Mülk sahipleri daire fiyatlarını günlük değiştiriyor

Faiz oranlarının düşürülmesi ve buna bağlı olarak döviz piyasalarında yaşanan ani değişimlerin en çok etkilediği sektörlerin başında gayrimenkul geliyor.

GİRİŞ 02.12.2021 13:54 GÜNCELLEME 02.12.2021 13:54
Bu Habere 43 Yorum Yapılmış

Konut satışı, ekim ayında yüzde 14,9 artışla 137 bin 401 adet seviyesine ulaştı. Gelinen son noktada bu yılki toplam konut satışı da 1 milyon barajını geçti.

Bu ivmeye rağmen daire fiyatları ve kiralarındaki yükseklik gündemden düşmeden gayrimenkul sektörü, şimdi de faiz ve döviz oynaklıklarında günlük değişim yaşayan fiyatlarla sorun yaşıyor.

FİYAT OYNAKLIKLARI ALICI VE SATICILARI ETKİLEDİ

Satılık veya kiralık olarak piyasaya sürülen gayrimenkullerin günlük olarak fiyat değiştirmesi, hem alıcılar hem de satıcıları doğrudan etkiledi.

MÜLK SAHİPLERİ DAİRE FİYATLARINI GÜNLÜK DEĞİŞTİRİYOR

Faiz oranlarının düşürülmesi ile beraber ev almak isteyen vatandaşların en çok karşılaştığı sıkıntıların başında ise satılık daire fiyatlarının, mülk sahipleri tarafından günlük olarak değiştirilmesi geliyor.

DAİRELER TEKRAR TEKRAR SATIŞA SUNULUYOR

Hatta bazı satılık dairelerin mülk sahipleri tarafından satıştan kaldırılarak yeni fiyatlar ile yeniden satışa sunulduğu görülüyor.

"FAİZLER İNİNCE HAREKETLİLİK BAŞLADI"

Sektör uzmanlarından Özkan Aydemir, kamu bankalarının konut kredisi faiz oranlarını yüzde 1.20’ye kadar indirmesi ile piyasada yeni bir hareketliliğin başladığını, ancak buna bağlı olarak bir takım sıkıntıların da tekrar gündeme geldiğini söyledi.

"GAYRİMENKUL PİYASASINDA YENİ BORSA OLUŞTU"

İnşaat maliyetlerindeki artış ve sınırlı sayıda konut üretiminin ev fiyatlarını artırması sebebiyle gayrimenkul piyasasında yeni borsa oluşmasına sebep olduğunu ifade eden Aydemir, konut metrekare birim fiyatının 5 bin lirayı geçmesi ile beraber yaşanan artışa ilaveten mülk sahiplerinin de mevcut mülklerini döviz kuru ile değerlemeye başladığını söyledi.

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 43
 • Zafer 1 ay önce Şikayet Et
  İstediğiniz oldu işte faiz düştü emlak sektörü canlandı bu ülkede herşey müteahhit ler için zaten yoksa dolar yükselmiş hayat pahalanmış alım gücü düşmüş kimin umrunda fakir daha fakir zengin daha zengin
  Cevapla
 • Harun 1 ay önce Şikayet Et
  Fiyatların bu kadar yükselmesinde bazı halkdostu, iyiliksever, işini ahlak üstü bir çaba ile yapan bazı Emlakçı ( alacağı komisyonun miktarını yükseltmek isteyen fırsatçı da diyebilirsiniz ) müsveddelerinin de ekonomimizi şaha kaldırmak amacıyla yaptıkları katkıları da unutmamak gerekir sanırım. :))
  Cevapla
 • Erhan Uzun 1 ay önce Şikayet Et
  vatandaşı isyan ettiren yine vatandaş.adam aklına esiyor evinin fiyatını 50000 tl arttırıyor
  Cevapla
 • Rambo 1 ay önce Şikayet Et
  Faiz dusersede guzel ama firdatcilarda konut fiyatlarini yukseltecek nerede hareket orada firsatcilar
  Cevapla
 • Almayın 1 ay önce Şikayet Et
  Daireler yapılırken döviz ile alınabilecek 5-6 kalem ürün vardır. Bu neyin ızdırabı arkadaş? Aç gözlüler her zaman kaybeder. Matematik bereketi açıklayamaz.
  Cevapla
 • Pürkusur 1 ay önce Şikayet Et
  Bravo kardeş. İşte en kesin ve kestirme çözüm budur. Allah razı olsun...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle