Kahve fiyatlarına bir yılda yüzde 400 zam geldi

Dünyada kahve fiyatlarındaki artış devam ediyor. Kahve fiyatları Türkiye’de ise sene başından bu yana yüzde 400 civarında yükselerek kilogramı 150 TL’ye ulaştı. Sektör temsilcileri kilogram fiyatının 200 TL’ye çıkabileceğini belirtiyor.

Kahve fiyatlarına bir yılda yüzde 400 zam geldi
Kahve fiyatlarına bir yılda yüzde 400 zam geldi
GİRİŞ 02.12.2021 11:19 GÜNCELLEME 02.12.2021 14:05
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Başta Brezilya olmak üzere dünyanın önde gelen kahve üreticisi Güney Amerika ülkelerinde yaşanan don ve olumsuz iklim koşulları, kahve fiyatlarını kötü etkiledi. Pandemide navlun maliyetleri ve nakliye konteyneri kıtlığının küresel tedarik zincirlerini sarsması da, kahve fiyatlarını artıran bir başka etken olarak görülüyor.

Dünyada kahve fiyatları geçtiğimiz hafta son 10 yılın en yüksek seviyesinin test edilmesinden sonra bir miktar gerilese de yukarı yönlü hareketi devam ettiriyor. Uzmanlar fiyatların 2023 yılına kadar yüksek kalacağını öngörüyorlar.

ICE'de vadeli kahve fiyatı geçtiğimiz hafta 2,46 dolar/pound ile 2021'in başından bu yana görülen en yüksek seviyenin test edilmesinin ardından bugün 2,37 dolar/pound seviyesinden işlem görüyor. Mart vadeli kahve fiyatı düne göre yüzde 2,04 arttı.

KÜRESEL KAKAO PİYASASI İÇİN ARZ FAZLASI TAHMİNLERİ DÜŞÜRÜLDÜ

Uluslararası Kakao Örgütü (ICCO) 2020-21 sezonu için küresel kakao arz fazlası tahminini 230 bin tondan 212 bin tona indirdi. ICCO, küresel kahve üretimi için tahminini ise bir önceki tahminine göre 34 bin ton artırarak 5 milyon 175 bin tona çıkardı. Bu, geçen sezona göre yüzde 9,3'lük bir artışı ifade ediyor.

Fildişi Sahili için kakao üretim tahminini 2 milyon 225 bin tondan 2 milyon 248 bin tona çıkaran ICCO, Gana için üretim tahminini de 1 milyon 40 bin tondan 1 milyon 47 bin tona yükseltti.

KİLOGRAM FİYATI 200 TL’YE ÇIKABİLİR

Türkiye’de ise küresel etkenlerin yanı sıra dolar kurundaki yükseliş nedeniyle sene başında kilogramı 30 TL’den satılan kahvenin fiyatı 150 TL’ye kadar yükseldi. Sektör temsilcileri kahvenin kilogram fiyatının 200 TL’ye çıkabileceğini tahmin ediyor. Bir kahve firması yetkisi kahve fiyatlarındaki artışın nedenini şu şekilde anlattı:

“Kahve fiyatları, ne dolar ne Euro, ne de altın, misliyle hepsini geçti. Bunun sebebi de küresel çapta üretim azlığı ve ağaçların don görmesi. Pandemi bunun üzerine tuz, biber ekti. Çünkü koronavirüsten dolayı kahve çekirdeklerini toplayacak insanlar azaldı. Hepsi üst üste binince fiyatlar otomatikman tırmanışa geçti. Bunların da yanında piyasadaki istikrarsızlıktan kaynaklanan navlun fiyatları arttı. Önceden bir konteyner ürün yurt dışından istenilen bir ülkeye 3-5 bin dolar arasında taşınırken, şu an bunun fiyatı 20 bin dolara kadar çıkmaya başladı. En alt kademeden en üst kademeye kadar dört tane hiç beklemediğimiz olay meydana gelince fiyatlar uçtu. Yılbaşında kahve fiyatı 30 lirayken şu an 150 liraya kadar dayandı. Daha da yükseleceği söyleniyor. Çünkü üretim dünya çapında az olunca fiyatlar otomatik olarak etkilendi”

EN FAZLA 3 AY DAHA DAYANABİLİRİZ

Sektör temsilcileri stoklarda kahve olduğu için zam yapılmadığını ifade ederek, “2-3 ay içinde kahve stoğumuz bittiği zaman maalesef kahvelerde artışa gitmek zorunda kalacağız. En fazla 2-3 ay daha dayanabiliriz” açıklamasında bulundu.

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • misafir 1 ay önce Şikayet Et
    Zam değildir, fiyat ayarlamasıdır o , zam olsa durmazdınız.
    Cevapla
  • canacan 1 ay önce Şikayet Et
    alamak gerekir.
    Cevapla