Oyunları yine ortaya çıktı! Yüzde 100'e yakın zam yaptılar

Kurdaki artışı ranta çevirme telaşına düşen fırsatçılar yine işbaşında. Sattığı malı daha yüksek bir bedelden yerine koyacağını bahane eden bazı işletmeler, ucuza aldıkları malların bile fiyatlarını yüzde 100’den fazla artırıyor

Oyunları yine ortaya çıktı! Yüzde 100'e yakın zam yaptılar
Oyunları yine ortaya çıktı! Yüzde 100'e yakın zam yaptılar
GİRİŞ 08.12.2021 12:45 GÜNCELLEME 08.12.2021 12:45
Bu Habere 93 Yorum Yapılmış

Kurdaki artışı ranta çevirme telaşına düşen fırsatçılar yine işbaşında. Birçok işletme sattığı malı daha sonra, çok daha yüksek fiyattan alacağı beklentisiyle elindeki ürünlere yüzde 100'e yakın zam yaptı. Makarnadan şekere undan peynire kadar her ürünün fiyatı kur artışı, elektrik-gaz fiyatı, çalışan ücreti gibi kalemlerden kat be kat yükseldi.

İKİ-ÜÇ KAT DAHA FAZLA ZAM

Bir marketçi makarnayı geçen hafta 6 TL'ye sattıklarını, toptancıdan yeni gelen ürünün fiyatının 7 TL olduğunu belirterek, "Markete giriş fiyatı 7 lira oldu. Benim bunu almam için sermayeden 1 lira yatırım yapmam gerekir. Bu nedenle çoğu işletme gelecek aylarda daha yüksek fiyata ürün alıp rafa koyacağını düşünüp şimdiden maliyetlerin iki-üç kat daha fazla zam yapmak zorunda kalıyor" dedi.

SABAH'a konuşan esnaf herkesin maliyeti bir diğerinin üzerine yıkmaya çalıştığını belirterek, "Bugün herkes elindeki ürüne döviz muamelesi yapıyor. Çünkü depodaki ürün raftaki üründen artık daha değerli olarak görülüyor" diye konuştu.

Bu bakış açısı nedeniyle ticarette ciddi aksamalar yaşandığını söyleyen esnaf, çareyi yüksek fiyatta zam yapmakta bulduklarını belirtiyor. Çarşı pazarda fiyatı en çok artan ürünler ise sırasıyla kahve, çay, peynir ve et ürünleri olarak öne çıkıyor. Ayrıca un, yağ ve şekerde de ciddi fiyat artışları var.

RESTORANLARDA ÇİFTE TARİFE

Kurlardaki artış nedeniyle bazı restoranlar da yabancılara farklı bir tarife uygulamaya başladı. Bu duruma yabancı turistler itiraz ederken, yerli vatandaşlar ise olumlu olarak değerlendiriyor. Özellikle turistik bölgelerde bu duruma çok daha sık rastlanıyor.

KAYNAK: SABAH/METİN CAN
YAZDIR
YORUMLAR 93
 • Mine 1 ay önce Şikayet Et
  Rabbim fırsatçılardan sorsun.Lanet olsun ya
  Cevapla
 • Hakan 1 ay önce Şikayet Et
  Almayın arkadaş almayın zengin etmeyin bu tefecileri
  Cevapla
 • Hasanbb 1 ay önce Şikayet Et
  Maliyet muhasebwsi ve yerine koyma maliyeti.biraz düşünseler neden olduğunu anlarlar.benzin öazot fiyat artışından zerre farkı yok.o nedenle sonucu konuşmayın,sebebe kök nedene odaklanın.
  Cevapla
 • ömer 1 ay önce Şikayet Et
  Esnafım ; ne stoğum var, ne de firsattan isitifade edip milletin hakkına giriyorum. Devlet, malum zincir marketlerin ikisine kayyum atayıp üreticiden de kendi alarak bu marketlerin üzerinden çok rahat "piyasa-fiyat" kontrolü yapabilir. Bu kadar basit.
  Cevapla
 • İsmail 1 ay önce Şikayet Et
  Satış fiyatı. aldığın fiyatın üzerine belli bir kar oranı koyarak satarsın. Eski ve yeni malı ayrı raflara koy. Eski fiyatlı ürüne sayı kotası koy. Her halükarda kardasın. Vatandaş ne yapsın. Allah tan korkun.
  Cevapla
 • Bünyamin Öztürk 1 ay önce Şikayet Et
  Ne olduğunu bilmiyorum ama esnaf olmadığın kesin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle