Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yeni burs müjdesi!

TÜBİTAK ve TÜBA Bilim Ödülleri Töreni'nde açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ""Ömrünü bilime adayan Prof. Dr. Fuat Sezgin adına yeni bir burs programı başlatıyoruz." diyerek müjdeyi verdi.

GİRİŞ 28.12.2021 16:05 GÜNCELLEME 28.12.2021 17:19
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Ödül alan insanlarımızın her biri bilime uluslararası düzeyde katkı sağlamış insanlardır. 21'nin kadın olması bizim için ayrı bir gurur meselesidir. Bu ödüller herkes için bir teşvik unsuru olacaktır. 2021 TÜBİTAK ve TÜBA Bilim Ödülleri'nin camiamıza hayırlı olmasını diliyorum. 

Fuat Sezgin kimdir ve nerelidir? Fuat Sezgin’in akademik kariyeri ve eserleri…Fuat Sezgin kimdir ve nerelidir? Fuat Sezgin’in akademik kariyeri ve eserleri…

Doğu ve Batı kavramlarını yaşadığımız coğrafyayı düşünerek ele alıyoruz. Ömer Hayyam'lar, Farabi'ler, Biruni'ler bizim medeniyetimizin insanlarıdır. Geçmişteki başarılarımızla iftihar ederek bir yere varamayız ama geçmişten günümüze köprü kurmazsak geleceğimizi göremeyiz. Yapmamız gereken üzerimize düşenleri yerine getirmek, çalışmak, üretmektir. Her zaman ifade ettiğimiz gibi yiğit düştüğü yerden kalkar. Bu toprakların bereketine güveniyoruz. Son 19 yılda yaptığımız yatırımlarla bilimin hamisi olduk, olmaya devam ediyoruz. Bilim Türkiye'nin siyasi bağımsızlığının teminatıdır. İnovasyonun özellikle ünivesitede, teknoloji geliştirme bölgelerinin niteliğini de artırdık. 

"DAHA BİRÇOK AZİZ SANCAR ÇIKACAK"

Rahmetli Cemil Meriç, "Bilgi sonu gelmeyen bir fetihtir" diyor. Biz bu fetihler için Fatih'ler yetiştirmeyi istiyoruz. Dünyanın en büyük uzay, havacılık ve teknoloji festivalinde yarışmalara katılan gençlerimiz geleceği dizayn edecek gençliktir. Ülkemizden daha birçok Aziz Sancar çıkacağının habercisidir. Biz bilim insanlarımıza şöyle sesleniyoruz. O çocuklarla beraber gece gündüz didinin! 

YENİ BURS MÜJDESİ

Aziz Sancar hocamız adına verilecek doktora sonrası araştırma bursunu 2022 Ocak ayında başlatıyoruz. Programda yer alacak hocalarımızı Aziz Sanca hocamız bizzat seçecek.

Ömrünü bilime adayan, bilim tarihi alanındaki kıymetli çalışmalarıyla dünyada çığır açan Prof. Dr. Fuat Sezgin adına yeni bir burs programı başlatıyoruz.

Yüksek lisans, doktora ve sonraki süreçlerde bilim alanında çalışma yapan hocalarımıza burs vereceğiz. 

"TÜRKİYE, 10 BASAMAK YÜKSELDİ"

Yüksek teknolojiye erişebilmenin ilk tohumu temel araştırmalarda atılıyor. Bunun için üniversitelerdeki tematik çalışmaları destekliyoruz. TÜBA'nın her bilimsel etkinliği hayatımıza büyük katkı sağlıyor. Bu kapsamda 2021 yılında 12 eser basıldı. Yazımında önemli mesafe alınan bilim sözlüğü de bir diğer önemli eserdir. Bu sözlük bilimin kendi dilimizde üretilmesine önemli katkı sağlayacaktır. Bu konudaki gayretlerinden dolayı TÜBA'yı ayrıca takdir ediyorum.

Ülkemiz teknolojisini daha ileri taşıyarak gayretlerinin meyvesini alacaktır. Türkiye küresel yenilik endeksinde 10 basamak yükselerek 41'nci sıraya yükseldi. İlk 50'de en çok artış gösteren ülke olduk.

Buradan bütün dünyaya seslenerek şunu söylemek istiyorum: Bizi izlemeye devam edin.

Teknolojik bağımsızlığın siyasi bağımsızlığın teminatı olduğunu bilerek çalışmaya devam edeceğiz. Bize dayatılan şartlara yıllarca boğun eğmedik. 

"HEDEFİMİZ DÜNYANIN İLK 10 EKONOMİSİ İÇİNE GİRMEK"

İhracatta yıllık 221 milyar dolar rakamını yakaladık. Cari fazla vermeye başlayacağımız günler inşallah yakındır. Enflasyon dahil bir çok alanda ekonomiler sınanmaya devam ediyor. Türkiye ekonomisi de bu sıkıntılı süreçlerin etkisini hissediyor. Ama biz bu fırtınaya sağlam bir ekonomi ile girdik. Pusulamız katma değerli üretimdir. Rotamız; yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve büyümedir. Hedefimiz de dünyanın ilk 10 ekonomisi içine girmektir. Üstelik bu hedefe hiç olmadığımız kadar yakınız. 

Bu mücadelede başarıya ulaşmak için teknolojiye ve bilimin desteğine ihtiyacımız var. Bilimi anaokul çağındaki çocuklardan başlayarak ön sıralara çıkarmak amacımızdır. İnsan gücüne, azme ve iradeye sahibiz. 

 

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 9
 • Abdullah 11 ay önce Şikayet Et
  Reis hayat pahalı ayakları ile gıda sektöründe faaliyet gösteren bu mankurt zihniyeti yemek yiyeceklere zam yaparak Fakir fukaraya bu hükümet herşeye zam yaptı Biz başta olmak bunlar olmazdı hikâyesi ile halkı arasında poropaganda yapıyorlar Biz belediyeleri böyle kazandık diye son surat sermaye verdikleri belediyelerindekive bizzat partilerin deki heray çalışmadan parçaya bağladıkları şahıslarla halkı galeyena getirmeye çalışıyorlar siyasi partilere verilen ödeneği kes parayı milletinin hazinesine aktar daha bunlar iktidara gelemez hiçbir zaman hem hazineden hembelediyelerin içini boşaltarak hem milleti soyarak yıldırma faaliyetlerine öldürücü birdarbevur Allah yardımcınız olsun amin
  Cevapla
 • cevdet 11 ay önce Şikayet Et
  üniversite kredi burs ları 2000 tl olsun
  Cevapla
 • Olmuyor 11 ay önce Şikayet Et
  Döviz kurları düştü. Fakat İndirim beklerken, Zam geliyor. Vatandaşın Cebine ve kesesine yansıyan hiçbir Ucuzluk yok.
  Cevapla
 • REİS deprem 11 ay önce Şikayet Et
  HER GÜZEL AMA UNUTTUĞUMUZ BİRŞEY VAR. DEPREM RİSKİ ÇOK FAZLA. DEPREM ETKİSİ AZALTACAK BİNALARA MONTEEDİLECEK. TEKNOLOJİ ÜRETMEK VE BİNA TABANLARINA eklemiz lazım. farazi soyluyorum ama buna benzer birşey yapılmalı. deprem olursa yazık olur.ülkemize. yaparsa ak parti yapar. bu konu da da bir devrim yapmalıyız. deprem belkı yıllar var. allah biilir o zamana kadar belki yen ibir teknoloji hayata geçirilir.
  Cevapla
 • Hasan 11 ay önce Şikayet Et
  Reis dolardan vuramadilar ama bu gidişle temel gıdadan özellikle le ekmekten seni devirmeyi planlıyorlar 1 liralık ekmeği 2.5 lira yapmışlar bazı yerlerde3 lira cehapeli belediyeler günün belli saatlerinde kısıtlı ekmek getiriyor ki millet erkenden kuyruğa girip beklesin videolar çekilsin sosyal medyada yayınlansın halk isyan etsin diye Reis dolardan sonra ekmeği eski fiyatına çektir 2023 değil 2053 bile aday ol kazanırsın allahin izniyle
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle