Milyonlarca memuru ilgilendiriyor! 3600 ek gösterge çalışması tamamladı, tarih belli oldu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 3600 ek gösterge için bakanlık içinde oluşturulan kurulun çalışmalarını tamamladığını belirtti.

GİRİŞ 30.11.2021 12:19 GÜNCELLEME 01.12.2021 00:07
Bu Habere 117 Yorum Yapılmış

3600 ek göstergeye ilişkin çalışmalarda son dakika gelişmesi yaşandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, çevrim içi düzenlenen Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK) toplantısına başkanlık etti.

Toplantıda konuşan Bilgin, merakla beklenen 3600 ek gösterge hakkında açıklamalarda bulundu.

"GÜNDEMİMİZDEDİR VE GEREĞİNİ YAPACAĞIZ"

Konu hakkında bakanlıkta oluşturulan kurulda çalışmaların tamamlandığını bildiren Bilgin, "Kamu personelinin 3600 ek gösterge meselesi çok önemlidir. Çünkü kamuda çalışırken aldıkları ücret ve hayat tarzını emekli olduktan sonra kaybetmeleri çok ciddi bir sorundur.

Bu emeklilik sistemimizin ve ek gösterge mekanizmasının yeniden düzenlenmesini gerektiren bir soruna işaret etmektedir. Bizim gündemimizdedir ve bunun gereğini yapacağız.

KURUL ÇALIŞMALARINI TAMAMLADIK"

Tabii ki toplu sözleşmeyi bir iyi niyet toplantısı olmaktan çıkarıp somut, çözülmesi gereken bir sorun haline getirmiştir. Bakanlık içinde bir kurul oluşturduk. Bu kurul çalışmalarını tamamladı.

"MEMUR-SEN İLE GÖRÜŞECEĞİZ"

Diğer bakanlıklarla olan görüşmelerimiz devam ediyor. Bunu da önümüzdeki günlerde sivil taraflarıyla ele alacağız ve bunu çözeceğiz. Memur-Sen ile görüşme yapacağız." dedi.

Bilgin, daha önceki açıklamalarında konunun meclise gelmesi için Ocak ayına işaret etmişti. Kasım ortasında bir etkinlikte konuşan Bilgin, "Bu çalışmayı Sayın Cumhurbaşkanımızın direktifleriyle sonlandırmak için çalışıyoruz. İnşallah ocak ayında TBMM'ye getireceğiz." ifadelerini kullanmıştı.

EMEKLİ İKRAMİYELERİNE YÜZDE 20-25 ETKİ EDECEK

Bakanlıktaki kurul çalışmalarının tamamlanmasıyla memur ve memur emeklilerinin de heyecanı arttı.

3600 ek göstergenin hayata geçmesiyle birlikte kapsamdaki memurların emekli aylıkları ve emekli ikramiyelerinin yüzde 20-25 oranında artması bekleniyor.

Ek göstergenin 2200’den 3600’e çıkmasıyla 25 yıl hizmeti bulunanların emekli ikramiyesi 82 bin 345 liradan 103 bin 279 liraya yükselecek.

Otuz yıllık hizmet üzerinden bugün emekli olan kişi 3000 ek gösterge ile 153 bin 980 TL, 2200 ek gösterge ile de 149 bin 665 TL emekli ikramiyesi alabiliyor.

3600 ek gösterge geldiğinde aynı hizmet süresine sahip öğretmen, polis, hemşire ve din görevlilerinin emekli ikramiyeleri 187 bin 962 TL’ye çıkacak.

EK GÖSTERGENİN MAAŞLARA ETKİSİ

Ek gösterge maaşı, ek gösterge puanının aylık katsayısı olarak belirleniyor.

Ek göstergesi 3600 olan bir memur, göstergesi 2 bin 500 olan bir memurdan emeklilikte daha fazla maaş ve ikramiye alabiliyor.

Emekli bir memurun alacağı aylık maaş 4 bin 300 lira iken 3600 ek gösterge ile birlikte bu rakam 5 bin 250 liraya çıkacak.

YAZDIR
YORUMLAR 117
 • Fatih 1 ay önce Şikayet Et
  İtfaiyede çalışan türkiyenin her yerine koşan insanların kaçarak çıktığı yangınların içine dalan sanayi yangınların da her türlü kimyasala maruz kalıp emekli olur olmaz çok yaşamadan akciğer kanserinden ölen itfaiye çalışanlarına neden verilmedi 3600. Bu büyük bir haksızlık.
  Cevapla
 • RECEP GÜNDÜZ 1 ay önce Şikayet Et
  Sayın bakan bu memlekkette işçi sınıfını kim savunacak memurun emeklilik sonrasını düşmüyorsunuz da 1500 tl emekli maaşı bagladiginiz işçiyi niye düşünmüyorsunuz
  Cevapla
 • mustafa 1 ay önce Şikayet Et
  akilli olun kimseye vermeyin, kimse memnun olmaz kavga cikar, altinda kalırsınız
  Cevapla
 • VHKİ 1 ay önce Şikayet Et
  3600 Verilecekse eğitim durumuna göre verilmeli meslek grubuna göre değil.Meslek grubuna göre verilen bir 3600 adil olmaz.
  Cevapla
 • mct 1 ay önce Şikayet Et
  bütün memurlara verilmelidir ki Adalet yerini bulsun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle