Türkiye yeni rezerv için dünya deviyle anlaştı!

Karadeniz'de bulunan Sakarya Gaz Sahası Geliştirme Projesi'nin proje yönetim ortağı global danışmanlık ve mühendislik şirketi Wood olacak.

GİRİŞ 26.11.2021 13:49 GÜNCELLEME 26.11.2021 13:49
Bu Habere 34 Yorum Yapılmış

Şirketten yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye Petrolleri (TP), Birleşik Krallık merkezli global danışmanlık ve mühendislik şirketi Wood'u, Türkiye'nin Karadeniz kıyısından 150 kilometre açıkta yer alan Sakarya Gaz Sahası Geliştirme Projesi'nin entegre proje yönetim ortağı olarak atadı.

Projenin ilk etabında entegre proje yönetimi ve mühendislik doğrulama testleri gerçekleştirilecek. Kontrat kapsamında deniz altı üretim sistemi, gaz iletim boru hattı ve Filyos'taki kara işleme tesisinin mühendislik, tedarik ve kurulum süreçlerinin yönetimi de yer alıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Wood Enerji, İnovasyon ve Optimizasyon Başkanı Andy Hemingway, Sakarya Gaz Sahası'nın Türkiye'nin enerji endüstrisinin ve ekonomisinin gelişmesine ve büyümesine önemli katkı sağlayacağını belirterek, "Onlarca yıllık deneyime sahip Wood olarak, bu yeni önemli projede TP ile uzun süredir devam eden çalışma ilişkimizi sürdürmekten mutluluk duyuyoruz." ifadesini kullandı.

Türkiye'nin en büyük gaz rezervi olan Sakarya Gaz Sahası, 405 milyar metreküp doğal gaz kapasitesine sahip. Boru hattının 2023'te tamamlanmasının ardından günde yaklaşık 10 milyon metreküp doğal gazın taşınması hedefleniyor.

Türkiye, Rusya, Azerbaycan ve İran'dan petrol boru hatlarıyla doğal gaz ithal ederken, Nijerya, Cezayir ve ABD dahil olmak üzere birçok ülkeden de sıvılaştırılmış doğal gaz alıyor. Sahanın üretime geçmesiyle birlikte Türkiye'nin doğal gazda dışa bağımlılığının azalması bekleniyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 34
 • aaa 10 ay önce Şikayet Et
  günlük tüketim 274 milyon metreküp buradan gelecek gaz 10 milyon metreküp
  Cevapla
 • murat 10 ay önce Şikayet Et
  gunluk tuketim 274 milyon değil , 35 milyon m3 tür
  Cevapla
 • ÖFKELİ 10 ay önce Şikayet Et
  Yine kendi başımıza beceremedik, İngilizlere de pay çıkarttık. Tebrikler başta göbeğini kaşıyanlar. Çeşmeden petrol aksa onuda damıtamayız.
  Cevapla
 • Akil Gözü 10 ay önce Şikayet Et
  Boşuna öfke.. ingiliz her petrol çikan yerde gorebilirsin Íşleri bu çunkü teknoloji onlarda bu is know-how gerektirir sen sağ sol kavgasi yaparken ingiliz vatandasi mühendis ve altinda çalişan hintli personel ile dunyadaki petrol cikan yerlerdeydiler...
  Cevapla
 • Vatandaş 10 ay önce Şikayet Et
  Aklınızın ermediği işler bunlar, bildiğiniz işlere yorum yapın, oda boş konuşmak,en iyi yaptığınız iş.
  Cevapla
 • istanbulS 10 ay önce Şikayet Et
  hayal bile yoktu milyar m3 lük gazımız oldu eeeee vatandaş eleştriyor niye şu nıye buu yahuu hiç birşey yapmayacağım diyen adam % 40 oy alıyooo kalitemizz bu kadar yaniii yapan koşan aldğı oy % 50 gibi arada farka bakınız nerdeyse eşittt !!!! garip ama gerçekkk
  Cevapla
 • derin devlet 10 ay önce Şikayet Et
  yeraltı yerüstü bütün kaynakları yarı yarıya ingiltereyle bölüşüyoruz. yoksa onlar kurtuluş savaşını yarım bırakmayacaklardı. bizi esir alacaklardı....
  Cevapla
 • hhüseyin 10 ay önce Şikayet Et
  Niye böyle bir ortağa ihtiyaç duyduk ki? Yönetim ortağı olsun ama sakın kar ortaklığı vermeyelim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle