Resmi Gazete'de yayımlandı! 'Made in Turkey' ibaresi kaldırıldı

Resmi Gazete'de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı genelgesine göre, ihraç ürünlerinde 'Made in Turkey' yerine 'Made in Türkiye' ibaresi kullanılacak.

GİRİŞ 04.12.2021 00:39 GÜNCELLEME 04.12.2021 09:32
Bu Habere 94 Yorum Yapılmış

İhraç ürünlerinde, her türlü faaliyet ve yazışmalarda marka olarak "Türkiye" ibaresinin kullanılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı genelgesi Resmi Gazete'de yayımlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan genelgede, Türkiye Cumhuriyeti devletinin, binlerce yıllık devlet geleneğinin ışığında, kadim Türk milletine yakışır, nitelikli ve değerli çalışmalar gerçekleştirerek milletin kültür ve değerlerini muhafaza etmeyi ve yüceltmeyi temel görevlerinden biri olarak kabul ettiği belirtildi.

Yurt içi ve dışında bu anlayışla sürdürülen çalışmalarda Türk milletinin köklü tarihinden gelen değerlerine büyük bir özen gösterildiği ifade edilen genelgede "Türkiye" markasının ulusal ve uluslararası mecrada ülkenin çatı markası olarak kabul edildiği vurgulandı.

Genelgede şunlar kaydedildi:

"Türkiye ibaresi, Türk milletinin kültür, medeniyet ve değerlerini en iyi şekilde temsil ve ifade etmektedir. Bu kapsamda, ihraç ürünlerimizde "Made in Turkey" yerine "Made in Türkiye" ibaresi kullanılmaya başlanarak ülkemizin uluslararası ticarette gururu olan ürünlerimiz 'Türkiye' ibaresi ile tanıtılmış ve tüm dünya ile buluşturulmuştur. Bundan sonra da her alanda devletimiz ve milletimizin binlerce yıllık birikiminin 'Türkiye' markası altında temsili hedeflenmektedir.

Bu çerçevede, 'Türkiye' markasını güçlendirme çalışmaları kapsamında, başta diğer devletler ve uluslararası kurum ve kuruluşlarla resmi ilişkilerde olmak üzere, her türlü faaliyet ve yazışmalarda 'Turkey', 'Turkei', 'Turquie' vb. ibareler yerine 'Türkiye' ibaresinin kullanımı konusunda gerekli hassasiyet gösterilecektir."


YAZDIR
YORUMLAR 94
 • Mehmed 1 ay önce Şikayet Et
  Çok yerinde bir karar olmuş, Cumhurun Başkanından Allah razı olsun. Türkiye Cumhuriyeti kurulurken Atatürk ve silah arkadaşlarına mağlup olan İngilizler ve onların maşası Yunanlılar sırf bizi aşağılamak için dünyaya ülkemizi hindi diye yaftalamışlar. Bence uluslararası alanda Türkiye’nin İngilizce ismini Turkiye veya Turkland (Türk Toprağı) gibi değiştirilmesi için gerekli girişimlerin de yapılması lazım.
  Cevapla
 • Fatih 1 ay önce Şikayet Et
  Helsinki de gurbetçiyim mesela made in Finland yerine made in Suomi yazılsa bir şey farketmezdi üretim belli sonuçta finlandiyada yine ayni seyleri satiyoruz
  Cevapla
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Turkey hindi demekti, çok yerinde bir karar; içimizdeki hindiler şimdi glu glu’ ya başlar niye değiştirildi öyle iyiydi diye…
  Cevapla
 • Tr yerli 1 ay önce Şikayet Et
  Gelde sevme bu başkan Allah tan bize bir hediye
  Cevapla
 • Müezzin Cemil 41 1 ay önce Şikayet Et
  İmandan çıkmamakta yanlış cümleler etmemekte yarar var
  Cevapla
 • Sinnir Lee 1 ay önce Şikayet Et
  Yıllardan beri "hindi" diye memleketimizle dalga geçmişti, kefereler.
  Cevapla
 • Kul insan 1 ay önce Şikayet Et
  Türk malıdır. Made in Türkiye. Bunu yıllar önce gündeme getirdim elhamdülillah yenice gereken yapıldı. İngliz oyunları bir bir yok olmaya mahkumdur. Allah'ımız zalimler topluluğunu asla hidayete erdirmez. Bu mesajımda malum sinsilere gelsin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle