Konut alacaklar dikkat! 42 bin TL’ye kadar destek veriliyor

İlk defa ev alacaklara devlet destek sağlıyor. Bir banka üzerinden konut hesabı açan vatandaşlar, belirli bir süre birikim yaparak devletten para desteği alabiliyorlar. 2022 yılında da bu destek yüzde 36 olacak.

GİRİŞ 07.12.2021 15:46 GÜNCELLEME 07.12.2021 15:51
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Konut hesabı uygulamasında hem aylık ödemeler hem de devlet katkısı tutarı yeni yılla birlikte artıyor. 5 yıl birikim yapan kişiye ilk evini aldığında verilecek devlet desteğinin üst limiti 42 bin 425 liraya çıkıyor. Peki bu destekten kimler nasıl yararlanacak? İşte cevabı...

Faruk Erdem'in yazısına göre konut almak için açılan hesaplara devlet önemli oranlarda katkı yapıyor. Bankada açılacak konut hesabında biriken paranıza devlet de belli oranlarda katkı yapıyor. Bunun için bir bankada konut hesabı açmak yeterli oluyor.

DEVLET DESTEĞİ YATIRILAN PARAYA GÖRE DEĞİŞİYOR

Devlet bu hesaba sizin yatırdığınız paraya göre katkı yatırıyor. Tabi bunun bir üst ve alt limiti de bulunuyor. Bu arada devletin yaptığı bu katkı her yıl yeniden değerleme oranı kadar da artırılıyor.

İŞTE KONUT DESTEK ÖDEMESİNDE YENİ TUTARLAR

Bu kapsamda tutarlara 2022 yılında da yüzde 36.2 artış uygulanacak. İşte konut desteğinde Ocak'ta yürürlüğe girecek yeni tutarlar:

Hesaba aylık ödemede alt sınır 519,16 liradan 707,09 liraya, üst sınır 5 bin 191 lira 53 kuruştan 7 bin 70 lira 86 kuruşa çıkacak.

Katılımcı hesabın açılış tarihinde azami 62 bin 298 lira 36 kuruş para yatırabiliyor.

2022'de hesap açanlar bir defada 84 bin 850 lira 36 kuruşa varan para yatırabilecek.

Devlet katkısında üst sınır tutarları da Ocak'ta artacak.

Düzenli ödeme süresi 36-47 ay olanlar 26 bin 995 liraya, 48-59 ay arası olanlar 29 bin 72 liraya, 60 ay ve üzeri olanlar 31 bin 149 liraya varan devlet katkısı alabiliyor. Yüzde 36.2'lik yeniden değerleme oranının yansıtılmasıyla devlet katkısı üst limiti düzenli ödeme süresi 36-47 ay olanlarda 36 bin 768 liraya, 48-59 ay arası olanlarda 39 bin 596 liraya, 60 ay ve üzeri olanlarda 42 bin 425 liraya yükselecek. 5 yılda 212 bin 125 lira ve üzerinde birikim yapan kişi, ev sahibi olduğunda 42 bin 425 lira devlet katkısı alabilecek.

KONUT ALIRKEN BUNLARA DİKKAT!

Ev alırken devlet katkısından yararlanmak için şu noktalara dikkat etmek gerekiyor:

Konut hesabını tamamı kendi adına kayıtlı kat mülkiyeti, kat irtifakı veya müstakil tapulu başka bir konut edinmemiş Türk vatandaşları açabiliyor.

Aynı bankada birden fazla konut hesabı açılamıyor. Başka bankalar nezdinde birden fazla konut hesabı açılması durumunda hesaplar birleştirilemiyor.

Yalnızca başvurulan ilk hesaba devlet katkısı ödeniyor.

Düzenli ödemeler aylık ödeme planının seçilmesi halinde 1 yıllık dönem içinde 3 defadan fazla aksatılmamalı.

Bir dönem içerisinde konut hesabından en fazla 2 defa çekim hakkı tanınıyor. Çekim hakkının kullanılması halinde konut hesabında kalan bakiyenin, konut hesabının açılış tarihinden itibaren yatırılması gereken asgari tutarlar toplamından az olmaması gerekiyor.

Düzenli ödemelerini asgari 3 yıl boyunca para yatırma ve çekme limitlerine uygun olarak tamamlayan katılımcı, konut edinimi tarihinden itibaren 6 ay içerisinde ilgili bankaya konut tapusu ile başvurarak devlet katkısını alabiliyor.

ETİKETLER
konut desteği
YAZDIR
YORUMLAR 15
 • Yapmayın 1 ay önce Şikayet Et
  Kim bu sistem ile ev sahibi olmuş merak ediyorum.
  Cevapla
 • Mustafa 1 ay önce Şikayet Et
  Sakın inanmayın. Vakti geldiğinde o parayı vermemek için 40 dereden su getiriyorlar. Daireyi alıp tapuyu çıkardıktan sonra yatırdığınız para veriliyor, katkı miktarı ise 90 gün sonra. Yatırmış olduğunuz ana parayı konutu almadan vermiyorlar. Eeee para olmadan konutu nasıl alacağız diyorsun o bizi ilgilendirmez ana paranı alırsan katkı payı yanar diyorlar. Ben bu tuzağa düştüm, başkası da düşsün istemem......
  Cevapla
 • qwerty 1 ay önce Şikayet Et
  Mustafa Teşekkürler bu değerli bilgi için.
  Cevapla
 • Muammer 1 ay önce Şikayet Et
  Hak veriyorum. Aynı durum benim başıma da geldi
  Cevapla
 • yiğit 1 ay önce Şikayet Et
  vatandaşın cebindeki ufak paraya göz dikmişler...evler katlanarak gidiyor ...devlet katkıcı yanında cücük kalır...para pul olur...ev hayal olur ...devlet evi teslim etsin parasını aylık alsın...
  Cevapla
 • Düşünce 1 ay önce Şikayet Et
  Beş yılda kim öle kim kala
  Cevapla
 • mr ktn 61 1 ay önce Şikayet Et
  Şakacılar sizi. O destekle TL kendi değerini bile koruyazamaz. Bankaya para yatırmanın ne anlamı kaldıki. Her ay altın alsa devletten daha çok faydası olur.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle