TUSAŞ'tan stratejik adım! Dev ortaklık için imzalar atıldı

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), yeni nesil teknolojilerin geliştirilmesine yönelik yatırım ve iş birliklerine devam ediyor.

GİRİŞ 24.11.2021 12:43 GÜNCELLEME 24.11.2021 12:52
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Şirketten yapılan açıklamaya göre, dünya genelinde 10’u aşkın teknoloji ofisi bulunan TUSAŞ'ın yeni adresi Malezya oldu.

Selangor eyaletinde yer alan Cyberview Futurise yerleşkesinde ofis açan TUSAŞ, Malezya ile savunma ve havacılık sanayisi alanında ortak yeni projeler için çalışmalara başladı.

Malezya ile uzun yıllara dayanan yakın ilişkileri savunma ve havacılık alanında pekiştirecek olan yeni ofiste görev alacak mühendislerin, dünya havacılık ekosistemine yönelik insansız hava aracından jet eğitim uçağına, helikopter projelerinden modernizasyon programlarına birçok alanda ortak çalışmalar gerçekleştirmesi hedefleniyor.

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, Malezya ziyareti kapsamında önemli görüşmeler gerçekleştirecek. Malezya’nın teknoloji tedarikçisi olarak bilinen MIMOS’u ziyaret edecek olan Kotil, ardından Malacca şehrine giderek HÜRJET ile ilgili CTRM firmasıyla mutabakat zaptı imzalayacak.

Temel Kotil, açılışı yapılan ofise ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

"Yeni ofisimiz kapsamında istihdam edeceğimiz mühendisler ile iki ülke arasındaki bağları kuvvetlendirecek, havacılık ve savunma alanında Malezya ve Türkiye’nin ortak projeler geliştirmesine yönelik önemli çalışmalara ev sahipliği yapacağız. Böylece havacılık, uzay ve savunma alanında sahip olduğumuz yarım asırlık havacılık birikimini Malezya ile gerçekleştireceğimiz ortak çalışmalar kapsamında genişletmeyi ve bölgelerimiz başta olmak üzere global havacılık endüstrisine güç katmayı hedefliyoruz."

Türkiye’nin Kuala Lumpur Büyükelçisi Merve Safa Kavakcı ise "Savunma sanayisi şirketlerimizin son dönemde, dünyanın çeşitli bölgelerinde gerçekleştirdiği somut iş birliği projelerinden, mevcudiyetlerinden memnuniyet duyuyoruz. Esasen bugünkü açılış da buna güzel bir örnek teşkil ediyor. Malezya’yla aramızdaki güçlü siyasi ve ticari ilişkiler mevcut. Savunma sanayisi alanındaki yeni iş birlikleriyle bunun daha da ilerlemesine dair irademiz, desteğimiz tamdır. Stratejik ortağımız Malezya, Güneydoğu Asya’daki en büyük ticari ortağımız. Tıpkı ülkemiz gibi oldukça stratejik bir konumda yer alıyor. Bugünkü açılış, güçlü, istikrarlı ve müreffeh Malezya’ya ülkemiz şirketlerinin duyduğu güveni de ortaya koyuyor.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
EKONOMİ
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • Yerli ve Milli 2 ay önce Şikayet Et
  Malezya ve Endonezya ile bir şekilde çip ve elektronik sektöründe ortak markalar çıkarmalıyız, çip olayı ABD ve Çin arasında bile savaş sebebi gördüğünüz gibi. İlla çıkaracağımız ürünler ilk başta en iyisi olmak zorunda değil, hatta 5-10 sene geriden gelebilecek bir performans bile kabul edilebilir ama yeter ki üretilsin gerisi gelecektir.
  Cevapla
 • Abdi 2 ay önce Şikayet Et
  Tebrikler...tusasin diger 9 ofisi hangi ulkelerde. ?azerbayca ,ve kazakistan haric bunun hakkinda ,hicbir yerde bilgi bulamadim saygilar.
  Cevapla
 • edt 2 ay önce Şikayet Et
  birisinin ingilterede olduğunu biliyorum.
  Cevapla
 • vatandaş 2 ay önce Şikayet Et
  Allaaaah c.c. düşmanlrımızın tuzaklarını bozacağını ayetlerinde açık ve net söylüyor. Bizim Rabbimiz bize sabredin diyor. ülkemin önüne güzel haberler çıkaracaktır Müslüman Türkü dünyaya lider kılacak mazlum masum yetim tüm islam alemi şahlanacaktır Allahın inayetiyle. Reis Seninleyiz Allah c.c. ömrünü hayırlı uzun etsin........
  Cevapla