Benzine 58 kuruş indirim! Akaryakıta 2 TL'yi bulacak indirim yolda

Bugün motorine gelen 44 kuruşluk indirimin ardından benzinde de indirim kararı geldi. EPGİS’in duyurusuna göre, benzinin litre fiyatı bu geceden itibaren geçerli olmak üzere 58 kuruş düşecek. Öte yandan Brent tipi ham petrolün fiyatı 24 Ağustos'tan bu yana ilk kez varil başına 69 doların altına düşerken, Türkiye'de de benzin ve motorin fiyatlarında 2 TL'yi bulan indirimlerin olması bekleniyor.

GİRİŞ 01.12.2021 16:07 GÜNCELLEME 01.12.2021 16:09
Bu Habere 95 Yorum Yapılmış

Küresel piyasalarda petrol fiyatları yüzde 5 oranında azalırken, Brent tipi ham petrolün fiyatı 24 Ağustos'tan bu yana ilk kez varil başına 69 doların altına düştü.

Dün saat 19.59 (TSİ) itibarıyla Brent tipi ham petrolün şubat vadeli işlemleri yüzde 5.46 düşüşle varil başına 69.23 dolara, WTI tipi ham petrolün ocak vadeli işlemleri de yüzde 5.4 düşüşle 66.15 dolara geriledi.

Petrol fiyatlarında yaşanan düşüş sonrası benzine 58 kuruşluk bir indirim geldi. Düşüşle beraber indirim oranın 2 TL'ye kadar çıkması bekleniyor.

ÇİN VE ABD'DEN PETROL ARZI

Petrole bağlı enflasyonu dengelemek adına ABD ve Çin, rezerv arzından karşılıklı anlaşma sağlamıştı.

PETROLDE OMICRON ETKİSİ

Koronavirüsün yeni varyantı Omicron'un tehlikeli olduğunun kanıtlanması durumunda dünya genelinde yeni kısıtlamalar uygulanacağını belirten uzmanlar, bu durumun kaçınılmaz olarak küresel petrol talebini azaltacağı ve OPEC+ ülkelerinin ocak ayında petrol üretimini durdurabileceğini belirtiliyor.

BENZİN VE MOTORİNDE 2 TL İNDİRİM BEKLENİYOR

Dolar kurunda meydana gelen yükselişlerden dolayı petrol fiyatlarındaki düşüşler, büyük indirimler olarak pompa fiyatlarına yansımadı.

Benzin ve motorin fiyatlarında ilerleyen günlerde yeni indirimler olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Dolar kurunda gerilemeler meydana gelmesi durumunda hem benzin hem de motorin fiyatlarında 2 TL'ye varan indirimler olabileceği belirtildi.

TALEP DÜŞTÜ, ÜRETİM AZALTILDI

OPEC+ ülkeleri, Kovid-19 pandemisinin neden olduğu petrol talebindeki düşüş nedeniyle geçen mayıs ayından itibaren petrol üretiminin günlük 9.7 milyon varil düzeyinde azaltılması konusunda mutabık kalmıştı.

EYLÜL 2022'DEN SONRA ÜRETİM AZALTMA BİTECEK

Piyasaların istikrar kazanmaya başlamasıyla birlikte günlük petrol üretimini artırma kararı alan OPEC+, 2021'in Ağustos ayından itibaren üretimi her ay için günlük 400 bin varil artırarak, 2022 yılının Eylül ayı sonuna kadar üretimi azaltma taahhüdünden vazgeçileceğini açıklamıştı.

YORUMLAR 95
 • Barış 10 ay önce Şikayet Et
  gaz ne zaman düşecek gaz ? millet arabalarından tüpleri sökmeye başladı !
  Cevapla
 • 61 lee 10 ay önce Şikayet Et
  milletle dalga geçmeyi bırakın artık
  Cevapla
 • Özkan 10 ay önce Şikayet Et
  Zalimler için yaşasın cehennem...
  Cevapla
 • Es es 10 ay önce Şikayet Et
  Burası Türkiye verilen zamlar geri alinmaZ
  Cevapla
 • Haber 10 ay önce Şikayet Et
  Kim bu milletin hakkını yiyorsa haram zıkkım olsun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle