AGİ'nin kalkması maaşları nasıl etkileyecek?

2022 yılı itibarıyla çalışma hayatından AGİ uygulaması kaldırıldı. Düzenleme sonrası birçok kişi AGİ'nin kaldırılmasının maaşlara nasıl etki edeceğini merak eder oldu.

AGİ'nin kalkması maaşları nasıl etkileyecek?
AGİ'nin kalkması maaşları nasıl etkileyecek?
GİRİŞ 07.01.2022 03:26 GÜNCELLEME 07.01.2022 03:26
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Asgari ücret zammıyla AGİ uygulaması da sona erdi. Birçok çalışan AGİ'nin kaldırılmasının maaşlara nasıl yansıyacağını merak ediyor. TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Kılıç, "NTV'ye Sorun" programında AGİ ile ilgili merak edilenleri anlattı.

BRÜT ÜCRET ALANLARLA İLGİLİ BİR SORUN YOK

"Kaldırılan AGİ çalışanın ücretine yansıtılacak mı?" sorusuna yanıt veren Kılıç, brüt ücret alanlarla ilgili bir sorun olmadığını, bu gruptakilerin bir kaybı olmayacağını söyledi. Kılıç, burada net ücret alanlarla ilgili kafa karışıklığı olduğunu vurguladı.

Kılıç'ın konu hakkında yaptığı açıklamalar şöyle:

"Artık asgari geçim indirimi (AGİ) diye bir şey söz konusu değil. Bir defa brüt ücret elde edilenler açısından herhangi bir sorun yaşanmayacak çünkü brüt ücret elde edenler açısından 5 bin 4 liraya kadar vergi istisnası geldi. Kayıpları olmayacak. Ama sorunun asıl odaklandığı husus net ücret alanlar açısından; çünkü bazı işverenler net ücreti belirlerken AGİ dahil belirliyor. AGİ dahil 5 bin 6 bin diye.

SÖZLEŞME DETAYI ÖNEMLİ

Şimdi bu nasıl ortadan kalkacak? Bir defa işyeri uygulaması ne olacak, işveren ne yapacak? Ona bakmak gerek ama daha önemlisi hizmet akdinde işletmeyle imzalanan sözleşmede ücretin düşürülebileceğine ilişkin ön onay var mı? İşçi tarafından verilmiş mi? Ona bakmak lazım. Eğer bunlar yoksa muhtemeldir ki işverenler bunları düzelteceklerdir.

BAKANLIK'TAN AÇIKLAMA BEKLENİYOR

Bu konuda kafa karışıklığı olmaması için Maliye Bakanlığı'nın açıklama yapması gerektiği kanaatindeyim. Bu bir çok işletmeyi birçok çalışanı ilgilendiriyor. Ortada gri alan mevcut. Tahmin ediyorum ilgili kamu otoriteleri bu konuda bir açıklama yapacaktır."

YORUMLAR 8
 • hadi adil ol 2 yıl önce Şikayet Et
  çocukluyla bekar nasıl aynı parayı alır saçmalık bu
  Cevapla
 • Haber7 okuru. 2 yıl önce Şikayet Et
  Fişleri toplayıp yılsonunda vergi iademizi alalım. Geri getirsinler bu sistemi. Zarardayız.
  Cevapla
 • godaman 2 yıl önce Şikayet Et
  ben bişey anlamadım
  Cevapla
 • Yusuf 2 yıl önce Şikayet Et
  Kamu yetkilileri bir an önce açıklama yapsın zarardayız
  Cevapla
 • Osmanlı 2 yıl önce Şikayet Et
  Zaten alınan her karar son dakika ve gri. Öıkarılan yönetmeliklerin altyapısını yazılımını ayarlamak bile zor. Arge için istisna çıkarıyorlar tarihler gri. Yararlansan ceza kesilse birşey diyemezsin. Biraz işbilmezlik var.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle