İBB'den ulaşıma 'Hukuksuz' zam!

İETT, Metro ve Marmaray'da uygulanmaya başlayan zamlı tarifelerin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hukuksuz bir şekilde yapıldığı belirtildi.

GİRİŞ 01.01.2022 22:29 GÜNCELLEME 02.01.2022 09:23
Bu Habere 71 Yorum Yapılmış

İETT, Metrobüs, Metro ve Marmaray hattında uygulanmaya başlayan zamların İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından tüm itirazlara rağmen hukuksuz bir şekilde yürürlüğe konulduğu belirtildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğünden, Marmaray hattında uygulanmaya başlanan zamlı tarifeyle ilgili açıklama yapıldı.

'İMZA SÜRECİ TAMAMLANMADI'

Yapılan açıklamada, ''İstanbul Büyükşehir Belediyesi ise henüz  imza süreci tamamlanmamış ve Başkan tarafından onaylanmamış tarifeyi UKOME Üyesi kuruluşlara göndermeden, hukuksuz şekilde uygulamaya başlamıştır.'' denildi

MARMARAY'A DA HUKUKSUZ ZAM YAPILDI

Marmaray Tam Parkur ücreti 9,91'den 12,12 liraya, öğrenci ücreti 4,03'ten 5,48 liraya, öğretmen/yaşlı ücreti 6,21'den 8,45 liraya yükseldi. En az yani en kısa taşıma ücreti tam 4,03'ten 5.48 liraya, öğrenci-indirimli 1,96'dan 2.67 liraya, öğretmen/yaşlı 2,88'den 3.92 liraya çıktı. Böylece Marmaray'ın 2022 tarifesine yüzde 36 zam geldi.

YENİ TARİFE

Elektronik bilet ve Marmaray bileti 23 lira olurken durak mesafesine göre alınacak ücretler ise şöyle oldu:

1-7 istasyon tam bilet 5.48 lira. Öğrenci 2.67 lira

8-14 istasyon tam bilet 7.04 lira. Öğrenci 3.29 lira

15-21 istasyon tam bilet: 8.13 lira. Öğrenci 3.92 lira

2-28 istasyon tam bilet: 9.38 lira. Öğrenci 4.46 lira

29-35 istasyon tam bilet: 10.95 lira. Öğrenci 5.24 lira

36-43 istasyon tam bilet: 12.12 lira. Öğrenci 5.48 lira.

2021'DEKİ TARİFE

Marmaray ücret tarifesi 2021 yılında en uzun mesafede 8,91 en kısa yolculuk 4,03 TL olarak belirlenirken, öğrenciler için en kısa yolculuk ücreti 1,96 TL, en uzun yolculuk ücreti ise 4,03 TL olmuştu. Öğretmen ve yaşlılar için en kısa yolculuk ücreti 2,88 TL, en uzun yolculuk ücreti 6,21 TL olarak belirlenmişti.'İSTANBUL'DA ULAŞIMDA YAPILAN ZAMLAR HUKUKSUZ'

TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğünden Marmaray’daki zamlı tarifeyle ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

01.01.2022 tarihi itibariyle Marmaray hattında uygulanmaya başlayan zamlı tarife, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kurumumuzun tüm itirazlarına rağmen hukuksuz bir şekilde yürürlüğe konulmuştur.

2 Ağustos 2021 tarihinde İstanbul’daki tüm Toplu Ulaşım hatlarına % 15 zam yapılmışken İstanbul Büyükşehir Belediyesi 5 ay sonra UKOME Kuruluna tekrar zam yapma teklifi getirmiştir. 16.12.2021 tarihinde UKOME gündemine İBB tarafından getirilen % 36'lık zam teklifi UKOME Kurulunca yüksek bulunarak reddedilmiştir.
24.12.2021 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından İETT, Metrobüs, Metro dâhil tüm Toplu Ulaşım hatlarına  %36'lık zam teklifi tekrar gündeme getirilmiş ve TCDD temsilcilerimiz ile birlikte UKOME Kurulu üyelerinin çoğunluğu ile zam teklifi yüksek bulunarak %20,28 zam yapılması yönünde yazılı şerh konulmuştur.

Ancak İstanbul Büyükşehir Belediyesi, UKOME Kurulunun çoğunluk itiraz şerhine ve kurumumuzca Başkan onaylı UKOME kararının tarafımıza iletilmeden uygulama yapılamayacağının İBB yetkililerine yazılı ve sözlü olarak bildirilmesine rağmen hukuki dayanağı olmayan %36 oranındaki zamlı tarifeyi yürürlüğe koymuştur.

UKOME kararlarının yürürlüğe girmesi için, UKOME üyesi kurumların üyelerinin imza sürecinin tamamlanması ve kararın Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından onaylanmış olması gerekmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ise henüz  imza süreci tamamlanmamış ve Başkan tarafından onaylanmamış tarifeyi UKOME Üyesi kuruluşlara göndermeden, hukuksuz şekilde uygulamaya başlamıştır.

Yapılan zammın imza süreci tamamlanmadan ve Başkan onaylı kararı kurumumuza iletilmeden Teşekkülümüz tarafından işletilen Marmaray hattına yüklenmemesi için Belediye yetkilileriyle defalarca görüşülmüş olmasına ve yazılı itiraz ve ikazlarımıza rağmen zamlı tarife, Belediye Şirketi Belbim AŞ tarafından Marmaray turnikelerine yüklenmiştir.

UKOME Kurulu tarafından onaylanmamış ve imza süreci tamamlanmamış %36'lık bu zammın Teşekkülümüz tarafından işletilen Marmaray hattında yürürlüğe konulmasından  sorumlu olmadığımızı ve en kısa sürede hukuki süreci başlatacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.

YORUMLAR 71
 • Memleket 8 ay önce Şikayet Et
  Her şey çok güzel ve hukuki gayet normal hiç boşuna kendinizi yormayın başa gelen çekilir maaşlar yerinde saysada zamlar artsada yaşasakda ölsekte Türkiye batsada çıksada İstanbullu sloganımız ne idi HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK hepinize geçmiş olsun
  Cevapla
 • @roma 8 ay önce Şikayet Et
  zerre acımıyorum....beter ol İstanbul
  Cevapla
 • zafer 8 ay önce Şikayet Et
  Allah büyük. ümitsizliğe kapılmak müslümana yakışmaz. her zorluktan sonra bir kolaylık var diyor Rabbimiz.
  Cevapla
 • Bedava yap 8 ay önce Şikayet Et
  Tutan yok bu hukuksuzluğa karşı TCDD elektrikle çaluşan marmarayı bedava yapsın onun sorumluluğunda. Hadiiii
  Cevapla
 • miçotokisin kuçusu 8 ay önce Şikayet Et
  konu o değil bedavacı konu ekremin hukuksuz zamı seni kaostan nimet sayıcı ulen ekremin adamı değilsen ben birşey bilmiyorum
  Cevapla
 • ama 8 ay önce Şikayet Et
  marmaray ve U işaretli metroları direkt ulaştırma bakanlığı yönetiyor diye biliyorum yoksa öyle değilmiydi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle