Sadece Türkiye'de çıkarılıyor! Elmastan 10 bin kat daha değerli

Türkiye'de Muğla'nın Milas ilçesinde çıkan diaspor taşının elmastan 10 bin kat daha nadir olduğu söyleniyor. Yurt içi ve yurt dışında yoğun talep gören diaspor taşının en gözde takipçileri arasında ise Hollywood ünlüleri bulunuyor...

GİRİŞ 08.12.2021 10:17 GÜNCELLEME 08.12.2021 10:46
Bu Habere 47 Yorum Yapılmış

Muğla'nın Milas ilçesinde 1997 yılından bu yana diaspor taşının önemine dikkat çekilmeye çalışılıyor. Dünyada sadece Türkiye'de bulunan değerli taşın elmastan 10 bin kat daha nadir olduğu belirtilirken diaspor taşının renk değiştirme özelliği ise en dikkat çekici yanı.

DİASPOR TAŞININ BÜYÜK ÖNEMİ

Dünyada diaspor taşı ilk olarak 1800'lü yıllarda Rusya ve Pensilvanya'da keşfedildi. Mücevher kalitesinde olan ve renk değiştiren taş ilk olarak sadece Türkiye'de Muğla'da çıkartılıyor. 1970'li senelerde Etibank'ın açtığı bir alüminyum madeninde rastlanmaya başlanan diaspor taşı ancak 1990'lı yıllarda dünyada duyulmaya başlıyor. 1990'lı senelerde GIA (Gemological Institute of America) bu konuda dünyada söz sahibi olan kuruluş, bunu bir makalede yayınlıyor ve Type II (ikinci tür) olarak klasifikasyon listelerine ekliyor. Bu şekilde diaspor kristalinden tüm dünyanın haberi oluyor.

DİASPOR TAŞI SADECE TÜRKİYE'DE BULUNDU

Mücevher kalitesindeki c dünya üzerinde sadece Muğla'da bulundu. Taş dünya üzerinde ışığa göre renk değiştirebilen çok az sayıda kıymetli taşlardan birisi. Diaspor taşı, gün ışığında yeşil olurken, mum ışığında da pembe renk alabiliyor. Bu iki renk taşın renk skalasında iki uç noktadan beliriyor. Pembe ve yeşil arasındaki birçok ton gün ışığına, ortamdaki ışığa hatta bazen üzerinizdeki kıyafete değişebiliyor.

HOLLYWOOD ÜNLÜLERİNİN FAVORİSİ

Türk tasarımcı Pınar Öner'in diaspor taşından tasarladığı yüzük Victoria's Secret'ın ünlü isimlerinden Alessandra Ambrosio tarafından kullanıldı.

KAYNAK: STAR.COM.TR
YAZDIR
YORUMLAR 47
 • Dede 1 ay önce Şikayet Et
  Devletin haberi bile yoktur madeni çıkaran vergi vermeli
  Cevapla
 • bay e 1 ay önce Şikayet Et
  tamam yahudi pirlantacılar gelir kapar bizde kıyak olsun diye pirlanta sektörunün nerdeyse tamamı bunların elinde olanlara kdv yi sıfır tutarak kıyak geçeriz
  Cevapla
 • Asım 1 ay önce Şikayet Et
  chp bundan dağıtacakmış yazsa millet inanır.
  Cevapla
 • Hoca Nasrettin 1 ay önce Şikayet Et
  İktidar eğer 400 doların üzerinde asgari ücret vermezse, seçimlerde muhalefet kazanırsa, ikinci bir herşey güzel olacak düzeni yaşanır. Sonra asgari ücretin 40 dolar olmasına da razı gelirsiniz ama, 40 doları da bulamazsınız. Yaşananlardan ders almayı bilmediğimizden demokrasinin sonucu olarak kurunun yanında yaş ta yanar. Bu da demokrasinin yerini diktatörlüğün alması için zemin oluşturur.
  Cevapla
 • Emre19 1 ay önce Şikayet Et
  Türkiye'de yok yok, ama kıymetini bilmeyen zavallılar var. Gerçi onlarda suç yok, okadar algı yapıyorlar ki insanlarimizin kafasını karistira biliyorlar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle