Yargıtay'dan tazminatsız kovulan işçi hakkında emsal karar

Annesinin cenazesine gitmek için işyerini arayarak bilgi veren işçi 3 gün devamsızlık yapıca tazminatsız kovuldu. Yargıtay, işçiye kıdem ve ihbar tazminatı ödenmesi gerektiğine hükmetti.

Yargıtay'dan tazminatsız kovulan işçi hakkında emsal karar
Yargıtay'dan tazminatsız kovulan işçi hakkında emsal karar
GİRİŞ 08.01.2022 11:35 GÜNCELLEME 08.01.2022 12:25
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

Bir fabrikada gece bekçisi olarak çalışan genç, annesi vefat haberiyle sarsıldı. Cenaze töreni için memleketine doğru yola çıkan bekçi, telefonla işyerini alarak acı haberi verdi. Cenazeden sonra işyerine dönen bekçi, hayatının şokunu yaşadı. 3 gün işe gelmediği gerekçesiyle kapı önüne konulan işçi, mağdur olduğunu öne sürerek İş Mahkemesi’nin yolunu tuttu.

Davacı bekçi, annesinin cenazesine gideceğini davalı şirkete telefonla bildirerek gittiğini, ancak cenazeye gidilen tarihlerde işe gelinmediği gerekçesi hakkında tutanaklar düzenlendiğini ve iş akdinin haksız olarak feshedildiğini ileri sürdü.

Kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, yıllık izin ücreti, fazla mesai ücreti alacağı, ulusal bayram ve genel tatil alacaklarının davalıdan tahsilini talep etti. Davalı işyeri sahibi ise davacının işyerine ve amirlerine haber vermeksizin izinsiz ve mazeretsiz olarak 3 gün işe gelmediğinden 4857 sayılı İş Yasası 25/11-g maddesi uyarınca sözleşmenin haklı nedene dayalı olarak feshedildiğini dile getirdi.

Davacının işyerinde fazla mesai yapıldığında bu durumun bordrolara yansıtıldığını, yıllık izinlerini kullanan davacının çalıştığı süre boyunca hafta tatilleri ve resmi tatiller ile dini bayramlarda çalışıp yıllık ücretli izinlerini kullandığını beyanla davanın reddine karar verilmesi gerektiğini savundu. Mahkeme, feshin haksız olduğu kanaatiyle kıdem ve ihbar tazminat taleplerinin reddine hükmetti. Kararı davacı temyiz edince devreye Yargıtay 22. Hukuk Dairesi girdi.

YARGITAY KARARI BOZDU

Yüksek mahkeme, davacının işe gitmediği 3 gün boyunca annesinin cenazesine katıldığına dikkat çekti.Yargıtay

Kararda, “İşçinin yıllık iznini kullandığını belirterek işyerine gelmemesi, işverence izinli sayılmadığı sürece devamsızlık halini oluşturur. İşçinin işe devamsızlığı, her durumda işverene haklı fesih imkanı vermez. Devamsızlık süresi, ardı ardına iki işgünü veya bir ay içinde iki defa herhangi bir tatil gününden sonraki iş günü ya da bir ayda üç işgünü olmadıkça, işverenin haklı fesih imkanı yoktur. Tüm dosya kapsamı birlikte değerlendirildiğinde, davacının annesinin ölümü nedeniyle devamsızlık yaptığı ve bu sebeple işe devamsızlığının haklı sebebe dayandığı anlaşıldığından, işverence yapılan feshin haklı nedene dayanmadığı sonucuna ulaşılmaktadır. Bu maddi ve hukuki olgular nazara alındığında kıdem ve ihbar tazminatı taleplerinin kabulü gerekirken yazılı gerekçeyle reddine karar verilmiş olması hatalı olup bozmayı gerektirmiştir. Mahkeme kararının bozulmasına oy birliği ile hükmedilmiştir” ifadeleri yer aldı.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 23
 • ASILBEY@06ÇUBUK 10 ay önce Şikayet Et
  İşverenler ,işçilerinin maddi hak hukukundan tutunda iznine kadar her fırsatta,fazla çalışmasına kadar, görevinin dışındaki işlerde çalışmaya kadar haksızlık yaparlar, bu tutumlarından dolayı işçi düşmanı olarak görülürler.
  Cevapla
 • ASILBEY@06ÇUBUK 10 ay önce Şikayet Et
  Ağzı olan konuşuyor. Adamın annesi ölmüş,öldüğü de kanıtlı ise her ne şartlar altında olursa olsun,ister izinli gitsin,ister annem öldü ben gidiyorum desin,isterse işyeri dışından telefon ederek annesinin cenazesine gittiğini işe gelmeyeceğini söylesin her durumda mucbir sebepten dolayı işe gitmemiştir. Hem hukuken,hem ahlakan,hem vijdanen işçi ne işten çıkarılır nede ihbar ve kıdem tazminat ödememezlik yapılmaz. İşin garip tarafı İş mahkemesi iş feshinin haksız olduğunu söylediği halde ihbar ve kıdem tazminatı ödenmemesine karar verebilmiş. Allahtan Yargıtay durumu düzeltmiş. İşten çıkarıyorsun madem ihbar ve kıdem tazminatını öde demiş.
  Cevapla
 • Bircihan 10 ay önce Şikayet Et
  1 derece yakın ölümlerinde zaten 3 iş günü izin hakkı var isverende fırsat bu fırsat deyip tazminat yükü çok olan işçiyi çıkarmak için mana aramış ama neyseki yargıtay işveren e geçirmiş
  Cevapla
 • eskyns 10 ay önce Şikayet Et
  yasal vefat veya mazeret izni vardir bu sekilde fabrika isten cikaramaz
  Cevapla
 • Hakkı 10 ay önce Şikayet Et
  Burada işverenin bu durumu telefonla dahi olsa öğrenmiş olması yeterli değil mi? Böylesi bir durumda insan bürokratik işlemlerle uğraşabilir mi ki? Mahkemenin bu durumu göze almaması da ayrıca bir ihmal değil mi?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle