Bakanlık düğmeye bastı! Yüksek faturadan vazgeçecekler

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), operatörler, müşterilerinin düşük kalitede internet hızı alması nedeniyle hizmeti iptal etmeyi istemesi durumunda karşılaştığı yüksek cayma bedellerinden vazgeçmek zorunda kalacak.

Bakanlık düğmeye bastı! Yüksek faturadan vazgeçecekler
Bakanlık düğmeye bastı! Yüksek faturadan vazgeçecekler
GİRİŞ 06.01.2022 15:38 GÜNCELLEME 06.01.2022 15:49
Bu Habere 29 Yorum Yapılmış

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na bağlı BTK, vatandaşlardan GSM operatörlerine yönelik son dönemde artan şikayetleri değerlendirmeye aldı. Vatandaşlar daha çok yüksek cayma bedelleri ve paket dışı aramalar sonucu karşılaşılan yüksek faturaları şikayet konusu yaparken, BTK da bu konuda bir dizi yaptırıma hazırlanıyor.

BTK, GSM operatörleri

YILIN İLK YARISINDA SORUNLAR ÇÖZÜLECEK

Sorunların çözümü noktasında Tüketici Hakları Yönetmeliği'nde değişikliğe gitmeye hazırlanan BTK, sorunların çözümü için de son tarih olarak temmuz 2022'yi belirledi. BTK bu tarihe kadar vatandaştan yoğun şikayet alan sorunları çözüme kavuşturacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, BTK

Bu kapsamda vatandaşın düşük kalitede internet hızı alması nedeniyle hizmeti iptal etmeyi istemesi durumunda operatörler tarafından yansıtılan yüksek cayma bedelleri artık tarihe karışacak. Farkında olmadan ya da aldatılarak (wangiri) yapılan paket dışı aramalar ile karşılaşılan yüksek fatura sorunu çözülecek. Burada bir devre kesici devreye girecek ve konuşmanın belirli bir süresinde konuşma sonlandırılarak faturanın kabarması önlenecek.

Türkiye GSM operatörleri

ÇOCUKLARDAN ALINAN ONAYLAR GEÇERSİZ OLACAK

Çağrı merkezlerinden yapılan aramalar ile çocuklardan alınan mali yükümlülük doğuran sözde onaylar geçersiz sayılacak. Türkiye'de cep telefonu kullanma yaşı 11'e düşerken, bu yaş ile 15 yaş aralığındaki çocukların yüzde 89'u cep telefonu kullanıyor. Bu da reşit olmayan çocukların telefondan mali yükümlülük doğuran onaylar vermesine ve ailelerin mağduriyetine sebep olabiliyor.

Cep telefonu, Türkiye GSM operatörleri

Yapılacak düzenlemeyle artık aile büyüklerinden alınmayan mali yükümlülük getiren onaylar geçersiz sayılacak.

NAKİL TALEPLERİ HIZLA ÇÖZÜLECEK

Bağlantı, aktivasyon, kurulum ve benzeri mali yükümlülük doğuran hükümlerin sözleşmenin içerisine dikkat çekmeyecek şekilde serpiştirilmiş olduğu yöntemler tespit edilerek, bunlar önlenecek. Ayrıca bir kampanyaya girmiş olmakla pek çok onaya tabi işleme onay vermiş sayılmasına yönelik girişimlerde engellenecek. Nakil taleplerinin 10 günü aşması sorunu da yeni düzenleme ile ortadan kalkacak.

BTK, GSM sorunların çözümü için tarih verdi

KAYNAK: SABAH
YORUMLAR 29
 • Misafir 8 ay önce Şikayet Et
  Ulkemizde internet adamdan pahali
  Cevapla
 • gökhan 8 ay önce Şikayet Et
  markete fiyat düşür diye şov yap sonra elektırıge gaza fahiş zammı kendin yap.durmka yok yola devam
  Cevapla
 • TOPRAK 8 ay önce Şikayet Et
  İnternet ve konuşma paketleri bakiyesi bir sonraki aya devredilsin. Yıl sonu sıfırlansın.
  Cevapla
 • seçkin 8 ay önce Şikayet Et
  limit aşımında 500 mb interneti 20 tlden iteliyorlar. limit aşımlarına bir ayar getirilsin artık. ulan hani bütün dünyada internet ucuzlayacaktı? Türkiyede ev interneti en az 100 tl. ıvır zıvır derken 120 tl ev interneti. mobil internet de en az yine 60-70 tl. internet yaygınlaştıkça pahalandı bu nasıl sahtekarlıktır.
  Cevapla
 • Türk Vatandaşı 8 ay önce Şikayet Et
  Günaydın.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle