Erdoğan duyurmuştu, ayrıntılar belli oldu! 75 bin kişiye iş kapısı açılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın müjdesini verdiği KOSGEB destekli istihdam programı birçok iş koluna nefes aldıracak. 75 bin mezuna iş kapısı açılacak, 5 çalışan için 500 bin lira destek sağlanacak.

GİRİŞ 05.01.2022 15:30 GÜNCELLEME 05.01.2022 17:38
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Bir yıllık sürede çalışan sayısını koruyup meslek lisesi, üniversite mezunu gençlere 12 ay iş garantisi veren işletmelere 100 bin lira destek verilecek. Yaklaşık 75 bin gence istihdam yaratmayı amaçlayan mikro ve küçük işletmelere hızlı destek programı kapsamında faizsiz, teminatsız geri ödemeli destek verilecek.

31 Mart'a kadar başvuru yapılabilecek Makro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı'nın ayrıntıları şöyle:

FAİZSİZ VE TEMİNATSIZ VERİLECEK

Salgınla mücadele kapsamında mikro ve küçük işletmelere KOSGEB tarafından istihdam performansına dayalı faizsiz ve teminatsız geri ödemeli destek verilecek. Destek, imalat, bilgisayar, programla, bilimsel Ar-Ge sektörleri ile salgınının nispeten daha fazla etkilediği bazı hizmet ve ticaret sektörlerindeki işletmelere başvuru ilanından öncesi 12 aylık ortalama istihdamın korunması şartı ile verilecek.

1981 VE SONRASI DOĞUMLULAR

Program kapsamında 1981 ve sonrası doğumlu, son 3 yılda 180 günden fazla çalışmamış üniversite veya mesleki ya da teknik lise mezunu en az bir yeni personelin 12 ay boyunca çalıştırılması gerekiyor. İstihdam edilecek personel başına 100 bin lira geri ödemeli destek verilecek. Şartları sağlayan mikro ve küçük işletmeler, istihdam edecekleri her bir personel için 100 bin lira geri ödemeli destek alacak. Mikro işletmeler 2, küçük işletmeler de 5 personele kadar bu desteği kullanabilecek.

KADIN PERSONELE 110 BİN LİRA

İşletme sahibi kadın ise veya işe alınan personel kadın ise, destek personel başına 10 bin lira artırımlı olarak uygulanacak. İşletme sahibinin veya işe alınan personelin kadın olması durumunda destek üst limiti 110 bin liraya çıkacak. Destek kapsamında istihdam taahhüdünde bulunulan personelin işten ayrılması/değiştirilmesi durumunda, şartlara uygun yeni bir personel istihdam edilebilecek. Önceki başvuru dönemlerinden yararlananlar, yeni başvuru dönemi şartlarını karşılamak kaydıyla bu dönemde de programa başvuru yapabilecek.

Salgından önce de aktif olduğu kabul edilen işletmeler başvuru yapabilecek. 2019 yılında asgari 75 bin lira net satış hasılatı elde edilmiş olması, salgından önce aktif işletme olmanın kanıtı sayılacak. Bu kriter 2017 ve sonrasında kurulan yenilikçi genç işletmelerde aranmayacak. Destek kapsamında yeni istihdam edilebilecek personelin üniversite (2 yıllık ve üstü) ya da mesleki ve/veya teknik lise mezunu olması, başvuru döneminin ilan edildiği aydan önceki ayda işletmede çalışmıyor olması gerekiyor. Başvuru döneminin ilan edildiği aydan itibaren son 3 yıl içinde toplam SGK 4A'lı prim günü sayısı 180'den fazla olmaması zorunluluğu bulunuyor.

31 MART'A KADAR SÜRECEK

Program başvuruları 31 Mart 2022'ye kadar yapılabilecek. Program başvurusuna geçici onay verilen işletmelerin, istihdam edilen personel için ödeme talebi yapabilecekleri son tarih 25 Mayıs olacak. Geçmiş dönem ortalama istihdam seviyelerini koruyarak yeni personel istihdam etme taahhütlerini yerine getirmiş olmak kaydıyla işletmeler kullandığı desteği desteği 24 ay geri ödemesiz dönemi takiben 4'er aylık 6 taksitte faizsiz ve komisyonsuz olarak KOSGEB'e geri ödeyecek.

HİZMET VE TİCARET SEKTÖRÜ DÂHİL EDİLDİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, programın yeni fazında imalat sektörünün yanı sıra salgında gelir kaybı nispeten yüksek olan pek çok hizmet ve ticaret sektörünün de programa dahil edildiğini söyledi.

Başkan Erdoğan, nisanda salgından etkilenen "Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı"nı kamuoyuyla paylaşmıştı. İmalat sektöründeki işletmelerle teknoloji tabanlı start-up'ların başvuru yapabildiği programda, 3-21 Mayıs döneminde ilk, 21 Haziran-3 Eylül döneminde ikinci faz başvurular alındı.

Programın 3'üncü döneminde önemli bir revizyon yapıldı. İmalat, bilgisayar programlama ve bilimsel Ar-Ge sektörlerinin yanı sıra bazı hizmet ve ticaret sektörleri de programa dâhil edilerek kapsam genişletildi. Yeni etapta, salgında gelir kaybının nispeten yüksek olduğu hizmet ve ticaret sektörlerindeki mikro ve küçük işletmelerin faaliyetlerini sürdürmeleri, mevcut istihdam seviyelerini korumaları ve ilave istihdam oluşturmaları amaçlanıyor.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YORUMLAR 18
 • adem 8 ay önce Şikayet Et
  hani nankör işsizler iş begenmiyordu.
  Cevapla
 • ismet 8 ay önce Şikayet Et
  kamuda binlerce emeklisi geçen var o arkadaşları emekli etseniz olmazmı 67 yaşında işçi veya 63 yaşında memur ne kendine nede devlete faydası olur kamu personel reformu şart 90 lı yıllardan kalma köhne zihniyet artık dinlensin yeter gençlere yol açın
  Cevapla
 • zafer gülten 8 ay önce Şikayet Et
  sayın cumhurbaşkanım ,gençler ve kadınlar kolay iş bulabiliyorda,yaşlı bir emekli çalışmak ihtiyacında olursa kimde iş vermiyor.bazen görüyorum sapasağlam gencecik adam falan hastane kapısında danışman,oturmaktan başka pek işi yok.danışma dediğinse falan doktor nerde.bu gibi işler emeklilere verilse olmaz mı.
  Cevapla
 • Vatandaş 8 ay önce Şikayet Et
  Abi niye emekli oluyorsun o zaman emekliliğin mantığı ne dinlenmekcdeğil mi
  Cevapla
 • Çiftçi 8 ay önce Şikayet Et
  İşçi mi? Köle mi?
  Cevapla
 • çifçinin yanında 8 ay önce Şikayet Et
  kardut, işverende olur onlar insan üstü yaratık değil, artı yüzde 90nı yaptığı işten gram anlamayan, yani insanlar üstünden para kazananlar, peki nasılmı yandaş olursan sende patron olursun, zenginleştikçede vergi vermek yerine sürekli destek alırsın devletten.
  Cevapla
 • Karadut 8 ay önce Şikayet Et
  İşveren ol köşeyi dön, tutan mı var? Görelim boyunu posunu...
  Cevapla
 • İbrahim 8 ay önce Şikayet Et
  Bir de destek veya kredi verilenler takip edilsin millet aldığı parayla yine dolar alır
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle