Mahkemeden emsal karar! 300 bin dolarlık ilacı SGK ödeyecek

Anadolu 18. İş Mahkemesi, 'Kistik Fibrozis' tanısı konulan bir çocuğun kullanması zorunlu olan ilacın SGK tarafından karşılanmasına hükmetti. Aile avukatı Enbiya Yıldırım "Mahkemenin verdiği karar çok önemli. Bu karar ilacın SGK'nın geri ödeme kapsamına alınması için mücadele eden tüm aile ve hasta çocuklara ışık olacak" dedi.

GİRİŞ 06.12.2021 09:56 GÜNCELLEME 06.12.2021 10:56
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

İstanbul'da Y.M.G.'ye doğumundan 1 ay sonra doktorlar tarafından genetik yapılı ölümcül bir hastalık olan 'Kistik Fibrozis' tanısı konuldu. Doktorların hazırladığı raporda 3 yaşındaki çocuğun "Ivacaftor etken maddeli ilacı kullanması zorunlu ve hayati önem taşıyor" denildi. Söz konusu ilacın yurt dışından getirilmesi gerektiği ve ilacın tek dozunun yıllık maliyetinin 300 bin dolar olduğu öğrenilirken, aile ilacın SGK tarafından karşılanmasını talep etti. SGK söz konusu ilacın 'Bedeli ödenecek ilaçlar listesinde yok' diyerek talebi reddetmesinin ardından Y.M.G.'nin ailesi yasal yollara başvurdu. İş Mahkemesi, Anayasa'daki 'Sosyal Devlet İlkesini' dikkate alarak ara kararında ilaç bedelinin kesinti yapılmaksızın dava sürecinde SGK tarafından karşılanmasına karar verdi. Aile avukatı Enbiya Yıldırım ise "Mahkemenin verdiği karar çok önemli. Bu karar ilacın SGK'nın geri ödeme kapsamına alınması için mücadele eden tüm aile ve hasta çocuklara ışık olacak" dedi.

Avukat Enbiya Yıldırım'ın sunduğu dava dilekçesine göre Y.M.G.'nin 2018 tarihinde doğduğu ve doğduktan yaklaşık 1 ay sonra hastane hekimleri tarafından yapılan tetkikler sonucu 3 yaşındaki Y.M.G.'ye 'Kistik Fibrozis' tanısı konulduğu belirtildi. Hastalık dolasıyla Y.M.G.'nin halen hastanede tedavi gördüğü anlatılan dilekçede, doktorların "Bu hastalığın tedavisi için 'Ivacaftor' etkin maddeli ilacın kullanılması gerekiyor. Bu ilacın kullanılması zorunlu ve hayati derecede önem taşıyor" şeklinde görüş bildirdiği anlatılan dilekçede, hastanenin de aynı görüşte belge sunduğu ve söz konusu belgenin mahkemeye delil olarak sunulduğu kaydedildi.

SGK 'BEDELİ ÖDENECEK İLAÇLAR LİSTESİNDE YOK' DİYEREK TALEBİ REDDETTİ 

Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) söz konusu ilacın bedelsiz olarak karşılanmasının talep edildiği anlatılan dilekçede SGK'nin söz konusu ilacın 'Bedeli ödenecek ilaçlar listesinde yok' diyerek talebi reddettiği ifade edildi.

Anayasa'da sağlık hakkının güvence altına alındığı ve sağlık hakkının devletin temel görevi olduğu hatırlatılan dilekçede, SGK'nin 'SUT kurallarının arkasına saklanarak' ilacın bedelini ödememesinin Anayasa'ya ve en temel hak olan yaşam hakkına aykırı olduğu öne sürüldü.  Y.M.G.'nin Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) kapsamındaki verilen başka ilaçlarının ilk etapta kullandığı anlatılan dilekçede, söz konusu verilen ilaçların bu hastalıkla iyileştirici etkisi olmadığının hekim raporlarında sabit olduğu vurgulandı. 

"BİR ÇOCUĞUN MADDİ SEBEPLER NEDENİYLE ÖLÜMLE KARŞI KARŞIYA KALMASI KABUL EDİLEMEZ"

'Kistik fibrozis' hastalığının genetik yapılı ölümcül bir hastalık olduğu vurgulanan dilekçede, "Müvekkilin ilacı kullanmaması durumunda ne yazık ki ölüm riskiyle karşı karşıya kalacaktır. 3 yaşında bir çocuğun maddi sebepler nedeniyle ölüm riski ile karşı karşıya kalması vicdanen ve hukuken kabul edilebilecek bir durum değildir" denildi. İlaçların yurt dışından getirildiği, pahalı olması nedeniyle Y.M.G.'nin ailesinin maddi durumunun ilaç bedellerini karşılamaya yetmeyeceği anlatılan dilekçede, mahkemeden dava sonuçlanıncaya kadar ihtiyati tedbir kararının verilmesi ardından da davanın kabul edilmesi talep edildi. 

MAHKEME SOSYAL DEVLET İLKESİNİ DİKKATE ALARAK TALEBİ KABUL ETTİ

Anadolu 18. İş Mahkemesi'nce yapılan ön inceleme duruşmasında ise 3 yaşındaki Y.M.G. avukatı Enbiya Yıldırım aracılığıyla 'davacı', SGK ise 'Davalı' sıfatıyla yer aldı. Ara kararını açıklayan mahkeme, davacı avukatının sunmuş olduğu raporu dikkate aldı. Ara kararında ilaç bedelinin ailenin mevcut ekonomik duruma göre yüksek olduğuna ve ailenin bu bedeli karşılayamaması durumunun söz konusu olup ilacın kullanılmasının sağlık açısından zaruri olduğuna kanaat getirdi. Dosya içeriğini dikkate alan mahkeme, Anayasa'daki 'Sosyal Devlet İlkesini' de dikkate alarak davacının ihtiyati tedbir talebini kabul etti.  Mahkeme, dava sonuçlanıncaya kadar davacının mevcut hastalığı nedeniyle kullanmak zorunda olduğu ilaç bedelinin kesinti yapılmaksızın SGK tarafından tedbiren karşılanmasına karar verdi.  

"BU KARAR HASTA ÇOCUKLARA IŞIK OLACAK"

Kararı değerlendiren aile avukatı Enbiya Yıldırım, yaşanan süreci anlattıktan sonra "Mahkemede öncelikle bu ilaçların bedelsiz olarak SGK tarafından karşılanmasını talep ettik. Mahkememiz bu olumlu kararı bir hafta içerisinde tedbir olarak verdi. Bu dava aşaması sürecinde bu ilaçların bedelleri ücretsiz bir şekilde SGK tarafından temin edilecektir" dedi. Söz konusu ilacın yurt dışından temin edildiğini belirten Avukat Yıldırım, "Mahkemenin verdiği karar çok önemli. Bu karar ilacın SGK'nın geri ödeme kapsamına alınması için mücadele eden tüm aile ve hasta çocuklara ışık olacak" ifadelerini kullandı. Yıldırım, kararı aileyle paylaştığında Y.M.G.'nin ailesinin çok umutlu ve sevinçli olduğunu söyledi. 

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 24
 • öneri 1 yıl önce Şikayet Et
  ilacın muadilini yapsın sgk.
  Cevapla
 • Celal 1 yıl önce Şikayet Et
  olması gereken budur dinimizde zaruri ihtiyaçlar imkanı olanlar ve devlet tarafından karşılanır sosyal devletinde gereği budur inşaAllah böylesi durumlar artar
  Cevapla
 • Vanlı 1 yıl önce Şikayet Et
  Yaklaşık 1.5 trilyon bir doz hiç mantıklı gelmiyor o doktorlar araştırılmalıdır Dünyada 2 tane terör sektörü var biri silah diğeri ilaç.
  Cevapla
 • Dert 1 yıl önce Şikayet Et
  İnş. Seninde başına gelmezde, sende çare aramak zorunda kalmazsın.. Ozaman ilaç fiyatları hakkında hatim indirirsin merak etme.. Başından geçmeden burdan bişeyler sallamak kolay oluyor..
  Cevapla
 • ahmet kandıralı 1 yıl önce Şikayet Et
  ben bu devlete vergi prim ödeyeceğim, ee sonra ben çocuğum hasta olacak ve devlet ilacı akrşılamayacak bana ne diyecek bu hastalığın TR de tedavisiyok yurtdışında ilaç tedavi pahalı mı diyecek böyle olmaz. SMA hastalarınında ilaçları karşılanmalı madem tedavisi ilacı var devlet ilaç 300bin 3 milyon diyemez isterse 10milyon doalr olsun karşılayacak madem büyük devletiz büyük devlet böyle olunur
  Cevapla
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  abim, devlet üretmez insan üretir. insanlarda senin gibi masadan konuştuğu için üretmiyor. devlete iş öğretmeyin
  Cevapla
 • sami 1 yıl önce Şikayet Et
  300 000 dolarlık ilaç ne demek, bu ilaçları biz niye kendimiz üretmiyoruz, çeneli tüylü yüksek maaşlı hocaların çoğunlukta olduğu üniversitelerimiz ne işe yarıyor, bu ilaçları biz üretemiyorsak bütçeden bu kadar kaynak buralara neden aktarılıyor, ülkemizin sil baştan bütün sistemi yeniden değiştirmesi ve milli sistemin acilen gelmesi lazım, ayrıca başta milli eğitim, adalet ve tarımda köklü, çözüm üreten değişiklikler acilen yapılmalı
  Cevapla
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  çok basit.. ülkemiz metalurji ve makine mühendisi dolu ama motor bloğunu dökemiyoruz. çalışan üreten adam yok. ilaçta aynı.
  Cevapla
 • TR54 - Sakarya 1 yıl önce Şikayet Et
  sami kardeş, aynen
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle