Fed Başkanı Powell'dan enflasyon uyarısı

Fed Başkanı Jerome Powell, Omicron'un ortaya çıkışının enflasyon etrafındaki belirsizliği artırdığı konusunda uyardı.

Fed Başkanı Powell'dan enflasyon uyarısı
Fed Başkanı Powell'dan enflasyon uyarısı
GİRİŞ 01.12.2021 14:08 GÜNCELLEME 01.12.2021 14:08
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Fed Başkanı Jerome Powell, kongre komitesine verdiği demeçte, artan Covid oranları ve yeni varyantın ABD ekonomisi için yeni riskler oluşturduğunu söyledi.

Powell, son zamanlardaki yüksek enflasyon oranlarını geçici olarak nitelendirmişti ancak bunun Omicron endişesiyle değişebileceğini vurguladı. 

Ayrıca Powell Fed'in tahvil alım teşvikini daha hızlı bir şekilde azaltmayı düşünmesi gerektiğini söyledi.

Bazı ekonomistler, 30 yıldır en yüksek hızda yükselen fiyatların üstesinden gelmek için daha hızlı daralmanın ve daha erken faiz oranlarına geçişin gerekli olduğunu savunuyorlar.

Powell, daha yüksek fiyatların tedarik zincirleri de dahil olmak üzere pandemik bozulmanın ve tüketici talebindeki dalgalanmaların sonucu olduğunu savundu. Pandemi hafifledikçe enflasyonun düşeceğini tahmin etti.

Bununla birlikte, Omicron'un ortaya çıkışı küresel piyasaları sarstı ve seyahat, sosyal ve ekonomik faaliyetler üzerindeki kısıtlamaların daha da genişletilebileceği ihtimalini artırdı.

YAZDIR
YORUMLAR 1
  • vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
    Bize ve tüm insanlığa yaşattığınızı Allah c.c. size 100 misli yaşatsın kafirler.Ekonominiz yerin dibine girin 56 devlete bölünün....
    Cevapla