'Yemeksepeti' hakkında resen inceleme başlatıldı

Kişisel Verileri Koruma Kurulu (KVKK), müşteri bilgileri çalındığı ileri sürülen "Yemeksepeti" hakkında resen inceleme başlattı.

'Yemeksepeti' hakkında resen inceleme başlatıldı
'Yemeksepeti' hakkında resen inceleme başlatıldı
GİRİŞ 29.11.2021 13:54 GÜNCELLEME 29.11.2021 16:26
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Kişisel Verileri Koruma Kurulu (KVKK), "müşterilere ait kişisel verilerin ele geçirildiği, bu verilerin yayımlanması tehdidiyle 'Yemeksepeti'nden fidye talep edildiği, bunun yerine getirilmediği için 20 bin kullanıcının kişisel verilerinin paylaşıldığı" yönündeki haberler üzerine harekete geçti.

Gündem toplantısında iddiaları ele alan Kurul, şirketin "herhangi bir veri hırsızlığının tespit edilemediği" yönündeki açıklamasının doğruluğunun da tespiti için resen inceleme başlatılmasına karar verdi.

Yemeksepeti, 16 Kasım'da sosyal medyadan, "kötü niyetli bazı kişilerin, şirket ile ilişkilendirdiği ve kaynağı belli olmayan verileri yayımlama tehdidiyle şirkete ulaşarak fidye talebinde bulunduğu, Yemeksepeti sistemlerinde bir veri ihlali olup olmadığının uzman ekiplerce detaylı şekilde araştırıldığı ve herhangi bir veri hırsızlığının tespit edilemediği" açıklamasını yapmıştı.

Kişisel Verileri Koruma Kurulu, 21 milyon 504 bin 83 kişinin etkilendiği belirtilen siber saldırının ardından veri ihlali gerekçesiyle Yemeksepeti hakkında 29 Mart 2021'de de inceleme başlatmıştı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 5
 • Halim Kıroğlu 2 yıl önce Şikayet Et
  Kişisel veri mi kaldı? Dünya güçlülerin elinde. Onlar için her şey açık.
  Cevapla
 • 2023 The end 2 yıl önce Şikayet Et
  Hükümete dil uzatacağina önce kurduğun sistemi sağlam yap yemek boğçasi
  Cevapla
 • Türkiyeli 2 yıl önce Şikayet Et
  Marketlerin önünde ki bu tür firmalara ait kuryeler motorlar gerçekten çok çirkin görüntü rezillikten başka bişey değil.
  Cevapla
 • fatih 2 yıl önce Şikayet Et
  yemeksepeti hakkında kişisel olarak suç duyurusunda bulunsak sonuç alabilir miyiz? hukukçu arkadaşlar ne düşünürler? bu pişkinler verileri çaldırdıktan sonra spam aramaların sayısı oldukça arttı.
  Cevapla
 • ddf 2 yıl önce Şikayet Et
  o sepeti bu seperi şu sepeti...hiçbirinden alışveriş yapmadım yapmıyorum da
  Cevapla