Ekonomide yeni torba yasa hazırlığı! KDV düzenlemesi yolda

Yeni ekonomik program ve bu çerçevede alınan kararlar uygulanmaya başladı. Ancak ekonomi yönetiminin başka hazırlıkları da var. Yeni kararlar için hazırlıklar devam ediyor.

Ekonomide yeni torba yasa hazırlığı! KDV düzenlemesi yolda
Ekonomide yeni torba yasa hazırlığı! KDV düzenlemesi yolda
GİRİŞ 27.12.2021 10:31 GÜNCELLEME 27.12.2021 10:31
Bu Habere 91 Yorum Yapılmış

Kurdaki dalgalanmayı durdurarak nispi bir istikrarı sağlamak için serbest piyasa ekonomisi kuralları çerçevesinde yeni araçlar devreye alınacak.

Geçen hafta 'Kur korumalı TL mevduat' ürünü açıklanmıştı. Aynı açıklamada yer alan başka düzenlemeler de bulunuyordu. Yasal düzenleme gerektiren işler için yeni bir yasa tasarısı gündemde. Yeni yılın ilk günlerinde muhtemelen 4 Ocak tarihinde bu yasa teklifinin TBMM'ye sunulması bekleniyor. 

İÇERİSİNDE NELER OLACAK?

- İhracatçı firmalara yüzde 1 kurumlar vergisi indirimi.

- Bireysel emeklilik sistemine devlet katkısının 5 puan artırıldığı yeni karar için yasa teklifi

- Kur korumalı mevduat ürünü uygulamaya girdi ancak yasal altyapısı için bazı düzenlemeler gerekiyor. Hazine'nin üstlenme olasılığı olan ödeme yükümlüğünün yasal altyapıya kavuşturulduğu bir düzenleme gerekiyor.

- Yapım işlerinde fiyat farkı düzenlemesi. Kamu ile iş yapan müteahhitlerin uzun süredir talebi olan bir konu. Bunun da bu yasa teklifinde yer alması öngörülüyor.

- Yastık altı birikimlerin ekonomiye kazandırılması için atılacak adımlar. Yaklaşık 5 bin ton altın. Değerinin 280 milyar dolar olduğuna yönelik bir hesap var. Bunun ekonomiye kazandırılması için teşvik edici bazı kararlar bekleniyor. Kamu bankaları ve İstanbul Altın Rafinerisi eliyle bir altın değerleme sistemi geliştirilmesi ve yetkili kuyumcular aracılığıyla bu altının toplanarak bankacılık sistemine aktarılması gibi hazırlıklar olduğu biliniyor.

- Yeni katma değer vergisi kararları. Sektörlere KDV düzenlemesi ile ilgili hazırlık yapılıyor.

KAYNAK: NTV
YORUMLAR 91
 • Bir mağdur 1 yıl önce Şikayet Et
  İmar barışı mağdurları unutulmasın!
  Cevapla
 • MUHAMMED FURKAN 1 yıl önce Şikayet Et
  zincir mağazalar gıda dışında satış yapamasın
  Cevapla
 • 1 Kayseri'li 1 yıl önce Şikayet Et
  Glikoz ve sentetik şeker dekstroz maltoz bilimum cümle kanserojen tatlandırıcılara KDV %40+ 25 ÖTV KONULSUN ,Devletin kasasına gelir olsun
  Cevapla
 • suat 1 yıl önce Şikayet Et
  önerim temel gıdalarda: %0 vergi (ekmek, yumurta, süt, yağ vs.) standart ihtiyaçlardaki ürünler: %5 elektronik ve lüx olan ürünlerde: %10 ötv, mtv,öiv gibi ıvır zıvır tüm vergileri kaldırın. yok özel tüketim vergisiymiş, yok haberleşme vergisiymiş, yok motorlu taşıtın vergisiymiş sadeleştirin ve mantıklı yapın. millette göze gelmeden ödesin çark dönsün biraz insanı yaşatın ki devlette yaşasın.
  Cevapla
 • YUNUS 1 yıl önce Şikayet Et
  Faizsiz.helal olan katılım bankası olsun.altın hemen yatırırım.helal olacak helal.kar zarar ortak gibi.günümüz katılım bankaları gibi olmayacak.dinen caiz olan sistemde.
  Cevapla
 • Reis 1 yıl önce Şikayet Et
  Katılım bankası faizin başını çekiyor.isim değişikliği.inanmayın faiz oğlu faiz.katılımın sermayesi de para satmak.Ben haramdan kaçtığım için ev kradisi alayım dedim.Bankalardan daha çok faiz istediler.Yalancı bunlar inanmayın.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle