlerdeki dönen paralara Devlet Garantisi ile talip olmalı.Türk Coin veya yeşil Enerji Coin Helal Coin hisse senedi çıkarmalı.çok kolay değişim olmalı.Garanti verilmeli Tether gibi Dolar fiyatına bağlanmalı veya Altına bağlanmalı.Dolar piyasada tedavülde dönmeyecek ve Dolar 1 TL'ye düşer.Bu paralarla Yeşil Enerjiye veya Organize Sanayilere veya ortak edilmeli. İnsanlar Kar payı almalı. 1 Trilyon usd(14 Trilyon TL)bir hacimden yatırımdan bahsediyorum.
  Cevapla
 • Halkın bakışı 2 yıl önce Şikayet Et
  Dövizi olanları vergilendirin madem memleketin halkın zararından faydalanacaklar vergisinide yüksekten ödesinler
  Cevapla
 • Metin 2 yıl önce Şikayet Et
  Cebinin hesabını bilmeyen, ekonomi dehası ne kadar insan var bu memlekete Yine enflasyonu yüksek hayret.
  Cevapla
 • Vatandaş 2 yıl önce Şikayet Et
  Devlet yaş yere yatmaz, her zaman vatandaş kaybeder.
  Cevapla
 • Bünyamin Öztürk 2 yıl önce Şikayet Et
  Faizci zenginleri ilgilendiren bir haber. Hani Reis faize karşıydı ya. Fakirden alıp zengin faizcilere dağıtsın böyle bol keseden. Ah Reis ah. Etrafındaki dalkavuklara güvenme, senin ağlayanın bile olmayacak bu gidişle. Ne yaptığının farkında bile değilsin. Enayi millet beni hep destekleyecek sanıyorsun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle