Hazine ve Maliye Bakanlığı yeni mevduat sistemini açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, son dakika yapılan açıklamaya göre dövize endeksli TL mevduat ile ilgili yeni düzenlemelerin ayrıntılarını açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı yeni mevduat sistemini açıkladı
Hazine ve Maliye Bakanlığı yeni mevduat sistemini açıkladı
GİRİŞ 21.12.2021 14:24 GÜNCELLEME 21.12.2021 15:14
Bu Habere 471 Yorum Yapılmış

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bankaların dövize endeksli Türk lirası mevduatları ile ilgili işlemlere gün içinde başlayacağını duyurdu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Birikimlerini TL mevduat olarak değerlendirenlerin kurlardaki oynaklık karşısında mağdur olmaması için "Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat" devreye alındığı belirterek, Hesaplar 3, 6, 9 ve 12 ay vadelerle açılabilecek. Minimum faiz oranı TCMB Politika Faiz Oranı olarak uygulanacak. Sisteme her bankanın katılabileceği açıklandı.

Hazine Bakanlığından yapılan açıklamaya şu şekilde;

Birikimlerini TL mevduat olarak değerlendiren vatandaşlarımızın kurlardaki oynaklık karşısında mağdur olmaması için Sn. Cumhurbaşkanımızın da açıkladığı gibi 'Kur korumalı TL Vadeli Mevduat' ürünü devreye alınmıştır. 

Ürün, gerçek kişilerce TL vadeli hesaplar üzerinde işleyecek faiz ile hesap açılış ve vade tarihlerindeki kur değişim oranı kıyaslanacak; yüksek olan oran üzerinden hesap nemalandırılacak ve bu mevduat ürününe stopaj uygulanmayacaktır.

Kur farkı hesaplamaları için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası her gün saat 11:00'de USD döviz alış kuru yayınlayacaktır.

Vade sonunda kur değişiminin faiz oranı üzerinde kalması halinde oluşabilecek fark müşteri hesabına TL olarak yansıtılacaktır.

Hesaplar 3, 6, 9 ve 12 ay vadeler ile açılabilecek olup; minimum faiz oranı TCMB Politika Faiz Oranı olarak uygulanacaktır.

Sisteme isteyen her banka katılabilecektir.

Vadeden önce hesaptan para çekilmesi durumunda hesap vadesiz hesaba dönüşecek, faiz hakkı ortadan kalkacaktır. Hesabın açıldığı tarihteki TCMB kuru ile hesabın kapatıldığı tarihteki TCMB kurundan düşük olan üzerinden hesap bakiyesi güncellenecektir.

Öte yandan söz konusu ürünün katılım Bankacılığında uygulanması konusunda çalışmalar sürdürülmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslendi.

Konuşmasında, ekonomideki son gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulunan Erdoğan, tasarruflarını değerlendirirken kurdaki yükselişten kaynaklanan kaygılarını gidermek isteyen vatandaşlara yeni bir finansal alternatif sunacaklarını belirterek, "Bundan sonra hiçbir vatandaşımızın 'kur daha yüksek olacak' diye mevduatını Türk lirasından Dövize geçirmesine ihtiyaç kalmayacak." dedi.

YORUMLAR 471
 • yersen 11 ay önce Şikayet Et
  dolar çıktığı yeri unutmaz...
  Cevapla
 • mstfblc 11 ay önce Şikayet Et
  dedi usta ekonomist,filozof,bilgin kişi
  Cevapla
 • Hasan Günver 11 ay önce Şikayet Et
  Dolar daha da düşecek, Hazine bakanlığı artık emin ellerde
  Cevapla
 • Ekonomist 11 ay önce Şikayet Et
  Aycicek yagi neden dusmuyor marketler habire baryam hergun etiket yapistiriyorlar
  Cevapla
 • Sefa 11 ay önce Şikayet Et
  Halk olarak bir şeyin fiyatı artıyor mu hepimiz ona yükleniyoruz. Sonra iş kısır döngü ye giriyor. Arz talep meselesi oluyor. Bu arada bizde stokçu pozisyonuna düşüyoruz. Son krizde benim şahit olduğum müşteri en büyük boydan üç tane tuvalet kağıdı almış. Çiçek yağı ha keza. Biz kendimiz körüklüyoruz. İki ay kimse ayçiçeği yağı almasın bakayım. Nasıl ders alırlar. İki ay tere yağı, zeytin yağı yiyelim. Biraz israfı azaltalım, inanın çok şey değişir.
  Cevapla
 • kerim 11 ay önce Şikayet Et
  benim param tl ve katilim bankasinda , herkese tavsiye ederim
  Cevapla
 • Vatandaş 11 ay önce Şikayet Et
  Katılım bankasıyla diğerlerinin bir farkı yok.
  Cevapla
 • Vatandaş 11 ay önce Şikayet Et
  Gıda fiyatlarının düşmesi gerekirken bakıyorsunuz bugün yine zam gelmiş. Böyle gitmez.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle