Su sıcaklığı arttı, hamsi Gürcistan ve Rusya'ya yöneldi

Karadeniz'de deniz suyu sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde olması nedeniyle hamsi sürüleri, suyun daha soğuk olduğu Gürcistan ve Rusya kıyılarına yönelmeye başladı.

Su sıcaklığı arttı, hamsi Gürcistan ve Rusya'ya yöneldi
Su sıcaklığı arttı, hamsi Gürcistan ve Rusya'ya yöneldi
GİRİŞ 28.11.2021 14:38 GÜNCELLEME 28.11.2021 14:38
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Karadenizli balıkçılar, av yasağının sona erdiği 1 Eylül'den beri ağlarını denize bırakıyor.

Deniz suyu sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle Karadeniz'de hamsi sürüleri, suyun daha soğuk olduğu Gürcistan ve Rusya kıyılarına yönelmeye başladı.

Sezon başında bolca tutulan hamsinin, avının zorlaşmasıyla, kilo fiyatı da 10 TL'den 20'TL'ye çıktı. Karadenizli balıkçılar ise hamsinin bölgeden erken göç etmesinden endişe duyuyor.

"Umarım hamsi bizi terk etmez"

Balıkçı İsmail Demir, “Hamsi son günlerini oynuyor. Deniz suyu da sıcak. Hamsiler Gürcistan tarafına gidiyor. Trabzon’da genelde hamsi yeniyor. Umarım hamsi bizi terk etmez” diye konuştu.

"Az bulunduğu için fiyatı yükseldi"

Balıkçı Mehmet Ziya Kavzoğlu ise, “Bu yıl güzel hamsi gördük ama şimdi tezgahlarda hamsi azalmaya başladı. İnceldi hamsi. Az geldiği için de fiyatı yükseldi. Onun dışında diğer balıklarımız mevcut. Çeşitlerimiz çok var ama hamsinin gitme ihtimali bizi tedirgin ediyor” dedi. 

YAZDIR
YORUMLAR 1
  • BANKER BİLO 1 ay önce Şikayet Et
    İNŞALLAH BİR DAHA HİÇ BURAYA GELMEZLER. 40-50TL KG FİYATI. OO MALUM marketlerde muz meyve sebze pahalı pahalı insanların çoğu alamıyor. hepsi bozuluyor çöpe atıyorlar yine de uygun fiyata bozulmadan önce satmıyorlar. ne de olsa çöpe attıkları meyve sebzenin parasını yine müşteriden çıkarıyorlar. hiç denk gelmediniz mi muzları bozulmuş halde çöpe kilo kilo atıklarını
    Cevapla