Kamu Denetçiliği'nden İETT'ye tavsiye: O hatlarda ücretsiz olsun

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), ücretli kullanılan Havantepe otobüsünün, İstanbul Hacı Osman metro istasyonundan hareket eden ve metro ile entegre edilen diğer bazı hatlar gibi ücretsiz kullandırılması konusunda İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri Genel Müdürlüğüne (İETT) tavsiyede bulundu.

Kamu Denetçiliği'nden İETT'ye tavsiye: O hatlarda ücretsiz olsun
Kamu Denetçiliği'nden İETT'ye tavsiye: O hatlarda ücretsiz olsun
GİRİŞ 05.12.2021 14:18 GÜNCELLEME 05.12.2021 14:18
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

KDK'nin kararına göre İstanbul'da yaşayan bir vatandaş, Hacı Osman metro istasyonundan hareket eden bazı otobüs hatlarının metro ile entegre edilerek ücretsiz kullandırıldığını, 25 numaralı Hacı Osman Metro-Havantepe otobüsünün ise ücretli olduğunu belirterek, bu hattın da ücretsiz olmasını talep etti.

120 KİŞİ BAŞVURUDA BULUNDU

Talebini İETT'ye ileten, yaklaşık 120 kişinin de benzer talepte bulunduğunu öğrenen kişi, bunun olumlu karşılandığına dair geri bildirim yapılmasına rağmen konuyla ilgili bir gelişme yaşanmadığı gerekçesiyle KDK'ye başvurdu.

Başvuruyu değerlendiren KDK, konuyla ilgili İETT'ye tavsiye kararı verilmesini kararlaştırdı.

'EŞİTLİK İLKESİNE UYGUN DAVRANMAK ZORUNDA'

KDK'nin kararında, kamu hizmeti veren idarenin kamu hizmetinin nasıl vereceği konusunda takdir yetkisinin bulunduğuna işaret edildi. İdarenin bu yetkiyi kullanırken eşitlik ilkesini gözetmesi gerektiği belirtilen kararda, "İdare takdir yetkisini kullanırken Anayasa'nın 10'uncu maddesinde yer alan eşitlik ilkesine uygun davranmak zorundadır." denildi.

İdare kurumu tarafından olumlu karşılanan ancak gündeme alınmayan hizmetin, makul bir sürede gerçekleştirilmemesi, hukuk devletinin en önemli unsurlarından "belirlilik" ve "hukuki güvenlik" ilkelerine aykırılık oluşturacağı ifade edildi.

Kararda, "Mevcut durumda metro ile entegre olduğu bilinen diğer hatlarda olduğu gibi vatandaşların 25 numaralı hattın da metroya entegre edilmesi talebinin, kamu hizmetinin gerekleri ve bireylerin haklı beklentilerine uygun şekilde yapılması gerektiği sonuç ve kanaatine varılmıştır." tespiti yer aldı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 7
 • vtd3434 2 yıl önce Şikayet Et
  840 milyon tl ibb reklam harcaması yapmış ,yemişler de yemişler 2.5 3 yılda
  Cevapla
 • Oyunagelmez 2 yıl önce Şikayet Et
  Vallahi ne akıllı milletiz her şey yapılsın ve her şey bedava olsun ne güzel dünya? Muhalefetin zokası yutulmuş. Bir de şarkı söyleyin hayat Bayram olsa diye.
  Cevapla
 • müslüman 2 yıl önce Şikayet Et
  bir tavsiyede biz halktan alın yolları köprüleri herkesin kullanabileceği bir üçrete çekin yol var tmm ama pahalı paralı yoldan kaçar olduk eskiden paralı yol arardık şimdi kaçacaak yer arıyoruz
  Cevapla
 • Saka fatih 2 yıl önce Şikayet Et
  Önce köprü ve yollar tüneller ücretsiz olsun
  Cevapla
 • ahmet1 2 yıl önce Şikayet Et
  by ekrem ne gerek var demiştir
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle