Asgari Geçim İndirimi'nde kritik düzenleme yolda! Herkesin yüzü gülecek

Asgari ücrette son düzlüğe girilirken, Asgari Geçim İndirimi'nde de (AGİ) vergi iadesi çalışması yapılacağı konuşuluyor. Çalışmaya göre; bekar işçi için ödenen 268,31 liralık AGİ'ye alınan gelir vergisi eklenerek 456,13 liraya çıkartılacak.

GİRİŞ 04.12.2021 03:29 GÜNCELLEME 04.12.2021 08:49
Bu Habere 43 Yorum Yapılmış

Asgari ücretin belirleneceği Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını 1 Aralık Çarşamba günü gerçekleştirdi. Bu kapsamda vatandaşlar gözünü bu toplantının sonucunda çıkacak karara çevirirken bir düzenlemede Asgari Geçim İndirimi'nde (AGİ)) yapılması bekleniyor.

VERGİ İADESİ GÜNDEMDE

Sabah'ın haberine göre; vergi alınmaması talebi yerine geldiğinde aslında tüm çalışanlar açısından bir vergi iadesi de yaşanmış olacak. Şu anda tüm çalışanlara ödenen Asgari Geçim İndirimi artırıldığında bu vergi iadesi de karşılanmış olacak.

BUGÜN İÇİN AGİ 268 LİRA

2021 yılı asgari ücret hesabında baktığımızda çalışanlar 465,13 lira gelir vergisi ve 27,15 lira da damga vergisi ödüyor. Gelir vergisinin bekar işçi için 268,31 lirası çalışana iade edilirken 187,82 lirası ile damga vergisi maaştan kesiliyor.

APARTMAN GÖREVLİLERİNDEN GELİR VE DAMGA VERGİSİ ALINMIYOR

Apartman görevlilerine uygulanan asgari ücrette ise gelir vergisi ve damga vergisi alınmıyor. Böylece vergi iadesi anlamına gelen AGİ de ödenmiyor. Apartman görevlileri bu sayede 3040 lira maaş alıyor. Diğer çalışanlar ise AGİ ücretin içinde olduğu için 2825,9 TL maaş alabiliyor.

VERGİSİZ ASGARİ UYGULANIRSA MAAŞ 3000 LİRAYI GEÇECEK

Vergisiz asgari ücret uygulandığında tüm çalışanlar 3.040 lira maaş alabilecek ve böylece hem damga vergisi hem de gelir vergisi ödememiş olacak. Maaşlara 483,28 liralık bir katkı yapılmış olacak.

AGİ SİSTEMİ DEVREYE SOKULURSA NE OLACAK?

Bunun yerine AGİ sistemi devreye sokulursa bu kez bekar bir işçi için ödenen 268,31 liralık AGİ'ye alınan gelir vergisi de eklenerek 456,13 liraya çıkartılarak işçiye ödenecek. Damga vergisi de alınmadığında buradan işçiye yapılacak katkı 483,28 liraya çıkacak. İşçilerin tüm maaşlardan asgari ücret kadar olan kısımdan vergi alınmasın talebi kabul görürse bu kez maaşı ne olursa olsun herkes asgari ücret kadar olan kısım için gelir ve damga vergisi ödemeyecek ya da bu miktarda AGİ alabilecek.

 

YORUMLAR 43
 • Fira ilacabak 2 yıl önce Şikayet Et
  Maasim aagari ucretten yüksek oldugu icin agimi alamiyorum bu senin maasinin icinde deniyor 6 yildir bu uygulamanin yanlis oldugu soyluyorum ama bu seferde seni vergilimine sokar vergi kestirir diye tehdit ediliyorum isguzar personelci ve uckagitci mali musavirler oldugu surece devlet versede bir halt alamayiz bunu anladim ben
  Cevapla
 • Mustafa 2 yıl önce Şikayet Et
  Asgeri ücretten vergi kaldırılsın SSK primleri düşürülsün. İşci çalıştırdığı için sistem tarafından işveren cezalandırılmasın.
  Cevapla
 • maviseatlim42 2 yıl önce Şikayet Et
  Devlet agiyi direk işçinin kendi hesabına yatırmalı işveren bunu kendi lehine çeviriyor agi asgari ücretten ayrı verilmeli yoksa hiçbir artısı yok
  Cevapla
 • Özcan Ölmez 2 yıl önce Şikayet Et
  İş verenler agi parasını ceplerine indiriyor devlette sanıyorki biz agi veri yoruz uyduruktan bodro ları imzalatıyorlar biz verdik diyorlar
  Cevapla
 • Rotasız deli 2 yıl önce Şikayet Et
  agi maaş ın dışında hesap edilsin çok işveren agi ödemiyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle