S&P, Türkiye için büyüme tahminlerini yükseltti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), Türkiye’nin 2021 ve 2022 yılları için büyüme tahminlerini yükseltti.

S&P, Türkiye için büyüme tahminlerini yükseltti
S&P, Türkiye için büyüme tahminlerini yükseltti
GİRİŞ 02.12.2021 00:06 GÜNCELLEME 02.12.2021 00:32
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) büyüme rakamlarını açıkladı. Buna göre Türkiye ekonomisi 2021 yılı 3. çeyreğinde yüzde 7,4 büyüyerek yine dünyadan pozitif ayrışma gösterdi. Büyüme rakamları sonrası ise iş dünyasından açıklamalar peş peşe gelmeye başladı.

İTO BAŞKANI AVDAGİÇ RAKAMLARI DEĞERLENDİRDİ

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, üçüncü çeyrek büyümesinin, Türkiye ekonomisinin gücünü yansıttığını söyledi. Avdagiç, Türkiye ekonomisinin yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 7,4 büyümesinin özel sektörün potansiyelini ve üretimdeki kararlılığını ortaya koyduğunu kaydetti.

BÜYÜMEDE SANAYİ ÜRETİMİ VE İHRACATIN ETKİSİ ARTTI

Türkiye'nin, koronavirüs salgınının etkileri dünyada devam ederken büyümesini sürdürdüğünü ve yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 7,4 büyüme kaydettiğini vurgulayan Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, gayrisafi yurt içi hasılayı (GSYH) oluşturan faaliyetler bazında incelendiğinde, bilgi ve iletişim faaliyetlerinin yüzde 22,6, hizmetlerin yüzde 20,7, sanayinin yüzde 10 artış gösterdiğini bildirdi.

TÜRKİYE EKONOMİSİ BÜYÜMEDE ÇİFT HANE SİNYALİ VERDİ

Covid-19 yılı olarak anılan 2020 yılını yakaladığı yüzde 1,8 büyüme oranıyla Çin ile beraber dünyada pozitif büyüme kaydeden iki ülkeden birisi olan Türkiye, 2021 yılında gaza bastı. Yılın ilk çeyreğinde yüzde 7 büyüyen Türkiye ekonomisi, ikinci çeyrekte yüzde 21,7, üçüncü çeyrekte ise yüzde 7,4 büyüyerek, yılı çift büyüme ile kapatabileceğinin sinyalini verdi.

İLK REVİZE GOLDMAN SACHS'TAN GELDİ

Öte yandan Türkiye güçlü büyüme verisi sonrası ilk revize uluslararası dev kuruluş Goldman Sachs'tan geldi. Buna göre Goldman Sachs, Türkiye'nin 2021 için büyüme beklentisini %9,5'ten %10,5'e çıkardı.

 Kredi derecelendirme kuruluşunun EMEA Gelişen Piyasalar raporunda, Türkiye’nin 2021 için ekonomik büyüme tahmininin 1,2 puan artırılarak yüzde 9,8’e, 2022 için ise 0,4 artırılarak 3,7’ye revize edildiği bildirildi

STANDARD & POORS, TÜRKİYE'NİN BÜYÜME RAKAMLARINI YUKARI DOĞRU REVİZE ETTİ

Kredi derecelendirme kuruluşunun Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) Gelişen Piyasalar raporunda, Türkiye’nin 2021 yılı için ekonomik büyüme tahmininin 1,2 puan artırılarak yüzde 9,8’e, 2022 yılı için büyüme tahmininin ise yüzde 0,4 artırılarak 3,7’ye revize edildiği kaydedildi.

Raporda, Rusya’nın bu yıl için ekonomik büyüme tahmininin 0,2 puan artırılarak 4,2’ye, 2022 yılı için ise 0,1 puan artırılarak 2,7’ye yükseltildiği bildirildi.

S&P’nin raporunda, Güney Afrika’nın 2021 için büyüme tahmininin 0,3 puan artırılarak 4,9’a, 2022 için 0,2 puan düşürülerek yüzde 2,4’e revize edildiği hatırlatılırken Polonya’nın 2021 için büyüme tahmininin 0,1 puan artırılarak 5,2’ye, 2022 için 0,3 düşürülerek yüzde 5 olarak revize edildiğine vurgu yapıldı.

Raporda, gelişen piyasalarda yüksek enflasyon ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin belirsizliklerin ekonomik büyümeyi yavaşlatma riski taşıdığının altı çizildi.

Öte yandan raporda, bu yılın üçüncü çeyreği itibarıyla Avrupa içerisindeki tüm gelişen piyasaların salgından çıkış sırasında anlamlı bir ekonomik büyüme kaydetmeyi başardığı bildirildi.

Gelişen piyasalarda ekonomik toparlanmanın henüz tamamlanmadığının da vurgulandığı raporda, bazı sektörlerin kapasitesinin altında performans sergilemesine rağmen, çoğu gelişen piyasa ekonomisinin 2022 yılında ortalamanın üzerinde bir büyüme kaydetmesinin beklendiği kaydedildi.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
Standard & Poors
YAZDIR
YORUMLAR 18
 • Tusi 1 ay önce Şikayet Et
  TÜSİAD i istifaya davet ediyoruz
  Cevapla
 • Bİrlik ZAMANI 1 ay önce Şikayet Et
  cumhur ittifakı VATANIMIZ VE DEVLETİMİZ için daima ÇÖZÜMDÜR , Dengedir, projedir , GELECEKTİR , Kalkınmadır , Söz sahibi olmaktır . takım ruhu , hizmete AŞKLA KOŞMAKTIR
  Cevapla
 • Ali 1 ay önce Şikayet Et
  Birkaç güne devlet asgari ücreti açıklar doymazlar zam yapmaya baslar Kurban satarken satıcı ihtiyar amcaya sanada mı acıyacağım senin kurban paranı devlet veriyor diye cevap veriyor devletin verdiği bayram primine göz dikiyor
  Cevapla
 • Dolbazlar07 1 ay önce Şikayet Et
  Elin cavuru bile doğruları haykırıyor, içimizdeki dolarcılar faizciler kendi kafasına göre her şeye zam yapan bahaneler üreten dolar denilen musibete tapanlar oturup kendi ayağına kurşun sıkan değil de nedir??!! Hiç insan kendi milli parasını elinin tersiyle itermi ona ihanet edermi, kim ben Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım diyorsa milli gururumuz Türk Lirası kullanmalıdır nokta. Recep Tayyip Erdoğan bey gerçekten zeki bir devlet adamı inşallah 2023 yılında tekrar Erdoğan der temennimiz bu. Kalın sağlıcakla
  Cevapla
 • Ertuğrul soygazi 1 ay önce Şikayet Et
  Siyonist maşaları olan cHp zihniyeti yarın bir kulp takar demedi demeyin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle