Memur zammında iki senaryo! Tüm hesaplar yapıldı

Milyonlarca memur ve memur emeklilerine ocak ayında sosyal refah düzenlemesi yapılacak. Maaşlarda ne kadar artış olacağı merak konusu. Ek zamla ilgili masada iki ihtimal bulunuyor.

GİRİŞ 07.12.2021 15:07 GÜNCELLEME 07.12.2021 15:34
Bu Habere 127 Yorum Yapılmış

Memur ve memur emeklilerinin gözü ocak ayında yapılacak zamma çevrildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, dün yaptığı açıklamada memurlara sosyal refah düzenlemesi yapılacağını duyurdu. Memurlar için yapılacak düzenleme 15 Ocak'ta maaşlara yansıyacak.

Peki memur maaşlarında ne kadar artış bekleniyor? Kulislerde konuşulanlara göre, bu konuda iki ihtimal öne çıkıyor.

Memur ve memur emeklileri sözleşme gereği temmuz ayında yüzde 3 zam aldı. Temmuz-ocak arasında oluşacak enflasyon farkı maaşlara yansıtılacak. 5 ayda yüzde 10,48'lik TÜFE artışı oldu. Maaşlara yaklaşık 7,5 puanlık ek zam imkanı şimdiden doğdu.

Sözleşme gereği memurlara ocak ayında yüzde 5'lik zam var yapılacak.

İLK İHTİMAL: SEYYANEN ZAM 

Konuşulan ihtimallerden ilki memurlara ve memur emeklilerine seyyanen zam yapılması. Bu durumda maaşlarda belli bir tutarda artış sağlanarak düzeltme yapılacak.

İKİNCİ İHTİMAL: SÖZLEŞME ZAMMININ ARTIRILMASI

İkinci senaryoda ise sözleşmedeki yüzde 5'lik zammın daha yukarı çıkarılması ve üstüne de enflasyon farkı eklenmesi. Böylece zam ocakta yansıtılarak kayıplar azaltılmış olacak.

MEMURLAR NE KADAR EK ZAM TALEP EDİYOR?

Öte yandan NTV canlı yayınına katılan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, 1 Eylül ile 30 Kasım arasında enflasyon, döviz kuru ve fiyatlardaki beklenmedik artışların kamu görevlilerinin ekonomik kayıplara uğramasına neden olduğunu vurguladı. "Bu artışlar memuru zor durumda bıraktı" diyen Yalçın, "Biz ağustos ayında 6.dönem toplu sözleşmeyi bağıtladık. Dün sayın bakanla bir araya geldik. Sosyal refah payının ne kadar olacağı görüşmelerde netleşecek. Asgari ücret belirlendikten sonra bu konuya odaklanacak şekilde bir araya geleceğiz. Toplu sözleşmeden sonra aradaki hareketlilik mutlaka dikkate alınmalı ve bir ek zamla memur alım gücü düşüklüğü giderilmeli. Enflasyon farkı zaten yansıtılacak. Enflasyon rakamının üzerinde bir şey yapıldığında alım gücü korunmuş olur. Şu an herhangi bir rakam telaffuz etmem doğru olmaz. Bu konuda bir çalışma yürütüyoruz. Ocak ayına yetiştireceğiz" dedi.

KAYNAK: NTV
YAZDIR
YORUMLAR 127
 • Wanli 1 ay önce Şikayet Et
  Iyı de % Kaç istiyorsun 1,mi 2 mi
  Cevapla
 • Hamidiye Süvarisi 1 ay önce Şikayet Et
  Tabi birde aldığımızın öbür tarafta hesabı var.Allah cc.a katrilyonlarca kez şükürler olsun.Allah cc. Devletimize zeval vermesin.
  Cevapla
 • Biri 1 ay önce Şikayet Et
  Yahu ek zam dediğiniz de enflasyon farkı, Allah'tan hiç mi korkmaz sınız?
  Cevapla
 • Ali güney 1 ay önce Şikayet Et
  bu memura versen ne olur en nankörü memurdur
  Cevapla
 • hadiii 1 ay önce Şikayet Et
  devleti yönetenlerde memur doğru konuş.Chp zihniyetini bırak
  Cevapla
 • dursun 1 ay önce Şikayet Et
  memur ve tüm emekliler bu ekonomik ortamda büyük bir darbeye maruz kaldılar erbakanvari bir zam olmazsa devletin otoritesi sarsılır Allah korusun.
  Cevapla
 • Savunan 1 ay önce Şikayet Et
  Erbakan yaptı da çok yarandı,bizim milletin gözünü sadece toprak doyurur,fazla versen daha fazlasini emin olun isteyeceklerdir,şükür olmadikça,israf devam ettikçe hiçkimse ne alirsa alsin yetmez...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle