Maaşlarda vergi muafiyeti teklifi TBMM'de kabul edildi

Ücret ve maaşların asgari ücret tutarından gelir ve damga vergisi alınmamasını da içeren Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Maaşlarda vergi muafiyeti teklifi TBMM'de kabul edildi
Maaşlarda vergi muafiyeti teklifi TBMM'de kabul edildi
GİRİŞ 23.12.2021 03:54 GÜNCELLEME 23.12.2021 03:54
Bu Habere 25 Yorum Yapılmış

Kanuna göre, yenilenebilir enerji üretiminin teşvik edilmesi için muafiyet sınırı olarak öngörülen, meskenlerin çatı ve cephesine kurulan güneş enerjisi santrallerinin kurulu gücünün 10 kilovat olması şartı, 25 kilovata kadar çıkarılacak.

Tüm ücret ve maaşların asgari ücret tutarı kısmından gelir ve damga vergisi alınmayacak. Buna göre, hizmet erbabı, ödemenin yapıldığı ayda geçerli olan asgari ücretin aylık brüt tutarından işçi Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve işsizlik sigortası primleri düşüldükten sonra kalan tutarına isabet eden ücretlerin istisnayı aşan ücret gelirinin vergilendirilmesinde, verginin hesaplanacağı gelir dilim tutarı ve oranları istisna kapsamındaki tutarlar da dikkate alınarak belirlenecek.

Ödenecek vergi tutarı bu suretle bulunan vergi tutarının içinde, istisna tutara isabet eden kısım düşülmek suretiyle hesaplanacak. İstisna nedeniyle alınmayacak olan vergi, ilgili ayda aylık asgari ücret üzerinden hesaplanması gereken vergiyi aşamayacak. Birden fazla işverenden ücret alanlar için bu istisna sadece en yüksek olan ücrete uygulanacak.

AGİ YÜRÜRLÜKTEN KALKACAK

Ücret gelirlerinin vergilendirilmesinde asgari ücretin aylık brüt tutarının yüzde 85'i gelir vergisinden istisna edildiği için uygulama alanı kalmayan "Asgari Geçim İndirimi" düzenlemesi yürürlükten kalkacak.

Hizmet erbabına ödenen ücretlerin aylık brüt asgari ücrete isabet eden kısmı üzerinden damga vergisi alınmayacak.

Milli Savunma Bakanlığı ve Savunma Sanayii Başkanlığınca yürütülen savunma sanayisi projelerine ilişkin bu kuruma ilgili projeler kapsamında yapılan teslim ve hizmetler, katma değer vergisi istisnası kapsamına alınacak.

Asgari ücrette AGİ kalkıyor! Doç. Dr. Resul Kurt, detayları anlattıAsgari ücrette AGİ kalkıyor! Doç. Dr. Resul Kurt, detayları anlattı

BOTAŞ'IN BORÇLARI

BOTAŞ'ın nakit yönetiminin sağlıklı şekilde yürütülebilmesi için şirketin Ticaret Bakanlığına bağlı tahsil dairelerine, yapılandırılmış borçları dahil ödenmeyen her türlü vergi, fon ve paylar ile idari para cezaları, bunlara bağlı gecikme zammı ve gecikme faizlerinden oluşan borçları, Hazineden görevlendirme bedeli alacaklarına karşılık mahsup edilerek terkin edilecek.

2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu'nda yer alan genel bütçe gelir tahmini üzerinde gerçekleşen gelir kadar, genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri ile özel bütçeli idarelerin bütçelerine ödenek eklemeye Cumhurbaşkanı yetkili olacak. İlgili kanunları gereğince genel bütçe gelirleri karşılığı yapılan ödenek eklemeleri bu tutardan düşülecek.

Türkiye'de yerleşik sigorta şirketlerince düzenlenen kefalet senetleri de güvenli elektronik imza ile düzenlenebilecek.

Büyükşehir belediyeleri ve belediyeler, kendisinden izin veya ruhsat almak ya da hat kiralamak suretiyle çalışan ve toplu taşıma hizmeti yürüten gerçek ve tüzel kişilere, nüfus, hattın uzunluğu ve hattı kullanan sayısı kriterlerini esas alarak tespit edeceği hatlardaki toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz veya indirimli yararlananlara ilişkin gelir desteği ödemesi yapabilecek.

Kamu üniversite hastanelerinin finansal sürdürülebilirliğinin desteklenmesi için kamu üniversite sağlık hizmeti sunucularının, 2021'de verdikleri sağlık hizmet bedelinin, götürü bedel sözleşme tutarından düşük olması durumunda aradaki fark terkin edilecek. Terkin edilen bu tutar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bütçesine bu amaçla tahsis edilecek ödenekten karşılanacak.

Görüşmelerin tamamlanmasının ardından TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, birleşimi 4 Ocak Salı günü toplanmak üzere kapattı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 25
 • Ersun D. 1 yıl önce Şikayet Et
  Vergi diLimi kalkmış.. Müdürüüüümmmm Müdürüm.
  Cevapla
 • KUZEYDEN GELEN 1 yıl önce Şikayet Et
  Anlamak için beyin lazım,Bütün ücretlilerin brüt 5800 tlye kadar maaşlarından vergi alınmayacak.Brut 8000 tl alanın 2200 tl si vergiye tabi olacak.Siz anlama özürlü olduktan sonra lafa gerek yok.Yorumlarınız yayınlanmış işte .daha ne istiyorsunuz.
  Cevapla
 • vergisarmalı 1 yıl önce Şikayet Et
  32 binle 70 bin alan için yüzde 20 vegi çok fazla maaştan geriye bişey kalmıyor buna bir çözüm bulunmalı
  Cevapla
 • Abdullah 1 yıl önce Şikayet Et
  50 bin liraya kadar vergi yok.
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Lan siz nasıl bir sitesiniz akpyi eleştirince neden yayınlamıyorsunuz her şeyi doğrumu yapıyor
  Cevapla
 • gökhan 1 yıl önce Şikayet Et
  yok yayınlamazlar mutlaka yalaman lazım.dogruyu konusursan olmaz.hep destek tam destek olmalısın
  Cevapla
 • mısafır 1 yıl önce Şikayet Et
  valla ben bundan bırsey anlamadım sımdı bes bın alan bır memur bundan yararlanacak mı yararlanmıycak mı.ya da nasıl bır yarar getırıyor.dınlıyorum hep muallak anlatım doktorun tıp terımıyle hastasına tanıyı anlatması gıbı anlatıyorlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle