Çalışanlar dikkat! Yargıtay izin ücretinde son noktayı koydu

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren emsal nitelikte bir karara imza atan Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, kullanılmayan yıllık izinlerin ücretlerinin ödenmesinde son noktayı koydu.

Çalışanlar dikkat! Yargıtay izin ücretinde son noktayı koydu
Çalışanlar dikkat! Yargıtay izin ücretinde son noktayı koydu
GİRİŞ 28.11.2021 10:16 GÜNCELLEME 28.11.2021 10:16
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Yüksek Mahkeme, özel sektör çalışanlarının kullanmadıkları yıllık izinlerinin ücretinin ödenmesinin yasal zorunluluk olduğuna dikkat çekerek, bunun için zaman aşımı süresinin beş yıl olduğuna hükmetti. Ayrıca avukatların davalarda vekaletlerini dosyaya koymaması sebebiyle vekalet ücretini de alamayacağına hükmetti.

Özel bir şirkette çalışan işçi, işten çıkarıldıktan sonra İş Mahkemesi’nin yolunu tuttu. Yıllık izin ücretlerinin ödenmediğini öne süren işçi, yıllar süren hukuk mücadelesini kazandı. İş Mahkemesi’nin defalarca reddettiği davada son sözü söyleyen Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, yıllık iznini biriktiren özel sektör çalışanlarına müjdeli bir haber verdi. Yüksek Mahkeme, iş sözleşmesinin herhangi bir nedenle sona ermesiyle kullandırılmayan izinlerin ücretlerinin işçiye ödenmesi gerektiğine hükmetti. İş sözleşmesinin sona ermesinden itibaren kullanılmayan yıllık izin ücretleri için zamanaşımı süresinin 10 yıl değil 5 yıl olduğuna dikkat çekildi. Kararda şöyle denildi:

“4857 sayılı İş Kanunu’nda ‘İş sözleşmesinin herhangi bir nedenle sona ermesi halinde işçinin hak kazanıp da kullanmadığı yıllık izin sürelerine ait ücreti, sözleşmenin sona erdiği tarihteki ücreti üzerinden kendisine veya hak sahiplerine ödenir. Bu ücrete ilişkin zaman aşımı iş sözleşmesinin sona erdiği tarihten itibaren başlar’ hükmü yer almaktadır. Belirtilen düzenlemede iş sözleşmesinin sona ermesi halinde kullandırılmamış olan yıllık izin sürelerine ait ücretin ücret niteliği özellikle vurgulanmıştır. İş Kanunu’nun 32. maddesinin 6. fıkrasına göre iş sözleşmelerinin sona ermesinde işçinin ücreti ile sözleşme ve Kanun'dan doğan para ile ölçülmesi mümkün menfaatlerinin tam olarak ödenmesi zorunludur. Aynı maddenin 8. fıkrasına göre ise ücret alacaklarında zaman aşımı süresi beş yıldır.”

Kararda avukatların davalarda vekaletlerini dosyaya koymaması sebebiyle vekalet ücretini de alamayacağı vurgulandı.

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 12
 • pehh 1 ay önce Şikayet Et
  yıllık izinleri zorla kullandıranlar içinde son noktayı koysaydınız keşke.
  Cevapla
 • aha 1 ay önce Şikayet Et
  çoğu işçi haklarını bilmiyor
  Cevapla
 • Gerçekler 1 ay önce Şikayet Et
  Bu kadar emeğin enflasyon karşısında ezildiği bir dönemde iş kanununun işleyişi sıkı denetlenmeli.Özellikle çalışma saatleri.
  Cevapla
 • Zaten böyleydi 1 ay önce Şikayet Et
  Zaten böyleydi. Anerika’ yı tekrar keşmetmişler lakin Amerika çoktan keşvedilmişti.
  Cevapla
 • Adem 1 ay önce Şikayet Et
  2016 da verdim mahkemeye sene 2021 bitti ne zaman sonuçlanır bilinmez bizim adalet sistemi diye bir şey yok
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle