Stokçuluğa karşı caydırıcılığı artıracak kanun teklifi kabul edildi

Son dakika haberi: Stokçuluğa uygulanan para cezalarını artıran düzenlemeyi de içeren Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

GİRİŞ 06.01.2022 00:13 GÜNCELLEME 06.01.2022 00:32
Bu Habere 74 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: Stokçuluğa ağır cezalar getiren teklif kabul edildi.

AK Parti Zonguldak milletvekili Ahmet Çolakoğlu ve 40 milletvekilinin imzasının Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair kanun Teklifi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Teklifle, bazı limanların işletme hakkı verilmesi/devri yöntemiyle özelleştirilmesi neticesinde imzalanan 49 yıldan az süreyle sözleşme süreleri, hakkın başlamasından itibaren 49 yıla kadar uzatılacak.

LPG dağıtıcıları tanımı genişletiliyor. Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu kapsamında kesinleşmiş mahkumiyet kararı olanların lisans alması önlenecek.

Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi amaçlı olarak kullanımına ilişkin düzenleme yapılıyor.

Stokçuluğun önlenmesine ilişkin olarak cezalar 100 bin TL ile 2 milyon TL arasında olması öngörülüyor.

Etibank, Türkiye Elektrik Kurumu, Türkiye Elektrik Üretim İletim A.Ş ve elektrik dağıtım şirketleri adına kayıtlı tesisler faaliyetlerinin niteliğine göre TEİAŞ ve TEDAŞ'a devredilecek.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu uyarınca tahsil edilmesi gereken tutarlar için 31/12/2023 tarihine kadar oda ve borsa üyeleri hakkında icra takip işlemleri durdurulacak ve durma süresince zamanaşımı süresinin işlememesi amaçlanıyor.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 74
 • muhteşem 1 yıl önce Şikayet Et
  Siz ceza yahut caydırıcılık peşinde olmaktan ziyade ödüllendirme çabasında gibi bir izlenim veriyorsunuz..!
  Cevapla
 • OSMAN KAYNAK 1 yıl önce Şikayet Et
  2 milyon ceza mı. adam 560 tane arac stokluyor araç başına 350 bin kar ediyor. piayasada fiyat istikrarını bozuyor adama550 bin ceza kesliyor. çok komik bir rakam. nerde denetim
  Cevapla
 • özel işçi 1 yıl önce Şikayet Et
  En güzel ceza 2. el araç girişine izin verin ellerinde kalsın
  Cevapla
 • gurhan 1 yıl önce Şikayet Et
  Cezayı artırıyorsunuzda ceza kesen yok. Denetçiler gt büyütmekten başka iş yapmıyorlar. Göstermelik bir iki firmaya ceza kesildi, milletin gazı alındı o kadar. Netice görelim. Yoksa ceza 100 olsa ne 500 olsa ne.
  Cevapla
 • Halis 1 yıl önce Şikayet Et
  Eyer devlet haniliği deyilse nedir stokçuluk bunların terörüsten farkı ne hani ceza para cezası yetmez hapis ver bakalım bir daha yaparmı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle