Son dakika haberi: Gıda etiketlerinde yeni dönem

Tarım ve Orman Bakanlığı, "gıda etiket yönetmeliğinde" değişikliğe gidiyor. Hazırlanan taslağa göre, gıda etiketlerinde yanıltıcı ifade, isim ve görseller kullanılamayacak.

GİRİŞ 26.11.2021 12:54 GÜNCELLEME 27.11.2021 12:05
Bu Habere 64 Yorum Yapılmış

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, 3'üncü Tarım Orman Şurası'nda alınan "gıda okuryazarlığının artırılması ve tüketicilerin doğru bilgilendirilmesi" kararları doğrultusunda çalışmalar aralıksız sürdürülüyor. Bu kapsamda Bakanlığın hazırladığı Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliğinde değişiklik öngören taslak, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünün internet sitesinde görüşe açıldı.

Yönetmelik değişikliği konusunda, ilgili bakanlıklar, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları, sektör ve tüketici temsilcileri gibi tüm paydaşlar görüşünü bir ay içinde bildirebilecek.

Taslak, görüşlerin alınmasının ardından oluşturulan alt komisyonda değerlendirilecek ve daha sonra Ulusal Gıda Kodeks Komisyonunda ele alınacak.

Komisyonda son şekli verilecek olan düzenleme, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin onayının ardından Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girecek.

İÇİNDEKİLER BİLGİSİ 2.5 KAT DAHA BÜYÜK YAZILACAK

Taslak düzenlemeye göre, gıda etiketlerinde yanıltıcı ifadeler, isimler, görseller kullanılamayacak.

Gıdanın adı ve içindekiler bilgisi (bileşenler listesi) mevcut düzenlemeye göre ambalajın boyutuna bağlı olarak 2,5 kat daha büyük yazılacak.

Bir ambalajın en geniş yüzeyinde markanın en büyük yazıldığı alan "temel görüş alanı" olarak belirlendi. Gıdanın adının temel görüş alanında da yazılması zorunlu olacak.

Birbirine benzeyen ve tüketiciler tarafından benzer gıdalarla karıştırılabilecek gıdalarda yanıltıcı görsel, isim ve ifade kullanılmayacak.

Tüketiciler tarafından karıştırılabilecek birbirine benzeyen gıdalarda gıdanın adı etiket üzerinde markanın geçtiği her yerde, gıdanın markasının hemen yanında veya altında gıdanın markası ile aynı punto büyüklüğünde yazılacak.

TATLANDIRICI İÇEREN GIDALAR

Üretiminde meyve veya sebze yerine sadece aroma verici kullanılan bir gıdanın etiketinde aroma verici ile ilgili görsel bulunamayacak. Gıdanın adında aromalı olduğu "… aromalı" ifadesi kullanılacak ve gıdanın adının geçtiği her yerde en az 3 milimetre olacak şekilde yer alacak.

Tüketiciler tarafından karıştırılabilecek birbirine benzeyen gıdalarda, özelliklerini taşımadığı bir gıdanın adı kullanılarak, "… tadında", "… lezzeti", "… keyfi" gibi ifadeler kullanılamayacak.

Bir gıda bileşeninin görselinin etikette veya ürün adında yer alması durumunda görselin olduğu her yerde veya ürün adının yanında veya altında o bileşenin miktarı en az 3 milimetre olacak şekilde yer alacak.

Tatlandırıcı içeren gıdalarda "tatlandırıcı içerir" veya "tatlandırıcılı" ifadesi temel görüş alanında gıdanın adının yanında veya altında en az 3 milimetre olacak şekilde yazılacak.

YORUMLAR 64
 • Salih 10 ay önce Şikayet Et
  Üretim tarihi yazılması tekrar zorunlu olmalı. Bu zorunluluk birkaç sene evvel kaldırıldı. Çok yanlış buluyorum.
  Cevapla
 • zafer gülten 10 ay önce Şikayet Et
  semtimiz İkitelli ye -tarım koopatif- marketi açtı,kooparatif diye belki ucuz olur diye gittim,bi baktım diğer marketlerden pahalı.et ve balık kurumunun şubeside öyle. bunların daha ucuz olması gerekmiyormu.
  Cevapla
 • Arif 10 ay önce Şikayet Et
  Daha kaliteli bir ürün marketlerin kendi ürettirdiklerinden ucuz mu olması lazım? Artık Et ve Süt Kurumu ayrı şube olarak değilde Tarım Kredi Marketlerinde satılıyor. Et ve süt kurumu eski adıyla et ve balık kurumunun bayileri kapandı. İstanbul'da Beylikdüzü haricindekiler anlaşmalı satış noktaları.
  Cevapla
 • Mustafa 10 ay önce Şikayet Et
  Fiyatlar da kasa farklı reyon farklı her alış veriste yaşıyorum en cok 101 de
  Cevapla
 • Mehmetçik 10 ay önce Şikayet Et
  Bugün ve daha önce 2 kez yaşadım. Bardak alıyorsun kasada farklı fiyat neden diye sorunca efendim o diğer bardakların fiyatı. E orda başka bardak yokki diyorsun. Kalmamıştır . Diyor. Çanta aldım fiyat 40 lira gibi kasayaya geldim 85 lira yuh dedim o diğer çanta markası dedi. Hani nerede diye sorunca kalmamış efendim. İnsanlarla dalga geçiyorlar.
  Cevapla
 • Akın 10 ay önce Şikayet Et
  Son kullanma tarihleri de okunmuyor.
  Cevapla
 • Ozcan 10 ay önce Şikayet Et
  Hepsi kacak oynuyor yazilar kucuk son kullanma uretim gorulmuyecek yerlerde yaziliyor arada bul tuketici bu yazilari bir bakmada bulmali daha cok kat edecegimiz yol var ab ulkelerinde bu yok tuketici bilincli
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle