EDPK'dan son dakika benzin ve motorin zammı açıklaması

Bu gece benzine 46 kuruş, motorine 45 kuruş, LPG'ye 25 kuruş daha zam yapılacağı yönünce çıkan haberler sonrası EPDK'dan son dakika açıklaması geldi. EPDK yaptığı açıklamada "söz konusu haber doğru değildir. Bugün akaryakıt fiyatlarında herhangi bir artış söz konusu değildir." dedi.

GİRİŞ 25.11.2021 11:46 GÜNCELLEME 25.11.2021 12:51
Bu Habere 103 Yorum Yapılmış

İşte EPDK'dan yapılan o açıklama;

Bugün bazı basın – yayın organlarında “benzine 46 kuruş, motorine 45 kuruş, LPG'ye 25 kuruş daha zam kararı alındığı” yönünde haberler çıkmıştır. Gerek bu haber gerekse son günlerde akaryakıt fiyatlarındaki artışlar üzerinden toplumda infial oluşturmayı amaçlayan haber ve yorumlar ile ilgili bir basın açıklaması ihtiyacı doğmuştur.

ZAM HABERLERİ GERÇEK DIŞIDIR

Öncelikle söz konusu haber doğru değildir. Bugün akaryakıt fiyatlarında herhangi bir artış söz konusu değildir.

Medyada yer alan bu tip gerçek dışı haberlerin yanı sıra bazı STK temsilcilerinin kamuoyunda daha fazla tanınma gayesi ile günler öncesinden zam açıklama telaşına düşmesi, sektörümüze olan güveni zedelemektedir.

Sadece kendi çıkarlarını düşünerek toplumumuzda huzursuzluğa sebep olan böylesi gerçek dışı haber ve yorumlar yapan ya da yaptıran kişiler hakkında da Kurumumuz tarafından suç duyurusunda bulunulacaktır.

HAREKETLİLİK SERBEST PİYASA KOŞULLARINDA OLUŞUYOR

Bir kez daha vurgulamak isteriz ki; akaryakıt piyasamızdaki fiyat hareketleri serbest piyasa koşullarında, kamu otoritesinin herhangi bir müdahalesi ya da kararı olmadan oluşmaktadır. Pandemi koşullarında devletimiz eşel mobil sistemi ile uluslararası piyasalardan kaynaklanan olağanüstü fiyat hareketlerinin vatandaşlarımıza asgari düzeyde yansıtılmasını sağlamış, 60 milyar TL’yi aşan bir vergi gelirinden fedakarlık etmiştir. Akaryakıt fiyatlarındaki ÖTV’nin sıfırlanması ile birlikte ise küresel petrol fiyatlarındaki dalgalanmalar ve döviz kurundaki hareketler doğrudan fiyatlara yansımaktadır.

AKARYAKITTA İKMAL KRİZİ YOK

Ayrıca bilindiği üzere yurt sathında 13 bini aşkın akaryakıt bayii hizmet vermektedir ve herhangi bir ikmal krizi kesinlikle söz konusu değildir. Kurumumuz tarafından otomasyon sistemi sayesinde bütün bayilerin anlık satışları takip edilmekte, herhangi bir bayinin -fiyat artışlarından kar etmek için- vatandaşlarımıza akaryakıt satmadığının tespit edilmesi halinde çok ağır yaptırımlar uygulanmaktadır. Bu süreçte mağduriyet yaşayan vatandaşlarımız varsa Kurumumuza yazılı olarak başvurmalarını, EPDK olarak konunun yakın takipçisi olacağımızı da hatırlatmak isteriz.  

Özellikle merkezi konumda bulunan akaryakıt bayileri önünde oluşan kuyruklardan ötürü “bir ikmal krizi yaşandığı algısı oluşturmaya çalışmak” ise sektörümüze yönelik haksız ve yakışıksız bir tavırdır.

İçinden geçtiğimiz süreçte bütün paydaşlarımızın, STK ve medya temsilcilerinin sağduyu ile hareket etmesini, vatandaşlarımızda infiale sebep olacak maksatlı haber ve yorumlardan kaçınmalarını rica ediyoruz.

Kamuoyumuza saygıyla duyurulur.

 

YAZDIR
YORUMLAR 103
 • Emk 1 hafta önce Şikayet Et
  Araba alacaktım vazgeçtim artık. Binilmez bundan sonra. Arabası olanların vay haline.
  Cevapla
 • Mehmet 1 hafta önce Şikayet Et
  Diyarbakır'da motorun 990tl oldu bugün itibari ile
  Cevapla
 • serkan 1 hafta önce Şikayet Et
  türkiyede benzin mazot ucuz avrupada 20 tl halimize şükür edelim
  Cevapla
 • havacıva 1 hafta önce Şikayet Et
  avrupalı biriyle yapılan ropörtajda şöyle diyordu. daha önce 60avroya dolan depo şimdi 120 avroya zor doluyor diyor.depo 60litre kabul edin bir litresi 2 avro demektir bir avroda 13,5 tl civarı hesap edin litresi 27tl ülkemi beğenmeyen hemen jon dündar gibi hemen gitsin kalabalık etmesin. amerikada litresi 1,5 dolar buda 20tl civarı demektir onlar üretici olduğu halde. ya yetmişlerde olduğu gibi veya ingilteredeki gibi yok satarlarsa ne yapılacak. en pahalı ürün bulunmayan üründür. elbette sıkıntılar var ama aşılamayacak gibi değil.
  Cevapla
 • Hüseyin 1 hafta önce Şikayet Et
  Avrupa'da maaş kaç lira diyen arkadaş Avrupa'da geçinebilmek için pek çok insan günde 1 den fazla farklı iş yapar
  Cevapla
 • Ben 1 hafta önce Şikayet Et
  Avrupada maaş kaç tl?
  Cevapla
 • Kral 1 hafta önce Şikayet Et
  Yarın 45 kuruş indirimi büyük diye haber yaparlar
  Cevapla
 • Emekli memur. 1 hafta önce Şikayet Et
  Ya alışmıştık niye zam yapmadınız,eskiden kuruş kuruştu şimdi lira lira.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle