Dolardaki aşırı oynaklık iş dünyasının gündeminde: Tahsilat endişesi oluştu

Yüksek ve oynak kur karşısında firmalar kendi sermayelerini korumak adına piyasaya her gün yeni bir kural getiriyor. Tıpkı vadeli işlemlerde olduğu gibi peşinde de TL'den dövize kayış hızlandı. Çekler dövizle yazılıyor, dövizli işlemlerin vadeleri kısa tutuluyor. Ticari kartlar peşin ödemelere komisyon ekleniyor. Tahsilatlarda yaşanan gecikmeler iş dünyasını tedirgin ediyor.

Dolardaki aşırı oynaklık iş dünyasının gündeminde: Tahsilat endişesi oluştu
Dolardaki aşırı oynaklık iş dünyasının gündeminde: Tahsilat endişesi oluştu
GİRİŞ 03.12.2021 15:34 GÜNCELLEME 03.12.2021 17:06
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Dolar kurundaki aşırı oynaklıkla sonrası TL ile işlemlerde vadeler birçok sektörde sıfırlanıp tamamen peşine dönmüşken, vadeli işlemler dövizle yapılır olmuştu. Nakit ödemelerde de artık döviz isteyenlerin sayısı artmaya başladı, çekler dövizle yazılıyor. Dövizle yapılan vadeler de süreler kısalmaya başladı. Ticari kartlar üzerinden yapılan firmalar arası işlemlerde de komisyonlar konmaya başlandı. 

TOBB Hazır Giyim ve Konfeksiyon Sektör Meclis Başkanı Şeref Fayat, dövizdeki volatilitenin çok yüksek olduğunu vurgulayarak, “Volatilite o kadar yüksek ki, işi gücü bıraktık kura bakıyoruz” dedi. Dövizde bile artık peşine dönüldüğünü kaydeden Fayat, “Hammadde fiyatları dövizde bile değişiyor. Hammaddede döviz bazında da çok ciddi volatilite var. Hammaddeci döviz bazında malını yerine koyup koyamayacağını bilemediği için, o gün peşin satıp yerine yeni malı koymak istiyor. Dolayısıyla artık her türlü vadeli satış hammadde satıcıları için risk oluşturmaya başladı.

İstanbul Tüccarlar Kulübü Başkanı İlker Önel ise fiyat mekanizmasının çok bozulduğunu vurgulayarak, dövizle kesilen fatura sayılarının artmaya başladığını kaydetti. İki firma arasında yapılan alışverişte eğer müşteri ticari kartla işlem yapıyorsa artık farklı fiyatların uygulandığını dile getiren Önel, “Eskiden bu tarz komisyonlara rastlanmazdı. Şimdi kartla peşin ödese bile komisyon uygulandığını öğreniyoruz” dedi.

KAYNAK: DÜNYA
YORUMLAR 2
  • Biderci naci 2 yıl önce Şikayet Et
    Ağaçlar da yaprak döker dönem dönem...bu onlara faydalıdır...zehirli bileşikleri tahliye ederler böylece bünyelerinden...hastalıklı ve piyasa kurallarına uyumsuz şirketlerin de silinmesi faydalıdır...doz önemli tabi...dünyanın her yerinde bu böyledir...Buna serbest piyasa deniyor...dövize serbestlik iyi de toksik şirketler batarken mi serbest ekonomi kötü?
    Cevapla
  • Hayret bişey 2 yıl önce Şikayet Et
    İş dünyası yıllardır olan şeyi görmüyormu. Akp zam üstüne zam yapıyor yandaşlarına. İşçilerin maaşları ve sosyal hakları 20 yıldır sürekli çalınıyor. Enflasyon almış başını gidiyor, faizler yükseliyor. Hala daha yalan, yağma ve talan düzenini anlamamış mı iş dünyası.
    Cevapla