Türk-İş'ten asgari ücret açıklaması

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücret için kamuoyuna bir rakam söylememeye özen gösterdiklerini belirtti. Atalay, "Bu rakamı Maliye Bakanı biliyor, Çalışma Bakanı biliyor, Sayın Cumhurbaşkanımız da biliyor" dedi.

Türk-İş'ten asgari ücret açıklaması
Türk-İş'ten asgari ücret açıklaması
GİRİŞ 25.11.2021 15:29 GÜNCELLEME 25.11.2021 16:31
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Türk-İş'in bir otelde düzenlediği "Pandemi Döneminde Çalışma Hayatında Kadın" konulu eğitim seminerinde, çalışma hayatının çözüm bekleyen birçok sorununun bulunduğunu söyledi.

Bu sorunların çözüme kavuşmasının bir yolunun da sendikalardaki kadın yönetici sayısının artması olduğunu ifade eden Atalay, sendikalarda daha çok kadın yönetici görmek istediklerini dile getirdi.

Atalay, sendikalaşma konusundaki engellerin ortadan kaldırılması için mücadele ettiğini belirterek, bir süre önce İstanbul'da yabancı sermayeli bir şirkette kadınların sendikal mücadele başlattığını, bu mücadelenin başarıyla sonuçlandığını vurguladı.

TBMM'deki milletvekillerinin dörtte üçünün aynı zamanda işveren olduğunu ifade eden Atalay, "Bu konuda kabahat bizde. Biz bu ülkede çiftçi, işçi, işsiz, memur, emekli biz bu ülkenin yüzde 60'ıyız. Meclise baktığınız zaman bizden 6 kişi yok" dedi.

Siyasi partilerin işçilerin sendikal örgütlülüğünü desteklemesi gerektiğini vurgulayan Atalay, "Partiler aralarında ittifak kuruyor. İşçi ittifakı, kadın ittifakı, engelli ittifakı kursunlar. İttifak lazımsa, işçi ittifakı lazım bu ülkeye. Partiler, milletvekillerine 'İşçi çalıştırıyorsunuz, hemen onları örgütleyin' desinler" ifadelerini kullandı.

"ANAYASAYA İHTİYAÇ VAR"

Yeni yılda geçerli olacak asgari ücret rakamının bir buçuk aydır gündemde olduğunu dile getiren Atalay, şöyle konuştu:

"Asgari ücreti konuşmaya başladığımız zaman dolar 8,5 liraydı. Şimdi dolar 12 lirayı geçti. Sebebini de anlamış değilim. Bu ülkede hepimizin yapacağı bir şey var, dayanışma içerisinde olacağız, sıkıntılarımızı paylaşacağız.

Asgari ücretin bir tarafı Türk-İş beş kişi, bir tarafı işverenlerimiz beş kişi, bir tarafta bakanlığımız beş kişi. Buna katılmıyorum. Antidemokratik bir kurum bu. 12 Eylül'den kalma. Aynısı Yüksek Hakem Kurulu'nda var. Askerin yaptığı anayasanın bedelini ödüyoruz. Biz ne zaman kendimiz bir anayasa yaparsak o zaman olur. Öyle bir anayasa yapalım, kadın yapsın, emekli yapsın, işçi yapsın, çiftçi yapsın. Bu anayasaya hepimizin ihtiyacı var."

"BİR RAKAM SÖYLÜYORUZ AMA YETKİLİLERE SÖYLÜYORUZ"

Asgari ücret konusunda kamuoyuna bir rakam söylememeye özen gösterdiğini ifade eden Atalay, şunları kaydetti:

"Biz bir rakam söylüyoruz ama yetkililere söylüyoruz. Bu rakamı Maliye Bakanı biliyor, Çalışma Bakanı biliyor, Sayın Cumhurbaşkanımız da biliyor. Bunu kamuoyunda söylediğimiz zaman kendimizi bağlıyoruz.

İki yıl önce bir rakam söyledim, o dönemde 70 lira eksik verdiler bize. İşveren, 'Türk-İş'in dediği rakam ortada' diyerek 70 lira vermedi. Makul bir rakamda buluşmak lazım. Bu paranın altında işçi çalıştıramazsın. Bu rakam icrayı, evlenmeyi, boşanmayı ilgilendiriyor. Son yıllarda 7 milyon insan bu rakamla geçiniyor, daha doğrusu geçinemiyor."

Seminere, Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar, Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, Şeker-İş Genel Başkanı İsa Gök, Basın İş Sendikası Genel Başkanı Savaş Nigar, Ağaç İş Sendikası Genel Başkanı Mürsel Taşçi, Genel Maden İş Sendikası Genel Başkanı Hakan Yeşil, Türk Metal Sendikası Bursa Şube Başkanı Selda Tekman ve Türk-İş'e bağlı sendikaların kadın üyeleri katıldı.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
EKONOMİ Ergün Atalay
YAZDIR
YORUMLAR 12
 • Misafir 6 gün önce Şikayet Et
  5000 tl den aşağı asgarî ücret işe yaramazzzzz
  Cevapla
 • Eren 6 gün önce Şikayet Et
  keşke olsa ama çok zor maximum 4200-4500 olacağını düşünüyorum.
  Cevapla
 • Kürşad Tigin 1 hafta önce Şikayet Et
  Patronlar 3 diyosa sen 5 de ortada buluşun 4 _4 500 TL net ücret olsun Allah kolaylıklar versin herkese kafanız rahat olsun her kes gönül rahatlığıyla harcasin 2023de gümbür gümbür iktidarı alın! İnsanı yasatki Devlet yaşasın düsturu bunu gerektirir simdi insanı vatandasi milleti yaşatma devri güzel bir rakam verin bitsin bu iş!
  Cevapla
 • O k u r 1 hafta önce Şikayet Et
  Ekonominin en berbat olduğu, dövizin tavan yaptığı şu günlerde net asgari ücret 240 dolar. Tahmin ediyorum önümüzdeki hafta bu rakam 350 Dolar olur. AKP'den önce 2001 tarihinde net asgari ücret 89 Dolardı. Ama utanmadan o günler çok daha iyiydi diyenler var... Muhalefet "o günler çok kötü günlerdi ama bu günler daha iyi olabilir" diyemiyor. Neden?
  Cevapla
 • Acemi balık 1 hafta önce Şikayet Et
  5200tl vergi denge oranları 5 puan yukaridan başlayacak.
  Cevapla
 • Ordulu 1 hafta önce Şikayet Et
  Asgari ücret enaz 4500 lira olması lazım
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle