Fransa, BAE ile 80 Rafale savaş uçağının satışı için anlaşmaya vardı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed Bin Zayid Al Nahyan ile 80 Rafale tipi savaş uçağı ve 12 helikopterin satışına ilişkin anlaşma imzaladı.

Fransa, BAE ile 80 Rafale savaş uçağının satışı için anlaşmaya vardı
Fransa, BAE ile 80 Rafale savaş uçağının satışı için anlaşmaya vardı
GİRİŞ 03.12.2021 13:59 GÜNCELLEME 03.12.2021 13:59
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 2 günlük Körfez ziyaretinin ilk durağı Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) gelerek temaslarına başladı. Fransa Cumhurbaşkanlığı, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Birleşik Arap Emirlikleri Veliaht Prensi Şeyh Muhammed Ben Zayed’in 16 milyar euro değerinde 80 Rafale savaş uçağın satışı için anlaştığını duyurdu. Yaklaşık 10 yıllık müzakerelerinin ardından imzalanan anlaşmaya göre uçaklar 2027’den itibaren teslim edilmeye başlanacak. 80 savaş uçağının siparişi, Dassault Aviation şirketi için şimdiye kadarki en büyük sipariş olduğu belirtildi.

Savaş uçaklarına ek olarak BAE ayrıca Fransız şirketi Airbus grubu tarafından üretilen 12 Caracal askeri helikopterinin de satın alınması için anlaşma imzaladı.

"TARİHİ ANLAŞMA"

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "80 savaş uçağı. Birleşik Arap Emirlikleri ile tarihi bir anlaşma imzalandı. Her zamankinden daha güçlü bir stratejik ortaklık. Fransız endüstriyel mükemmelliğini zirvede görmekten gurur duyuyorum" dedi.

BAE, FRANSIZ SAVUNMA ENDÜSTRİSİNİN EN ÖNEMLİ 5. MÜŞTERİSİ

Fransız Parlamentosunun Fransa’nın silah ihracatına ilişkin raporuna göre BAE 2011-2020 yılları arasında 4.7 milyar Euro tutarındaki siparişle Fransız savunma endüstrisinin 5. en önemli müşterisi konumunda yer alıyor.

Macron, Körfez ziyaretine öğleden sonra Katar’a ve yarın Suudi Arabistan’a geçerek devam edecek. Söz konusu ziyaret, terörle mücadelede iş birliğini derinleştirme, bölgesel istikrarı ele alma ve ekonomik ilişkileri genişletme amacı taşıyor.

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Gerçekler 1 ay önce Şikayet Et
  Hergün Müslümanlara saldıran Fransa'dan bir VİDA dahi alınmaz. Peygamberimize hakaret etmeyi fikir özgürlüğü sayan Macron değilmiydi.
  Cevapla
 • verecekler mi 1 ay önce Şikayet Et
  bae, abd, fransa, avustralya çekişmesi/hesaplaşması. paracıklar dolarlar indiragandi.
  Cevapla
 • konyalı 1 ay önce Şikayet Et
  A.G çakalları nüfusunuz kaç ulen adam kişi başına bir uçak düşer veya silahlı araç düşer tapanız yemez ancak abd ve avrupaya satılmış itleri olursunuz yanıbaşınızdaki müslüman lar açken sizler onlara para saçarsınız elbet bir gün Allah bunun hesabını soracak sizlere
  Cevapla
 • Hasan 1 ay önce Şikayet Et
  BAE kaç metre kare ülke de 80 uçak, 12 helikopter almış...
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  BİZDE atak satalım BAE ye
  Cevapla