Türkiye'ye petrol müjdesi! 45 yeni kuyu keşfedildi

Son dakika haberi: Türkiye, petrolde üretim zincirine 45 yeni kuyu eklerken, doğal gaz ve petrol üretiminin bütçeye katkısı ekim ayı itibariyle 1 milyar 261 milyon TL'ye ulaştı. Hedef, bu rakamın yıl sonunda 1,5 milyar TL'yi aşması.

GİRİŞ 29.11.2021 09:40 GÜNCELLEME 29.11.2021 09:50
Bu Habere 45 Yorum Yapılmış

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın petrol ve doğalgaz arama çalışmaları kapsamında Türkiye, petrolde üretim zincirine 45 yeni kuyu ekledi. Doğal gaz ve petrol üretiminin bütçeye katkısı ekim ayı itibariyle 1 milyar 261 milyon TL'ye ulaştı. Bu rakamın yıl sonunda 1,5 milyar TL'yi geçmesi bekleniyor. Türkiye'de üretilen ham petrol ve doğal gaz ile toplam tüketimin yüzde 10'u karşılanıyor.

Karadeniz'de keşfedilen rekor doğal gazın evlere ulaşması için çalışmalarını yoğunlaştıran Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Anadolu'da da petrol ve doğal gaz arama çalışmaları ile ekonomiye destek sağlıyor.

SONUÇLAR YÜZ GÜLDÜRDÜ: 45 YENİ KUYU

Edilen bilgiye göre; geçen yıl Güneydoğu Anadolu Bölgesi ağırlıklı olmak üzere 48'i üretim, 39'u arama, 19'u ise tespit olmak üzere toplam 236 bin sondaj gerçekleştirilerek 106 kuyu açıldı. Arama kuyularının 6'sı petrol, 7'si doğal gaz, tespit kuyularının 12'si petrol, 1'i doğal gazdı. Yeni Şafak'ın haberine göre, Üretim kuyularının ise 45'i petrol açısından olumlu sonuçlandı.

KASAYA 1.5 MİLYAR TL

Yapılan çalışmalar kapsamında gerçekleştirilen üretim ve sağlanan gelirler de dikkat çekiyor. Buna göre, 2020'de 22 milyon 269 bin 326 varil ham petrol, 457 milyon 826 bin 359 metreküp doğal gaz üretildi. Bu üretim sonucunda geçen yıl bütçeye 880 milyon TL gelir sağlandı. Bu yıl ekim ayında bu tutar 1 milyar 261 milyon TL olup yıl sonunda 1,5 milyar TL'yi geçmesi bekleniyor.

TÜKETİMİN YÜZDE 10'U

2021 yılı ekim ayı sonu itibariyle 19.8 milyon varil ham petrol, 347 milyon metreküp ise doğal gaz üretimi gerçekleştirildiği bildirildi. Türkiye'nin günlük ham petrol üretim ortalamasının 65 bin 328 varil, doğal gaz üretiminin ise 1.15 milyon metreküp olduğu dikkat çekilirken arama ve üretimde yaklaşık 10 bin kişi istihdam ediyor. Türkiye'de üretilen ham petrol ve doğal gazın toplam tüketimin yüzde 10'unu sağladığı vurgulandı.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YORUMLAR 45
 • 10 ay önce Şikayet Et
  Ben inanmıyorum her yıl birşey buluyorlar ama netice kocaman SIFIR
  Cevapla
 • Ali 10 ay önce Şikayet Et
  Sınırlarımızın bir adım ötesinde petrol fışkırıyor. Biraz daha güçlü olmamız lazım ,
  Cevapla
 • Ekimmaet 10 ay önce Şikayet Et
  Bir an önce Dollar ve avroyu düşürmek gerek. Birileri çiftçilerin sırtından zengin oluyor.
  Cevapla
 • yılmaz 10 ay önce Şikayet Et
  Biraz mantıklı düşünün , kendi üretmediğiniz bir ürünün ucuza almak istiyorsunuz. Kontrol uluslar arası piyasaya ve dövize bağlı. Burada doğru yapılan şey geçmişte uluslararası petrol kartellerine verilen 50 yıllık 100 yıllık petrol çıkartma imtiyazı. Adam canı isterse çıkartıyor istemezse üstüne beton döküp kapatıyor. Süresi dolan ve kapatılan bir kaç kuyuyu TPAO açarak petrol çıkartmaya başladı. Bu sayının artması için çalışmaktan başka çare yok. Ancak kendi kaynaklarımızın üretimini arttırırsak o zaman ucuz petrol kullanabiliriz. Tabii ülkemizde huzur olursa . Yoksa Venezuella, Nijerya , Brezilya çok petrole sahipler ama emperyal devletler ucuza kullandırmıyor.
  Cevapla
 • Bir umut 10 ay önce Şikayet Et
  Binlerce kuyu çıksa ne olur millet dünyanın en pahalı doğalgazı ve petrolünü biz kullanıyoruz zamlı gıdalar tüketiyoruz daha ne olsun birilerine ceplerini dolduruyor ihracatı kessunler
  Cevapla
 • Emrah 10 ay önce Şikayet Et
  Petrol ve dogalgazdan vergiy almayan tek ülke senin ülken bl bunlari
  Cevapla
 • Adam 10 ay önce Şikayet Et
  Dünyanın en pahalısı mi.. sen 2001 de kalmışsın dayi.. en az yüzde 50 üretim sağlayamayan ülkeler içerisinde en uygun fiyat ile fosil yakıt kullanan ülkedir türkiye an itibari ile
  Cevapla
 • Adam 10 ay önce Şikayet Et
  Dünyanın en pahalısı mi.. sen 2001 de kalmışsın dayi.. en az yüzde 50 üretim sağlayamayan ülkeler içerisinde en uygun fiyat ile fosil yakıt kullanan ülkedir türkiye an itibari ile
  Cevapla
 • yine misafir 10 ay önce Şikayet Et
  iyi arastir bakalim avrupada benzin ne kadar
  Cevapla
 • Bersoy 10 ay önce Şikayet Et
  Bu sorun sadece senin memleketinde mi?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle